Vláha z prachu a kamení. Britští vědci hledají způsob, jak získat vodu přímo z měsíční horniny
Jistý muž, jehož narození jsme v uplynulých dnech slavili, měnil údajně vodu ve víno. A britští vědci zkoumají, jak proměnit na vodu měsíční kamení.
Středa 16. listopadu letošního roku se stala důležitým mezníkem pro dlouho očekávaný program Artemis americké agentury NASA, který slibuje po letech vrátit lidi na Měsíc. Na misi se totiž vydala vesmírná loď Orion, která po úspěšném startu obkroužila náš jediný přirozený satelit a po necelém měsíci se vrátila zpátky na Zemi. Jsme tak o velký krok blíže okamžiku, kdy lidská noha opět spočine na měsíční půdě. Na program se tak dostává důležitá otázka – jak budoucí Měsíčany efektivně zásobit vodou? Vědci ze skotské Open University jsou na dobré cestě k jejímu zodpovězení.
Tým vědců, který se zabývá výzkumem měsíčních kamenů a prachu, vede profesor Mahesh Anand. Právě tento materiál totiž může nabídnout řešení problému souvisejícího s vyvinutím soběstačných výzkumných stanic, které v měsíční krajině začnou v případě dalších úspěchů programu Artemis vyrůstat. První pobyt lidské posádky na Měsíci je v současnosti naplánován na rok 2025 jako mise Artemis III a měl by trvat 6,5 dne.
Po Artemis III bude následovat Artemis IV – ta poletí k plánované orbitální stanici Lunar Gateway umístěné na oběžné dráze Měsíce. NASA má ale v plánu na konci 20. let začít budovat na měsíčním povrchu stálou základnu, ze které bude mít lidská posádka mnohem lepší možnosti k průzkumu vesmírných hlubin, zároveň by mohla být předvojem výpravy první lidské posádky na Mars.
Naprosto zásadní pro vybudování takové základny je ale právě zmíněná soběstačnost. Energii může získávat ze solárních panelů, tým profesora Ananda se ale zaměřil na další důležitý aspekt pobytu na Měsíci či jiné planetě – zdroj vody. Britský server The Guardian informoval o tom, že Anandův tým posledních deset let zkoumal vzorky měsíčního kamene a prachu, tedy regolit získaný během programu Apollo. A zjistil, že má vysoký podíl kyslíku, což znamená, že přidáním vodíku a tepla z mikrovln, s nimiž vědci na Open University pracují, může vzniknout voda.
Satelitní snímky měsíčních pólů navíc naznačují, že se na nich nachází vodní led – na jižním pólu se led nachází především v kráterech, kdežto na severním je více rozesetý. Tým vědců z Open University se tak chce v nadcházejících letech zaměřit i na výzkum těchto oblastí. S další misí Artemis tak na Měsíc vyšle exosférický spektrometr, který se provrtá měsíčním povrchem a nasbírá vzorky vody, které bude následně zkoumat.
Výzkum, na jehož konci by byla efektivní cesta, jak získat vodu přímo na Měsíci, je důležitý především z ekonomických důvodů. Dostat kilo jakékoliv látky do vesmíru totiž stojí odhadem asi milion dolarů. Zároveň by takové řešení odlehčilo kosmickému plavidlu. A s tím souvisí i další důležitá část výzkumu profesora Ananda, která naznačuje, že by se přímo z měsíčního prachu daly – opět s pomocí mikrovln – vystavět také budoucí lidské příbytky.