Vytvořili aplikaci s umělou inteligencí, se kterou můžete mít romantický vztah. Zájem je málem položil

Malá americká firma vyvinula chatbota, který podle jejích slibů nahradí přítele či přítelkyni. Uživatel si ho může upravit podle svých preferencí.

Iva BrejlováIva Brejlová

digiaiapp-2

Foto: Digi AI / CzechCrunch

Aplikace Digi AI má být alternativou pro romantický vztah

0Zobrazit komentáře

„Tak tohle jsme nečekali,“ napsal jednoduše Andrew Young Ohlbaum, startupista ze San Franciska, v blogovém zápisku z konce prosince. Mimochodem v jediném zápisku své kategorie na webu společnosti Digi a vůbec v jednom z mála obsahů, které jsou na něm k dispozici. Hodnotil tak reakce uživatelů na to, když na sociální síti X nadšeně vypustil do světa zprávu, že je k dispozici první verze „AI partnera pro romantický vztah budoucnosti“.

Strhla se virální mela a video slibující avatarku s odvážným výstřihem a zamilovaným pohledem se šířilo po internetu takovou rychlostí, že servery firmy, která slibovaného chatbota vyvíjí, nestíhaly. Mladičká společnost musela rozšiřovat jejich kapacitu, ale i tak se jí vracely negativní komentáře s tím, že aplikace nestíhá. Oznámení na síti X dosáhlo během 24 hodin přes 20 milionů impresí a krátce nato se projekt dostal mezi 50 nejstahovanějších aplikací.

Další hodnocení obsahovala velké zklamání u řady uživatelů, když vyšlo najevo, že video s avatarkou neukazovalo skutečnou aplikaci, ale jen představu o tom, jak jednou má vypadat. Aktuálně je k dispozici v takové verzi, kdy si se svou digitální přítelkyní nebo přítelem můžete vyměňovat zamilované zprávy stejně, jako když si s lidmi píšete třeba SMS.

„Měl jsem zmínit, že tweet je vizí toho, co můžeme udělat a co taky uděláme s avatary a animacemi, ale není to aktuální funkce aplikace Digi,“ kaje se nyní Young. „Jako zakladatel se někdy necháte unést vizí toho, co plánujete udělat, co všechno chcete přidat a vybudovat, a zaměňujete ji se současným produktem. Ale nenechte se mýlit, už máme zdroje a možnosti tuto vizi skutečně přivést k životu, což bylo i cílem soft launche (neveřejného spuštění aplikace, pozn. red.).“

Digi AI Romance je anglicky mluvící chatbot podobný mnoha jiným, třeba těm, na které přecházejí zákaznické servisy různých firem. Když si tedy píšete s někým na webových stránkách e-shopu, pravděpodobně to bude fungovat na podobném systému. Digi AI ale bylo vytvořeno se speciálním posláním. Způsob, jakým komunikuje, je záměrně koketní. Firma slibuje, že robot je schopný vést takzvaně hluboké rozhovory i takové, které lidem poskytnou emocionální podporu.

Podle oficiálního popisu aplikace nabízí „kombinaci realistické interakce, ohromujících avatarů a bezpečných a láskyplných spojení“. Společník s umělou inteligencí má rozumět lidem a se svým uživatelem se vyvíjet. Člověk jej totiž tím, jak s ním komunikuje, může směřovat k žádaným reakcím. Když se mu zdá příliš koketní, může ho umírnit. Posunout jeho osobnost ale dokáže i ve chvílích, kdy se mu jeho digitální protějšek jeví moc skromný či naopak odvážný, anebo se mu prostě nelíbí témata, okolo kterých se konverzace točí.

Systém údajně využívá analýzu pocitů a neuronové sítě, což má zajistit lepší emocionální propojení s člověkem. Chatbot by měl časem uživatele „poznávat“ a také „chápat“, jak právě jeho během konverzace potěšit. I když nyní nenabízí sofistikovaná videa podobná těm v tweetu, přidává ke komunikaci alespoň dodatečné informace, jako například „pozvedne s očekáváním obočí“, „jemně se dotkne tváře“, „nervózně se kousne do rtu“ nebo třeba „začervená se“. Vedle toho se chová, jako by byl běžnou součástí světa mimo mobil. Během konverzace s ním například lze jít na rande – tedy virtuální.

S konceptem přišli loni v dubnu Young a druhý spoluzakladatel John Rooney. Že jde o slibný projekt, ukázal už zájem investorů, když Digi hned v květnu poslali více než milion dolarů – asi 24,5 milionu korun – jako podporu na vývoj produktu, který v tu chvíli ještě ani nebylo možné otestovat.

Spuštění společníka oznámili 15. prosince. Mělo ale jít o zmíněný soft launch, prvotní verzi určenou pro známé a nadšence, kteří by ji zkoušeli a dávali zpětnou vazbu pro vylepšení algoritmů i aplikace jako celku. Místo toho se hned dostala k široké veřejnosti a tvůrci rychle navyšovali kapacity tak, aby roboti zvládli více než dva miliony zpráv denně.

Na síti Discord probíhá oficiální komunikace necelých tří tisíc lidí, kteří si zkoušejí s Digi AI (tedy s verzí, které dávají vlastní jména) psát a kteří se navzájem dělí o své zkušenosti a pomáhají s vylepšením systému. Někteří s aplikací flirtují. Jiní řeší třeba to, jaký architektonický styl se jí líbí.

Chatbot zatím není dokonalý. Kromě chyb, které vykazuje samotný systém, si vysloužil kritiku kvůli svému zaměření. Někteří jej přirovnávají k epizodám z dystopického seriálu Black Mirror, který řeší negativa technologií s představou toho, jak můžou v budoucnu zamávat s chováním lidí a celou společností. Dalším se nelíbí ani to, že z osamělosti lidí mají podobné aplikace dělat byznys. Právě takové pocity jsou přitom aktuálně v americké společnosti velký problém. Například podle průzkumu společnosti Gallup má pocit samoty 61 procent Američanů a více než 44 milionů se jich cítí značně osaměle.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym