Vyvíjí látku, která by mohla zastavit nádory. Firma vzešlá z brněnské univerzity získala miliony na rozvoj
Společnost CasInvent Pharma dostala téměř 32 milionů korun, a to i ze zahraničí. To české firmy původem z univerzit málokdy zažijí.
Buňky v lidském těle spolu čile komunikují. Posílají si mezi sebou různé signály a podle toho se navzájem ovlivňují. Někdy z toho tělo těží, jindy se ale taková komunikace může zvrtnout v nádorové bujení. Látky, které by části takového bujení mohly eliminovat, nejspíš našli během výzkumů na Masarykově univerzitě. Zdejší odborníci nadějný projekt vyčlenili do samostatné společnosti, dokázali cílit mimo jiné na jinak těžko léčitelnou leukémii a tato společnost s názvem CasInvent Pharma právě dostala na další vývoj 1,3 milionu eur.
Posílají je fond KHAN-I a i&i Biotech Fund. Jde o v přepočtu téměř 32 milionů korun, které by mohly urychlit proces, během kterého se v ideálním případě ze slibné sloučeniny stane lék na různé druhy leukémie a solidní nádory. Mezi tím a současným stavem ale ještě stojí řada fází vývoje a testů. Oficiálně musí společnost ještě funkčnost složek prokázat.
„V tom případě bychom se stali atraktivní pro větší farmaceutické společnosti, kterým bychom mohli obohatit jejich portfolio novými sloučeninami potenciálně použitelnými i v synergické kombinaci s již používanými léčivy,“ uvedl Vojtěch Helikar, ředitel společnosti CasInvent Pharma.
„První fáze klinických testů, tedy testů na pacientech či dobrovolnících, by měla proběhnout ve druhé polovině roku 2024. Budou probíhat jeden a půl až dva roky a pokud přinesou uspokojivé výsledky, bude následovat prodej naší firmy některé z velkých farmaceutických společností. Ta poté zajistí druhou a třetí fázi klinických testů. Pokud tedy půjde vše podle plánu, finální lék by mohl být vyráběn někdy v roce 2035,“ dodává.
Ambice v globálním měřítku
CasInvent Pharma je takzvaný spin-off. Tedy společnost, která vznikla na univerzitní půdě, ale ukázala záměr, který může fungovat samostatně na trhu a vydělávat. Díky tomu se výsledky výzkumů můžou uplatnit v praxi a případně i přinést na akademickou půdu peníze, část ve spin-offech si totiž obvykle univerzita ponechává a vývoj i dál směřují její pracovníci.
V Česku jde o jeden z největších a nejúspěšnějších příkladů takzvaného transferu technologií, tedy přenosu vědecko-výzkumného nápadu do praxe. Záměr vznikl na Masarykově univerzitě a několik let se tam vyvíjel. V roce 2020 se pak osamostatnil jako firma s podporou jak univerzity, tak bio-inovačního centra i&i Prague v zádech. Právě pod něj patří i&i Biotech Fund, který nyní projektu poslal peníze.
Druhý investor, KHAN-I, je rakouský fond. Tuzemské spin-offy přitom investory ze zahraničí příliš nelákají a o výjimku jde i z druhé strany – KHAN-I do české projektu své peníze směřuje poprvé.
„Od počátku nás zaujala vysoká kvalita výzkumného týmu i silná podpora Masarykovy univerzity a i&i Prague, která tuto investici umožnila. Pevně věříme, že díky našim rozsáhlým zkušenostem s preklinickým vývojem malých molekul budeme schopni významně přispět k dosažení klíčových milníků výzkumu, na kterém v CasInventu pracují,“ říkají Michael Krebs a Peter Nussbaumer, managing partneři společnosti.
„Schopnost tohoto spin-offu přesvědčit renomované mezinárodní investory potvrzuje jeho ambice uspět v globálním měřítku,“ dodává Ivan Vohlmuth, jeden z partnerů investičního fondu i&i Bio.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsTěžko léčitelné leukémie, se kterými by jednou tyto léky mohly pomoct, jen v roce 2020 stály celosvětově za 300 tisíci úmrtími. Vedle toho lékaři zaznamenali dalších 500 tisíc nových případů těchto leukémií.
Oficiálně CasInvent Pharma vyvíjí patentované, vysoce selektivní inhibitory enzymů patřících do rodiny kasein kinázy 1 (CK1). Enzymy CK1 hrají důležitou roli v procesech, které souvisejí se vznikem některých závažných onemocnění, například migrací leukemických buněk do lymfoidních orgánů. Vyvíjené inhibitory jsou navrženy tak, aby cílily na jednotlivé izoformy CK1 – a tím selektivně eliminovaly leukemické buňky.
Fond i&i Biotech má sídlo v Lucembursku, ale vznikl v Praze. Peníze už poslal například do americko-rakouského startupu Celeris Therapeutics, který využívá umělou inteligenci k vývoji nových léčiv proti vážným chorobám, na vývoj česko-amerického léku proti rakovině nebo směrem k analýze mimo jiné nádorových buněk.
i&i Bio spravuje v současné době více než 45 milionů eur, které plánuje investovat do zhruba 20 společností zaměřených na inovace z oblasti vývoje léků, diagnostiky a medicínských technologií. KHAN-I dohlíží celkem na 70 milionů eur a chce pomáhat nadějným evropským inovátorům z akademické sféry rozvíjet projekty, které se zabývají především vývojem nových léčiv.