Vývojáře zaujaly domy, které rostou se svými obyvateli. Společnost eMan investuje do jejich výrobce

Čeští stavitelé Juooh slibují, že své modulární domy dodají do tří měsíců od objednání. Díky investorům je chtějí udělat chytřejší a bezpečnější.

Peter BrejčákPeter Brejčák

164138726_147916913875189_116244256029857628_n

Foto: Juooh

Modulární domy Juooh

0Zobrazit komentáře

Domečky, které doslova rostou se svými obyvateli. České Juooh staví modulové domy, jež lze přizpůsobit měnícím se potřebám jejich obyvatel, stejně tak je můžete umístit a následně také přemístit téměř kamkoliv. Takový přístup zaujal IT společnost eMan, respektive její venture kapitálový fond, přes nějž do firmy vkládá vyšší jednotky milionů korun výměnou za podíl ve výši 45 procent.

Fond eMan Innovations tím vstupuje do nové oblasti průmyslu chytrého a udržitelného bydlení. Rozšíření investičního záběru mimo čistě technologická odvětví vidí jako příležitost jak integrovat chytrý software a technologie, jimiž se firma zabývá, právě do segmentů, které ještě nevyužívají jejich plný potenciál.

„Ve spolupráci se společností Juooh se nám podařilo prodat většinu výrobních kapacit na roky 2023 i 2024 a výstavba prvního resortu v Krušných horách je v plném proudu. Pokud se nám bude takto dařit i nadále, plánujeme v příštích letech zahájit stavbu vlastní továrny,“ vysvětluje Michal Košek, člen správní rady eMan Innovations.

„Naše modulové domy mají řadu výhod, především bych zmínil rychlost výroby a výstavby. Po objednání a vyhotovení kompletní stavební dokumentace začínáme dům okamžitě vyrábět, ve výrobním závodě se připravuje již během zdlouhavého obíhání úřadů. Jsme tak schopni dodat dům do tří měsíců od objednání,“ popisuje jednatel Juooh Petr Křivský s tím, že dům lze vybudovat i bez přítomnosti inženýrských sítí.

Moduly domů Juooh stojí na samonosném rámu z nerezové oceli. Výroba probíhá v Česku, standardním vybavením jsou tepelná čerpadla i klimatizační jednotky. K energetické úspoře přispívají izolační materiály kombinující hliníkové panely s izolací pur a mezistěnnou izolací z čedičové vlny. Veškeré zasklení je provedeno z izolačních trojskel.

Vedle „standardních“ modulárních domů Juooh svoji nabídku rozšiřuje také o modulární bunkry, s nizozemskou společností pak jedná o výstavbě prvních modulárních hausbótů. „Naše domky se skládají z několika částí a je možné je zvětšovat i zmenšovat podle potřeb koncového zákazníka. V dnešní ekonomice je rychlá výstavba, nižší náklady a škálovatelnost obydlí vhodnou alternativou pro mnohé,“ říká Křivský.

eman-founders

Foto: eMan

Spoluzakladatelé eManu: Michal Košek, Tomáš Čermák, Jiří Horyna, Jan Horyna

Košek z eMan Innovations přitom vysvětluje, že ambicí fondu je v návaznosti na investici využít principů komunitní energie a internetu věcí. „Díky našemu portfoliu, kde spolupracujeme se společnostmi jako Hardwario nebo CritonVision s projektem eRig, můžeme navíc domy udělat chytřejší a bezpečnější,“ říká. Společnost eMan, jež se obchoduje na burze a loni utržila přes 220 milionů korun, investovala do startupu Hardwario z oblasti internetu věcí začátkem minulého roku.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina