Výkon vlády je klíč a pozor na zuřivce s vůlí k moci aneb Pět českých poučení ze slovenských voleb
Ostře sledované parlamentní volby na Slovensku skončily a rozbíhají se jednání. Čeští politici by měli detailně sledovat, co se tam dělo a děje.
Andrej Babiš na kampani v Děčíně
Komentář Luboše Kreče: Pozornost, kterou v Česku vyvolaly slovenské parlamentní volby, byla mimořádná. Možná i proto, že jsme tam v přímém přenosu mohli sledovat něco, co se za dva roky bude v bleděmodrém odehrávat i u nás. Další zápas o směřování země, střet demokratického vnímání s tím populistickým a proautoritářským. Souboj idejí se sliby a výkřiky. Čeští politici i voliči by si proto měli ze situace na Slovensku vzít ponaučení.
Skoro před každými volbami mají komentátoři tendenci hovořit o jejich osudovosti. Zaznívalo to i v souvislosti s nynější kampaní na Slovensku. Výsledek, tedy výhra Roberta Fica, sice nepotěšil zastánce liberálního a prodemokratického směřování, zároveň se ale nenaplnil apokalyptický scénář, podle kterého by Fico mohl začít Slovensko otáčet k Maďarsku. Třeba proto, že do parlamentu neprošli fašisté z Republiky. Nic to ale nemění na tom, že situace nemusí dopadnout pro budoucnost Slovenska dobře. A co z toho plyne pro Česko?
***
Nepodceňujme bývalé premiéry
Byl únor 2009 a Robert Fico dorazil na sjezd ČSSD na pražském výstavišti, slovenský předseda vlády působil svěže a tak nějak světácky. Zvlášť vedle Jiřího Paroubka, který se tehdy chystal na návrat do premiérského křesla. A zatímco Paroubek je dávno v propadlišti dějin (jakkoli on si to nemyslí), Fico je stále ve hře – přestože se od oné pražské návštěvy zdál být minimálně dvakrát vyřízený. Ale pokaždé se dokázal vrátit.
Jeho vůle k moci, totální pragmatismus a názorová pružnost, někdo by řekl bezcharakternost, charisma a schopnost politicky se přetvořit, mu pomohly ovládnout slovenskou politiku. Připomíná vám to něco? Ano, nejpozději od sněmovních voleb z podzimu 2013 je určující silou české politiky Andrej Babiš, na kterého sedí většina z toho, co platí o Ficovi.
Příští sněmovní volby budou v Česku v říjnu 2025 a Babišovo hnutí ANO je dnes nejpopulárnější stranou. Sám Babiš, který se po neúspěšné prezidentské volbě (Fico se mimochodem také pokoušel dostat do čela státu) stáhl, je zpět v plné síle. Nad jeho fantasmagorickými a nebezpečnými slovními výlevy ve sněmovně se můžeme pousmát, ale moc dobře ví, co dělá. A bude dál přikládat pod ohněm, podobně jako to dělal Fico na Slovensku.
V jednotě je síla
Další bývalý premiér Mikuláš Dzurinda je také umanutý a nepochybně má silnou vůli k moci, jenže není tak elastický jako Fico s Babišem – určitě ne ideologicky. A navíc nedokázal zopakovat to, s čím se mu na konci 90. let podařilo odstavit od moci Vladimíra Mečiara. Tehdy zafungovalo široké spojení opozice, sjednocená síla pak dokázala autoritářského demagoga poslat do důchodu, a navíc nastartovala příkladné ekonomické reformy.