Voyager 2 opět volá domů. Sondu jsme otočili mezihvězdným výkřikem, hlásí NASA po nápravě chyby

Vědci tomu sami příliš nevěřili, ale podařilo se. Legendární sonda je zase ve spojení se Zemí, od které se vzdaluje už bezmála padesát let.

Jiří BlatnýJiří Blatný

voyager2

Foto: NASA/JPL-Caltech

Ilustrace Voyageru 2, legendární sondy NASA

0Zobrazit komentáře

Bylo to napínavé a bylo třeba signálu z obřího vesmírného komplexu v Austrálii, NASA si teď ovšem může zatleskat. Napravila totiž vlastní chybu a opět plně navázala komunikaci se známou sondou Voyager 2, která letí vesmírem bezmála padesát let a je druhým nejvzdálenějším lidským objektem od Země. Jak NASA uvádí, k sondě z pobočky Deep Space Network v Canbeře poslala signál „rovnající se mezihvězdnému výkřiku“.

Zemi a legendární sondu Voyager 2 dělí přibližně dvacet miliard kilometrů, proto když inženýři z NASA zadali sondě pokyn, aby se otočila směrem k modré planetě, museli na výsledek kvůli tak velké vzdálenosti čekat třicet sedm hodin. „Včera začala sonda vysílat vědecká a telemetrická data, což naznačuje, že pracuje normálně a že se pohybuje po očekávané trajektorii,“ napsali vědci.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír jednu ze sesterských sond Voyageru s číslem dva ztratila v červenci poté, co jí omylem poslala chybný signál. Zařízení se tak odklonilo od Země a ztratilo kontakt. Agentura dříve pokládala za nepravděpodobné, že by díky satelitům v australském městě Canbera sondu našla. Spoléhala spíše na to, že se podle plánu sama ozve v říjnu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Byť vědci s vesmírným poutníkem nyní spojení obnovili, očekávají, že s ním finálně ztratí kontakt na konci tohoto desetiletí. Sonda přitom tak dlouhou výpravu zažít neměla. NASA vypustila Voyager 2 v roce 1977 a původně měla její mise trvat jen dvanáct let.

Podle americké vesmírné agentury je jedinou sondou, která proletěla okolo Uranu, kde objevila deset nových měsíců a dva prstence tohoto plynného obra. Mezihvězdného prostoru dosáhla v roce 2018. Sesterská sonda Voyager 1 je stále ve spojení se Zemí a je od ní nyní téměř dvacet čtyři miliard kilometrů daleko.

Inženýři z NASA udělali chybu. Ztratili legendární sondu Voyager 2, která letí mezihvězdným prostorem

Voyager 2 je druhý nejvzdálenější lidský objekt ve vesmíru, kterým letí téměř půl století. Pokud ho vědci nenajdou, měl by se za pár měsíců ozvat sám.

Jiří BlatnýJiří Blatný

voyager

Foto: NASA/JPL-Caltech

Ilustrace Voyageru 2

0Zobrazit komentáře

Zmáčknout špatné tlačítko na klávesnici, to na první pohled nezní jako problém obřích rozměrů. Pokud však ovládáte sondu vzdálenou desítky miliard kilometrů od Země, může z toho být velké mrzení. Právě to se stalo inženýrům z NASA, kteří ovládají slavnou sondu Voyager 2, která je po své sestře s číslem jedna ve vesmíru druhým nejvzdálenějším lidským výtvorem od naší planety. Vědci ji nyní hledají s pomocí satelitu v Austrálii.

Legendární sonda Voyager 2 letí mezihvězdným prostorem zhruba 19 miliard kilometrů od Země. Kontakt s ní inženýři z NASA ztratili poté, co jí omylem poslali chybný pokyn, aby natočila svou anténu směrem od Země. Byť se zařízení, kterým sonda „slyší“ signály ze Země, vychýlilo jen o dvě procenta, stačilo to k tomu, aby se cestovatelka kosmickým prostorem vesmírné agentuře odmlčela. NASA nyní s pomocí vesmírného komplexu v australské Canbeře pátrá po jejích případných zatoulaných signálech. Vzhledem k obrovské vzdálenosti ale trvá přes osmnáct hodin, než její signál dorazí na Zemi.

NASA podle The Guardian uvedla, že je nepravděpodobné, že by se takto Voyager 2 podařilo nalézt. Agentura nicméně také bude v nadcházejícím týdnu z Canberry bombardovat okolí sondy správným příkazem v naději, že ho zařízení zachytí. V opačném případě bude muset počkat do října, kdy se sonda automaticky resetuje a měla by tak obnovit komunikaci se Zemí. Vědci každopádně očekávají, že s vesmírným poutníkem finálně ztratí kontakt na konci tohoto desetiletí.

Voyager 2 NASA vypustila do vesmíru v roce 1977, původně měla její mise trvat jen dvanáct let. Podle americké vesmírné agentury je jedinou sondou, která proletěla okolo Uranu, kde objevila deset nových měsíců a dva prstence tohoto plynného obra. Mezihvězdného prostoru dosáhla v roce 2018. Sesterská sonda Voyager 1 je stále ve spojení se Zemí, je od ní nyní téměř 24 miliard kilometrů daleko.