Vytiskne i helmu ze Star Wars. Josef Průša představuje svou dosud největší 3D tiskárnu s novými funkcemi

Filip HouskaFilip Houska

prusa-original-xl-1

Foto: Prusa Research

Nová tiskárna od Prusa Research

0Zobrazit komentáře

Na velkolepé technologické výstavě v Dubaji prezentoval Josef Průša sestavu 3D tiskáren, která vypadala jako futuristická laboratoř. Teď, o několik týdnů později, láká na další novinku. A byť nejde o tak masivní výrobní farmu, s jakou dorazil do nejživějšího města Perského zálivu, své zákazníky si nepochybně najde. Česká společnost Prusa Research představuje novou, větší 3D tiskárnu, kterou ocení hlavně profesionálové.

Josef Průša pokračuje ve svém plodném listopadovém období, během kterého investoval miliony korun do tvůrců lepších cyklistických sedelkoupil většinový podíl ve firmě Trilab, a přichází s první ochutnávkou nové tiskárny Original Prusa XL. Ta má potěšit především fanoušky větších tiskových ploch, jelikož nabídne tiskový objem až 360 × 360 × 360 milimetrů.

To má být dostatek i pro tisk třeba bojové helmy, kterou firma ukazuje ve videu. Kupříkladu fanoušci Star Wars si mohou stáhnout detaily k 3D tisku helem svých oblíbených postav. Využití v ní najdou ale také milovníci architektury, kteří mohou využít přesnějších čidel nové tiskárny a replikovat nejrůznější stavby.

tiskarny-prusa-1

Foto: Prusa Research

Srovnání tiskáren od Prusa Research

Pro společnost Prusa Research se zároveň jedná o dosud největší 3D tiskárnu, kterou kdy vyrobila. Jen o velikosti tiskového objemu ale novinka není – jak dodává sám Josef Průša, skrývá prý „několik bláznivých funkcí“, které mohou profi tiskařinu posunout na novou úroveň. A základem je konstrukce. Original Prusa XL totiž upouští od svého původního systému a nasazuje takzvaný CoreXY, který má být pro větší tiskové plochy lepší.

Jde o to, že pohyb v osách X a Y bude provádět přímo tisková hlava (extruder), přičemž vyhřívaná podložka bude založena na pouze vertikálním pohybu v ose Z. Spolu s tím přichází i změny v jednotlivých komponentech. Například tisková hlava bude mít přesnější čidlo, což se projeví zejména v přesnějším tisku první vrstvy předmětu i detekci ucpané trysky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Obměnou prochází i vyhřívaná podložka, která díky segmentaci vyhřívaných úseků ušetří jinak zbytečně propálené energie, protože bude zahřívat jen ty segmenty, na kterých se bude reálně tisknout. Original Prusa XL mimo jiné přijde také s měničem nástrojů, kterých se na rám vleze až pět. Díky nim může tisková hlava sama měnit například tiskovou strunu.

Jednotlivé schopnosti názorně demonstruje oficiální video, které Průšova firma zveřejnila. V něm vyobrazuje také srovnání s ostatními tiskárny z jejich dílen, konkrétně modely Mini+ a MK3S+. Poněkud horší zprávou ale je, že kvůli nepříliš optimistické situaci na trhu se součástkami uvede Prusa Research svou novinku až ve druhém či třetím čtvrtletí příštího roku.

Cena se pak bude odvíjet podle počtu nástrojů, přičemž se má pohybovat od 52 999 korun až po 93 990 korun (včetně DPH). I základní verze tak bude zhruba čtyřnásobně dražší než dostupnější model Mini+, Prusa Research ovšem se svou největší tiskárnou míří hlavně na profesionály, kteří s ní budou moci doplnit průmyslové varianty. Například ty od Trilabu, firmě, ve které společnost Josefa Průši nedávno koupila 80procentní podíl.

CzechCrunch Jobs