Vyzyvatel Visy a Mastercardu. Litevský startup chce i Česku přinést revoluci v platbách, získal stovky milionů korun

Peter BrejčákPeter Brejčák

kevin-1

Foto: Kevin

Jindřich Benko, ředitel startupu Kevin pro střední Evropu

0Zobrazit komentáře

Při každé platbě kartou, ať už fyzicky u obchodníka, nebo online, odchází ve formě poplatku i jednotky procent z celkové částky zprostředkovatelům. Na tom profitují zejména karetní společnosti, kde globálnímu trhu dominují dva hráči Visa a Mastercard. Základ jejich byznysu se ale snaží narušit několik fintechových startupů v rámci rozmáhajícího se trendu takzvaných A2A plateb.

Zkratka odkazuje na anglický výraz account-to-account, tedy transakci z účtu odesílatele na účet příjemce. Zatímco běžní uživatelé je používají v mnoha případech od posílání peněz kamarádům či rodině až po placení složenek, v obchodě takovou možnost většinou nemají. A právě to se snaží měnit systémy A2A.

Jedním ze startupů, které takové řešení nabízí, je litevský Kevin. Ten stojí za vývojem platební infrastruktury pro online, mobilní i fyzický prodej. Podle Jindřicha Benka, ředitele firmy pro střední Evropu, naruší A2A platby status quo závislý na kartách a poplatcích, čímž zároveň podpoří inovace celého prostředí.

„V České republice, stejně jako v celé Evropě, má Kevin ambici narušit ekosystém platebních karet. Naše řešení platební infrastruktury A2A je nejlepší alternativou k nákladným platbám kartou. V tomto smyslu jsou našimi hlavními konkurenty společnosti Visa a Mastercard, které ovládají více než 90 procent trhu,“ popisuje Benko pro CzechCrunch.

kevin-team

Tým startupu Kevin

Misi startupu věří také investoři. Celkem deset milionů dolarů, přibližně 225 milionů korun, v rámci seed investice do Kevina vkládá fond OTB Ventures, jenž podpořil například i startup Spaceknow zakladatele Jerryho Javornického, a rakouský Speedinvest. V předchozích kolech fintech nabral už čtyři miliony dolarů, tedy asi sto milionů korun.

Specializací Kevina jsou mobilní a takzvané POS platby na místě, které zákazníkům umožňují zaplatit za zboží v kamenných prodejnách přímo z jejich bankovních účtů prostřednictvím existujících platebních terminálů. Systém funguje na technologii NFC, která se klasicky používá při platbách mobilem přes Google Pay nebo Apple Pay. Na druhé straně se obchodníci vyhnou poplatkům za karetní transakce a ušetří tak na poplatcích.

„V České republice už uživatelé znají A2A platby, jelikož podobné produkty už na trhu existují. Proto se snažíme poskytnout lepší zákaznický zážitek, než jaký nabízejí,“ popisuje Benko s tím, že systém startupu je založený na otevřeném bankovnictví a podléhá evropské regulaci PSD2. Kevin drží licenci platební instituce od centrální banky v Litvě od poloviny roku 2018.

Celkový počet nebo objem transakcí, které Kevin zprostředkuje, startup na dotaz CzechCrunche odmítl sdělit, a není tak možné posoudit jeho reálnou tržní velikost. Spolupracuje však se třemi tisíci obchodníky na dvanácti trzích Evropské unie, od konce letošního září také v České republice. Do konce roku 2022 chce fintech působit na všech trzích EU.

„Příští rok se plánujeme soustředit na posílení existujících vztahů i na budování nových partnerství se spolehlivými e-commerce platformami, což nám umožní škálovat a dosáhnout viditelných výsledků rychleji a zároveň rozproudit inovace v českém platebním systému,“ popisuje plány Benko.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym