Vyzvedněte si balík, až ho budete chtít. Český PostCube nabízí chytré výdejní boxy přímo k domům
Chytrá poštovní schránka ke každému domu. Taková je vize českého projektu PostCube, jenž na trh uvedl inteligentní zabezpečené schránky, které mohou sloužit jako vlastní odesílací i výdejní místo balíků rovnou na zahradě u rodinného domu nebo vstupu do bytovky. A ambice nemá rozhodně malé, do roku 2025 by se firma chtěla dostat na minimální hranici 400 tisíc rozmístěných boxů v Česku.
„Všichni řešíme ten stejný problém s přijímáním a odesíláním zásilek. Čekání na kurýra několikrát do týdne nebo vyzvedávání balíků na poštách nebo výdejních místech zatěžuje každodenní životy mnohých z nás. Poštovní schránka nebyla zásadně inovována posledních 200 let. Proto jsme se zamysleli nad procesem doručování a vyvinuli moderní způsob doručování a odesílání zásilek,“ popisuje spoluzakladatel projektu Martin Šplíchal.
Za projektem stojí společnost Chytrý Box a jde o společnou snahu dvou firem – vývojářů softwaru Top Monks a strojírenské skupiny Lakum. Šplíchal přitom pro CzechCrunch přiznává, že nápad vznikl již před několika lety, spoluzakladatelé ale čekali na vhodné podmínky a dostupnost hardwaru. Intenzivně se tak projektu začali věnovat na začátku loňského léta.
PostCube v praxi funguje jednoduše, kurýr si sám pomocí elektronického klíče box otevře a vloží do ní balík. V aplikaci následně potvrdí doručení, o čemž zákazníkovi ihned přijde notifikace. Systém je nastaven tak, aby byl pro použití kurýrem co nejjednodušší. Dopravci, kteří mají přímou integraci, schránku otevřou z vlastní aplikace.
U dopravců bez přímé integrace adresát v momentě doručení kurýrovi zašle formou SMS unikátní odkaz, jehož proklikem si kurýr otevře box prostřednictvím webového prohlížeče. Aktuálně je systém integrovaný ve spolupráci s Liftagem, další dopravci jsou podle Šplíchala v jednání.
Boxy přitom nemají displej, klávesnici a ke svému provozu nepotřebují napájení z elektrické sítě ani internet. Odemknutí boxu kurýrem nebo majitelem pak probíhá díky tomu, že je zámek napájen tužkovými bateriemi a komunikuje prostřednictvím Bluetooth.
„Veškerá komunikace pak probíhá mezi serverem a zařízením adresáta/kurýra, které slouží jako klíč. V momentě otevření schránky dokonce nemusí být ani uživatel připojen k internetu – kdyby někde nebyl signál. Stačí si načíst odkaz před otevřením v prohlížeči, u schránky pak jen prokliknout tlačítko a box se otevře,“ vysvětluje Šplíchal.