Vítězství historických videoher. Ceny za nejlepší české hry posledních let získali husité a legionáři

Last Train Home od Ashborne Games získal ocenění za rok 2023, o rok dříve zabodovalo 1428: Shadows over Silesia od Petra Kubíčka.

Michal MančařMichal Mančař

ashborne-games-last-train-boxed-01

Foto: Ashborne Games

Postavu kapitána Langera si v nové české hře Last Train Home zahrál známý herec Karel Dobrý

0Zobrazit komentáře

Hry s nádechem historie táhnou. Alespoň ty od českých videoherních vývojářů. V právě vyhlášeném ocenění Česká hra roku to nominované tituly potvrdily dvojnásob – v hlavním hlasování odborné poroty zvítězila strategie z první světové války o československých legionářích i husitská historie říznutá temnou fantasy.

Zajímá vás herní průmysl v Česku?

Tak se přihlaste k odběru našeho videoherního newsletteru Good Game!

Newsletter Good Game | Poslední vydání

Letošní vyhlášení České hry roku nebylo úplně obvyklé. Zaprvé se tyto ceny vrátily po dvouleté pauze. Což mělo za následek i druhou nepravidelnost: rozhodovalo se o nejlepších hrách vytvořených nejen za rok 2023, ale také za přeskočený předloňský rok. Proto po úterním ceremoniálu mohly nejdůležitější ocenění oslavit jak Last Train Home od Ashborne Games, tak 1428: Shadows over Silesia od Petra Kubíčka.

Last Train Home podle poroty složené ze zástupců herního průmyslu neměl v roce 2023 konkurenci. Strategie inspirovaná osudem československých legií v Rusku po první světové válce předčila v top trojce socialistickou střílečku Hrot od autora známého jako Spytihněv i retrostylizovanou skákačku Bzzzt zkušeného vývojáře Karla Matějky.

Hra od brněnského studia Ashborne Games nadchla nejen nás v CzechCrunchi, milovníci taktizování a historie v Last Train Home najdou styčné body s Company of Heroes, ale do jisté míry třeba i s Commandos. Zasazení do strhující pasáže českých dějin navíc obohatila o spolupráci s Československou obcí legionářskou či scénami s živými herci v čele s Karlem Dobrým. V poslední době nicméně museli tvůrci řešit problémy s ruskými soudy.

Českou hrou roku 2022 porota zvolila 1428: Shadows over Silesia od jednomužného studia Kubi Games. Petr Kubíček ve své hře odehrávající se během husitských válek kombinuje nejen akci s adventurou, ale také skutečné dějiny s fantasy. Na druhém místě se umístila opravářská sci-fi adventura FixFox od Jaroslava Melouna neboli studia Rendlike, třetí byl sedmý díl adventurní série Polda od Zima Software.

Kromě hlavních ocenění oba ročníky vyzdvihly i tituly v dalších kategoriích. Cenu za nejlepší audiovizuální zpracování za rok 2023 získal zmiňovaný platformer Bzzzt, herním designem zaujal Hrot. Za rok 2022 zabodoval neobvyklý a vizuálně působivý sci-fi zážitek Afterglitch od Vladimíra Kudělky a adaptace oblíbené stolní hry Krycí jména od uznávaného designéra Vládi Chvátila.

Vedle hlasování poroty mohli své nejlepší videohry uplynulých dvou let zvolit i diváci a hráči. Za rok 2023 souzněli s odbornou porotou a zvolili Last Train Home, v roce 2022 nicméně titul nejoblíbenější hry přidělili sedmému Poldovi. Kompletní nominace a výsledky najdete na stránkách České hry roku.

Žádná vykrádačka. Nová hra o Indianu Jonesovi vás nechá prožít si filmy tak, jak jste vždycky chtěli

Držte si biče a klobouky, tohle se povedlo. Nový videoherní Indiana Jones je plný hádanek, pokladů a bitek s nácky tak, jak to máme rádi.

indiana-jones-and-the-great-circle-1

Foto: Bethesda

Indiana Jones and the Great Circle je perfektní hra pro všechny, kdo někdy chtěli být jako Indy

0Zobrazit komentáře

Někdo chtěl být astronautem, jiný zase veterinářem… A pak tu byli ti, jejichž snem byl archeolog. Pozor, žádný nudný stařík, co se hrabe v hlíně. Ale frajer s kloboukem na hlavě, který se prodírá džunglí, nachází zlato a tajemné artefakty a do toho dává pěstí náckům. O několik let později jsme bohužel zjistili, že filmy o Indianu Jonesovi jsou spíš dobrodružné pohádky než realistické dokumenty, a sen ustoupil. S novou videohrou Indiana Jones and The Great Circle, která dnes vychází samostatně či v předplatném Game Pass, ale zase ožívá.

Už když vyšly první upoutávky, člověk se nemohl ubránit srovnávání. Vypadá tenhle počítačem vytvořený chlápek opravdu jako mladý Harrison Ford? Má podobný hlas? Bude vtipný, nebo překročí tu tenkou hranici směrem k trapnosti? Každý, kdo někdy u sledování filmů toužil být Indianou Jonesem, měl pocit, že teď by se mu mohlo přání splnit – ale nebude to jednoduché.

U každé slavné série hrozí, že může snadno sklouznout ke karikatuře, přehnaně novému přístupu, který si z originálu půjčuje snad jen jméno, nebo nudné kopii svého předchůdce. Indiana Jones and The Great Circle hned v prvních minutách ukazuje, že si tohle nebezpečí uvědomuje, a nakládá s ním po svém. Hned poté, co se dostanete do bot a klobouku slavného archeologa, zjistíte, že jdete nějak povědomou džunglí. Že je před vámi známá past s bodci, zlatá soška na podstavci… a pak se rozjede obří kamenná koule.

Hra vás prostřednictvím vzpomínek Indyho i vás samotných nechá prožít úvodní scény Dobyvatelů ztracené archy a pak začne nový příběh. V tu chvíli se ukáže, že nejde o vykrádačku, ale jednoduše o nový díl. Poctivě zpracované pokračování, které akorát tentokrát není ve formě pasivního filmu.

The Great Circle, který vychází 9. prosince na Xbox a počítače (a příští rok se ho dočkají i majitelé PlayStationu 5), se odehrává přesně mezi Dobyvateli a Poslední křížovou výpravou. Indy vzpomíná na Marion, hrabe se ve školních materiálech, případně se zpíjí do němoty. Když ale do školy vtrhne tajemný obří muž a ukradne jeden z exponátů, vydá se hlavní hrdina po jeho stopách. A co začne jedním nenápadným artefaktem, velice rychle se změní v cestu kolem světa.

Hra vás skutečně nechá být Indianou Jonesem. Do ruky dostanete bič, kterým vyškubáváte zbraně z rukou padouchů, a na hlavu klobouk, sloužící jako druhý život, když vás někdo nedejbože sejme. Indyho už nemluví dvaaosmdesátiletý Harrison Ford, ale jeden z nejznámějších herních dabérů a herců Troy Baker. S hlasem a intonací si pohrává tak, že už po několika minutách budete mít pocit, že ten přidrzlý frajírek je zpět. Hra je navíc z pohledu první osoby, aby byl imerzivní pocit co nejsilnější.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nejde ale o nějaký fan service plný laciných narážek. Vývojáři ze studia MachineGames, spadajícího pod ZeniMax Media, a tudíž i Microsoft, šikovně pracují s žánrem tak, aby skutečně doručili „prostě další díl o Indianu Jonesovi“. Na začátku příběhu je menší problém, tentokrát se zmizelou kočičí mumií. Postupně navštívíme Vatikán nebo třeba Gízu, narazíme na Mussoliniho a najdeme si úhlavního nepřítele v německém archeologovi Emmerichu Vossovi. A taky sidekicka ve formě krásné, chytré a velmi schopné italské novinářky Giny Lombardi. To vše je prokládané Indyho úsečnými odpověďmi, kousavými hláškami a směšně trapným chováním padouchů (protože jak jinak ponížit nácky než se jim vysmívat?).

Doktor Jones navíc není zničehonic nějaký superhrdina. Nepřepere víc než dva, tři vojáky najednou a při šplhání adekvátně heká jako osmatřicetiletý archeolog. I proto hra nesnese úplně srovnání s videoherní sérií Uncharted, která je taky plná akce, pokladů a dobrodružství. Poprvé jsem vystřelila asi až po deseti hodinách, jinak se hlavně plížíte, obcházíte nepřátele po římsách, měníte převleky a bojujete pěstmi. Případně vším, co kolem sebe najdete, včetně plácačky na mouchy.

A i když si Indianu Jonese odmyslíte, hra funguje skvěle i sama o sobě. Úkoly jsou vzájemně provázané a nemáte pocit, že byste je plnili jen z principu. Během jedné vedlejší aktivity třeba okradete partu italských fašistů, seberete jim černou košili a kalhoty a převlek použijete později. Do toho se bavíte s postavami, na kterých vám okamžitě začne záležet, byť pořád tak trochu zapadají do žánrových škatulek. Luštíte hádanky, nacházíte cennosti. A fotíte pouliční kočky. Může snad být hra, kde fotíte kočky a mlátíte fašisty, špatná?

Rozhodně nejde o jedinou hru o Indianu Jonesovi. První se objevila na konzoli Atari 2600 v roce 1982, tedy jen krátce po premiéře Dobyvatelů ztracené archy. A vypadala… no, tak, jak byste si ji v téhle době představovali. Vyšla i LEGO verze, hříčky na mobily nebo skvělá point’n’click adventura Indiana Jones and the Fate Of Atlantis. Teď jsme ale dostali něco, co asi nejvíc ze všech splňuje představy o „filmové hře“. Takové, která nejen navazuje na slavné originály, ale umožní vám prožít si je tak, jak jste už jako malí chtěli.