Využívají ho miliony Čechů, aniž by to věděly. Komerční banka investuje do mladého českého startupu
Komerční banka přišla s projektem Finbricks, který propojuje platební brány, e-commerce firmy i další fintechy. Teď už žije vlastním životem.
Desítky milionů korun posílá Komerční banka do společnosti Finbricks, kterou sama vybudovala. Je to firma, která dokáže propojit banky, platební brány, e-commerce firmy i další mladé fintechové společnosti. Umí se na různých webech a v různých mobilních aplikacích navenek tvářit třeba jako funkční tlačítko, přes které jednoduše zaplatíte. Za ním ale stojí propracovaný systém, který dává dohromady roztříštěnou architekturu různých bank a systémy, přes které platby proudí. Služby Finbricks tak, aniž by to věděli, používají v Česku miliony lidí.
„Aktuálně jsme připojeni na jedenáct klíčových českých bank, přes naše systémy protekly statisíce plateb v objemu stovek milionů korun a zahájili jsme spolupráci s významnými klienty,“ říká Tomáš Fíla, zakladatel a CEO projektu. Finbricks využívá třeba GoPay, Patron GO nebo Roger, který spadá do portfolia Komerční banky, a samozřejmě i banka samotná.
Peníze firma hodlá použít na posílení v Česku, hlavním cílem je ale vstup do zahraničí. Chce se stát se největším B2B finančně-technologickým startupem poskytujícím PSD2 platby v regionu střední a východní Evropy. A s tím dosáhnout tržeb v desítkách až stovkách milionů korun. „Výsledky, kterých Finbricks dosahuje, potvrzují vznik velmi významného trhu, kterého chceme být součástí,“ říká Jitka Haubová, provozní ředitelka Komerční banky. Kolik přesně Komerční banka na takový plán dává, nicméně říct nechce.
Původně nutnost, dnes byznys
Oficiálně je Finbricks poskytovatel PSD2 agregačních a platebních služeb. Původně byl takový přístup spíš nutnost. Před čtyřmi lety, když byly instituce nucené PSD2 – evropskou směrnici o online platbách – zavést do svých služeb, znamenalo to, že musejí otevřít své systémy tak, aby je mohly využívat i třetí strany – a vytvářet třeba vlastní aplikace.
Technicky tak nabízí taková platforma informace o účtech, jejich zůstatcích a historii transakcí nebo informace o opakovaných platbách či přístup třeba i k BankID, které přes přihlášení do banky ověřuje totožnost lidí třeba pro styk s úřady. Podobně funguje například další český startup BudgetBakers. Nebo litevský Kevin, jenž chce z transakce z účtu odesílatele na účet příjemce úplně vynechat zprostředkovatele v podobě karet.