Voyager 2 opět volá domů. Sondu jsme otočili mezihvězdným výkřikem, hlásí NASA po nápravě chyby

Vědci tomu sami příliš nevěřili, ale podařilo se. Legendární sonda je zase ve spojení se Zemí, od které se vzdaluje už bezmála padesát let.

Jiří BlatnýJiří Blatný

voyager2

Foto: NASA/JPL-Caltech

Ilustrace Voyageru 2, legendární sondy NASA

0Zobrazit komentáře

Bylo to napínavé a bylo třeba signálu z obřího vesmírného komplexu v Austrálii, NASA si teď ovšem může zatleskat. Napravila totiž vlastní chybu a opět plně navázala komunikaci se známou sondou Voyager 2, která letí vesmírem bezmála padesát let a je druhým nejvzdálenějším lidským objektem od Země. Jak NASA uvádí, k sondě z pobočky Deep Space Network v Canbeře poslala signál „rovnající se mezihvězdnému výkřiku“.

Zemi a legendární sondu Voyager 2 dělí přibližně dvacet miliard kilometrů, proto když inženýři z NASA zadali sondě pokyn, aby se otočila směrem k modré planetě, museli na výsledek kvůli tak velké vzdálenosti čekat třicet sedm hodin. „Včera začala sonda vysílat vědecká a telemetrická data, což naznačuje, že pracuje normálně a že se pohybuje po očekávané trajektorii,“ napsali vědci.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír jednu ze sesterských sond Voyageru s číslem dva ztratila v červenci poté, co jí omylem poslala chybný signál. Zařízení se tak odklonilo od Země a ztratilo kontakt. Agentura dříve pokládala za nepravděpodobné, že by díky satelitům v australském městě Canbera sondu našla. Spoléhala spíše na to, že se podle plánu sama ozve v říjnu.

Byť vědci s vesmírným poutníkem nyní spojení obnovili, očekávají, že s ním finálně ztratí kontakt na konci tohoto desetiletí. Sonda přitom tak dlouhou výpravu zažít neměla. NASA vypustila Voyager 2 v roce 1977 a původně měla její mise trvat jen dvanáct let.

Podle americké vesmírné agentury je jedinou sondou, která proletěla okolo Uranu, kde objevila deset nových měsíců a dva prstence tohoto plynného obra. Mezihvězdného prostoru dosáhla v roce 2018. Sesterská sonda Voyager 1 je stále ve spojení se Zemí a je od ní nyní téměř dvacet čtyři miliard kilometrů daleko.