Vypadají jako luxusní horské komplexy s apartmány. Ale budou to jaderné reaktory od Sama Altmana
Nukleární energie přitahuje čím dál větší pozornost. Startupy, které zainvestovali Sam Altman, Bill Gates či Jeff Bezos, slibují revoluci.
Oklo je oblast na jihovýchodě afrického státu Gabon, kde Francouzi po desítky let těžili uran. A během jeho dolování objevili mimořádný úkaz – doklady o existenci dvě miliardy let starého jaderného reaktoru. Ten už dávno nebyl činný a vzniknout mohl jen díky unikátní konstelaci přírodních podmínek, vědci z něj ovšem zjistili, že řetězová štěpná reakce může probíhat samovolně bez zásahu člověka a že ji částečně lze pohánět vyhořelým palivem.
Právě po místu v rovníkové Africe pojmenovali v roce 2013 Jacob DeWitte a Caroline Cochranová, dva jaderní inženýři z elitního Massachusettského technologického institutu (MIT), svůj startup. Pro svou ideu stavět malé, ekologické, na recyklaci paliva postavené reaktory postupem času získali i věhlasné investory: spoluzakladatele Facebooku Dustina Moskowitze a šéfa OpenAI Sama Altmana. Právě ten loni pomohl Oklo uvést na newyorskou burzu Nasdaq, kde její akcie dosud vyrostly o 109 procent, i když je firma setrvale ztrátová.
Strmý růst ceny akcií odstartoval letos na sklonku léta, kdy se začala naplno diskutovat jaderná energetika v souvislosti s rozvojem umělé inteligence – datová centra, jež práci velkých jazykových modelů pohánějí, jsou totiž extrémně energeticky náročná. A jádro se v takové chvíli jeví jako spolehlivý, dlouhodobý a bezemisní zdroj, jakkoli je velmi složité a drahé takové elektrárny stavět.
V souvislosti s umělou inteligencí se ale každopádně hovoří o renesanci jaderné energetiky, protože společnosti jako Microsoft, Oracle nebo Alphabet by mohly nakopnout zkostnatělý vývoj nukleárních technologií typu modulárních reaktorů.