Vůbec poprvé otevře jakékoliv dveře kancelářské budovy peněženka v iPhonu. Zařídili to Češi

Místo zaměstnanecké karty stačí mávnutí iPhonu. I vybitého. O řešení české firmy Sharry přišel zájem ze zemí, ve kterých ani nepůsobí.

Iva BrejlováIva Brejlová

167-sharry-reg

Foto: Sharry

Budova 167 Green Street v Chicagu

0Zobrazit komentáře

Funguje od turniketů přes výtahy až po dveře kanceláří. Umí ale odemknout i penthouse na střeše s basketbalovým hřištěm, které mají zaměstnanci k dispozici, nebo zdejší prostornou terasu se zahradou. Budova 167 Green Street v americkém Chicagu je bezesporu zajímavá z více pohledů. Před pár dny si k tomu připsala jedno prvenství. Jakékoliv dveře tu otevírá ta správná zaměstnanecká karta uložená ve virtuální peněžence iPhonu, tedy v Apple Wallet. Jde o světovou premiéru. Nikde jinde ještě nefunguje budova, která by takto umožňovala všem svým nájemníkům dostat se kamkoliv, říká česká firma Sharry. Ta řešení realizovala.

„Vstupní karta v Apple Wallet představuje milník pro celý trh komerčních nemovitostí,“ věří Josef Šachta, CEO a spoluzakladatel Sharry. Zaměstnanci firem, které si zdejší prostory pronajaly, můžou místo plastových kartiček u čteček jen mávnout iPhonem, případně hodinkami Apple Watch. Není tedy třeba žádná zvláštní aplikace ani není nutné u vstupu nic spouštět nebo potvrzovat jakékoliv tlačítko.

Telefon funguje dokonce i v případě, že je vybitý. „Apple garantuje, že v režimu Power Reserve, kdy zařízení již nelze zapnout, ale běží na nízkou záložní energii, bude mobilní karta fungovat až pět hodin,“ dodává Ondřej Langr, který v Sharry šéfuje produktu.

novy-projekt85

Foto: Sharry

Zaměstnanecká karta v peněžence Apple

Americký gigant už loni oznámil, že chce do své virtuální peněženky k digitalizované platební kartě postupně přidávat i další plastové karty, například občanské a řidičské průkazy. Anebo právě vstupní karty od kanceláří.

„Apple opravdu obrovsky zvýšil zájem o digitální přístupové karty. Vidíme teď velký zájem od korporací z celého světa. Už nyní víme, že během příštích osmnácti měsíců budeme spouštět dané řešení v desítkách zemí, kde jsme doteď ani nepůsobili,“ dodává Marc Delacroix, Chief Growth Officer Sharry.

Zařadit se mezi nejlepší

Společnost novinku spustila v kooperaci s firmou HID Global, která řeší čtečky vstupních karet i digitální a plastové karty a je v této oblasti světovým lídrem. „Začíná nová éra technologií a inovací v oblasti komerčních nemovitostí,“ věří Matt Bennett, ředitel strategických partnerství v HID Global.

Českou firmu majitel budovy oslovil napřímo. Dodává sem své kompletní řešení Sharry Building, tedy mobilní přístupy, které dlouhodobě vyvíjí: chytrý přístup, návštěvní systém, parking i komunitní aplikaci. Zmíněný systém však mohla přidat poprvé. Díky propojení s Apple Wallet bude mobilní karta nově podporovat technologii NFC podobně jako mobilní platby třeba u Apple Pay.

Tým Sharry říká, že projektem pokračuje v dobývání amerického trhu. Na východním pobřeží už stojí několik desítek kancelářských budov, které software firmy využívají. Vedle Chicaga jsou v Bostonu i na Manhattanu, kde je jejich řešení instalované mimo jiné i v ikonickém mrakodrapu One Vanderbilt, což je druhá nejvyšší administrativní budova v New Yorku.

V Česku se podíleli na projektu pražské Masaryčky od studia Zaha Hadid Architects, řešení dodali pro stavby od Bukurešti po Johannesburg. Setkává se s nimi denně přes sto tisíc lidí. A na začátku letoška rozvoj společnosti podpořil vyššími desítkami milionů korun tuzemský venture kapitálový fond J&T Ventures, který si tu tak koupil desetiprocentní podíl. Už dříve třicet milionů korun do firmy poslali investoři z Presto Ventures.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Technologii mobilního přístupu v Apple peněžence, který teď firma v kancelářské budově uvedla, zkouší v pilotním provozu po světě mezi svými zaměstnanci i několik dalších společností. 167 Green je ale podle Sharry první kancelářská budova, která nabídla přístupové karty uložené v Apple Wallet všem svým nájemcům.

Systém představila mimo jiné ve své newyorské budově i firma Silvestein Properties, developerská a investiční společnost ve spolupráci s technologickou HID Global. Výkonný viceprezident HID Björn Lidefelt při té příležitosti rovnou uvedl, že takový systém mění způsob, jaké služby nabízejí majitelé nemovitostí svým zaměstnancům a nájemníkům.

Budova 167 Green Street je zcela nová, i proto nebyla integrace systémů pro Sharry složitá. „Má ambici zařadit se mezi nejlepší kancelářské budovy ve Spojených státech,“ věří Šachta. A mimochodem, zmíněné basketbalové hřiště na střeše je prosklené a dá se používat také jako konferenční místnost. Už před časem si ho vyzkoušeli například i hudebníci Ozuna nebo Justin Bieber.

Každé dva týdny ukazujeme, co zajímavého se děje nejen v českých startupech.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs