Slovenské volby ovládl Smer Roberta Fica, vyrovnaný souboj s liberály se nekonal

Na Slovensku skončily ostře sledované volby a vítězství přinesly opět Robertu Ficovi. Co to bude pro zemi znamenat, se teprve ukáže.

Předseda slovenské strany Směr Robert Fico

0Zobrazit komentáře

Bývalý slovenský premiér Robert Fico zažívá triumfální návrat. Muž, který stál v čele země už třikrát a jehož poslední vládu ukončilo dění po vraždě novináře Jána Kuciaka, má po včerejších volbách šanci opět sestavovat vládu. Jeho strana Smer-sociálná demokracia, která v kampani mimo jiné slibovala konec dodávek zbraní Ukrajině, podle neoficiálních výsledků získala hlasy více než 23 procent voličů.

S výrazným odstupem druhé skončilo liberální proevropské hnutí Progresívne Slovensko (PS), které má přes 17 procent, předvolební průzkumy přitom ukazovaly, že tyto dvě strany svedou rovnocenný boj. Třetí je se zhruba 15 procenty strana Hlas-sociálná demokracia, jejíž šéf Peter Pellegrini gratuloval Ficovi a mluvil o možné povolební spolupráci, jeho postoj bude podle mnoha komentátorů nyní klíčový. Předseda PS Michal Šimečka naopak označil výsledek voleb za riziko pro zemi.

Do slovenského parlamentu se dostalo celkem sedm stran. Čtvrté místo patří koalici Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) expremiéra Igora Matoviče, která má devět procent hlasů. Konzervativní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) se dostalo těsně pod sedm procent, liberální Sloboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka mírně nad šest procent. Jako poslední se do sněmovny dostane Slovenská národná strana (SNS), která se udržela nad potřebným pětiprocentním prahem.

Během nezvykle dlouhého nočního sčítání hlasů naopak limit pěti procent nepřekročila populistická Republika a strana Aliancia zastupující maďarskou menšinu.

Slovenské volby provázela nebývale velká účast. K urnám přišlo přes 68 procent voličů, což je nejvíce od roku 2002.

Fico zatím výsledky voleb nekomentoval. Pellegrini mu již blahopřál a prohlásil, že by bylo logické, kdyby Smer oslovil jako prvního partnera při sestavování vlády právě Hla, neboť jde o ideově blízké strany. Zopakoval přitom, že si nedovede představit kabinet, v němž budou dva bývalí premiéři, tedy on a Fico. Možnou ochotu jednat s vítězem voleb dal najevo i šéf KDH Milan Majerský. Podle slovenských komentátorů by potenciálním koaličním partnerem mohla být pro Fica rovněž SNS. K většině křesel ve 150členné sněmovně potřebuje Smer nejméně dvě další strany.

Šimečka prohlásil, že by země měla mít stabilní proevropskou vládu dbalou právního státu a spolupráci s Ficem stejně jako dříve vyloučil. Vyjednávání příštích dnů podle něho ukážou, zda se naplní riziko vzešlé z výsledku voleb.

Země má za sebou také období vypjaté kampaně, kterou v rozhovoru pro CzechCrunch glosoval moderátor satirického podcastu o slovenské politice Piatoček, který vydává deník SME, Adam Blaško. A hovořil o tom, že se mu satira na toto téma dělá velice špatně, protože slovenští politici jsou podle něj satirou sami o sobě.

Výsledky slovenských voleb po sečtení 99,5 procenta hlasů:

  • Smer 23,29 %
  • PS 17,04 %
  • Hlas 14,96 %
  • OĽaNO 9,01 %
  • KDH 6,89 %
  • SaS 6,21 %
  • SNS 5,66 %
  • Republika 4,79 %
  • Aliance 4,47 %

S přispěním ČTK