Vzdušné taxíky by mohly začít létat už za dva roky. Německý Volocopter na to získal další miliardy

volocopter-singapur

Foto: Volocopter

Elektrický letoun Volocopter s vertikálním vzletem a přistáním

0Zobrazit komentáře

Pokud má někdo na dosah zahájení zcela nové éry osobní přepravy s pomocí elektrických vzdušných taxíků schopných kolmého vzletu a přistání (respektive eVTOL), je to německá společnost Volocopter. Ta chce první pasažéry přepravovat do dvou let, k čemuž jí má pomoci i nejnovější investice ve výši 170 milionů dolarů.

Singapur, Řím i Paříž. Ve všech těchto městech by mělo být možné volit k osobní přepravě zcela novou službu vzdušných taxíků firmy Volocopter. Společnost má za sebou více než tisíc leteckých testů svých hybridů mezi dronem a helikoptérou, přičemž podle vyjádření firmy nyní vše závisí na rychlosti získávání potřebných certifikací.

Pokud se jí podaří získat povolení ke komerčnímu provozu elektrických „volocoptér“ do konce roku 2023, má společnost v plánu zahájit tuto činnost v následujícím roce. „Naším cílem je zahájit komerční lety do olympijských her v Paříži konaných v roce 2024,“ uvedl mluvčí společnosti pro TechCrunch s tím, že první letenky se již dostaly do předprodeje.

Jak by takové cestování mohlo za dva roky vypadat, naznačují i informace vydané v souvislosti novým kolem financování. V nich totiž Volocopter vůbec nekomunikoval případné autonomní schopnosti svého stroje, který by právě autonomní lety měl jednou nabízet. Služba se tak bude patrně rozbíhat na pilotovaných strojích, jež by měly zmíněné technologie získávat až časem. Což také Volocopter potvrdil.

volocopter_1

Foto: Volocopter

Nejnovější koncepce meziměstského letounu od Volocopteru

„Cítíme, že přijetí ze strany veřejnosti bude s pilotovaným letem jednodušší. Jakmile se navýší přijetí městské letecké mobility a města budou mít předpisy povolující formy letu bez posádky, postupně přejdeme k dálkovým nebo autonomním letům,“ sdělil mluvčí Volocopteru.

V případě, že by chtěl usilovat o certifikování již autonomních strojů, celý proces schvalování by trval podstatně déle. A nic na tom nemění ani ten fakt, že má společnost ve svých rukou značný kapitál, který pramení investic, kterých se dočkal během uplynulých let a na které nyní navázalo investiční kolo série E.

To prozatím ještě nebylo ukončeno a Volocopter by měl stále jednat s novými investory, přesto mu toto kolo vyneslo již 170 milionů dolarů, tedy přibližně čtyři miliardy korun, a valuaci okolo 1,9 miliardy dolarů (44 miliard korun). Částka by se navíc měla v následujícím období ještě navýšit, jelikož cílem firmy je v tomto kole vybrat až 550 milionů dolarů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Volocopter má v plánu se stát také veřejně obchodovatelnou společností. „Máme skvělé investory z celého světa, což nás staví do vynikající pozice, kdy se můžeme soustředit na naše strategie první certifikace a prvního uvedení na trh, než se vydáme na cestu k veřejné kotaci,“ uvedl dříve šéf komunikace firmy Christian Bauer.

Mimo přepravy nad městy chce Volocopter časem nabídnout i rychlou meziměstskou přepravu. K tomu by měl sloužit speciální letoun, který dopravce loni představil. Jak na poli městské, tak i meziměstské přepravy má Volocopter celou řadu konkurentů – například Joby Aviation, čínský Ehang či německé Lilium. A po posledních úspěšných testech i český startup Zuri.

Co se nepovedlo Applu, chce dokázat Sony. Spolu s Hondou založí novou automobilovou značku

sony-vision-s1

Foto: Sony

Nové koncepce elektromobilů od Sony, modely Vision S 01 a Vision S 02

0Zobrazit komentáře

Vyvíjet a navrhovat elektromobily je věc záludnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Na tomto snu si vylámala zuby řada technologických společností jako Dyson, ale ani takovému Applu jeho automobilová vize nevyšla. Sony však na jejich neúspěchy nehledí a poté, co představilo již dva koncepty, se chce pustit i do sériové produkce elektromobilů s pomocí Hondy.

Bylo velkým překvapením, když Sony předloni v lednu představilo na slavném veletrhu spotřební elektroniky CES v americkém Las Vegas koncepci vlastního elektromobilu, který se výrazně vzdaloval všem konzolím, přehrávačům a další spotřební elektronice, na kterou jsme od tradičního japonského giganta zvyklí z minulosti.

Sony tehdy nepotvrdilo a ani nevyvrátilo, že by mělo skutečné ambice zkusit své štěstí v automobilovém průmyslu. Dlouho o voze neinformovalo, a proto to o rok později nevypadalo s celým projektem Vision S, jak se elektromobil nazýval, příliš optimisticky. Jenže Sony své vize nevzdalo a začátkem tohoto roku představilo druhou koncepci SUV Vision S 02, vycházejícího z původního sedanu.

Tím teoreticky vzkřísilo naději, že mimo PlayStationů v obývacích pokojích nás bude Sony bavit i na silnicích. Stále ovšem nebylo jasné, zda skutečně dojde k přetavení koncepcí do sériových vozů, či zda neslouží společnosti pouze jako muly, na kterých si testuje integrovaný hardware či software, který by byl později nabízen třetím stranám.

sony-vision-s4

Foto: Sony

Nové koncepce elektromobilů od Sony, modely Vision S 01 a Vision S 02

Nyní však Sony potvrdilo, že se skutečně můžeme těšit na plnohodnotný elektromobil, který bude vznikat pod zcela novou společností. Tu Sony podle předběžných dohod založí s japonskou Hondou a první vozy by se měly začít k zákazníkům dostávat v průběhu roku 2025. Honda bude mít na starosti samotnou výrobu, zatímco pod nově založenou značkou bude probíhat vývoj, designování a také prodej elektromobilů. Sony pak přispěje vývojem platformy služeb mobility.

„Cílem Sony je naplnit svět emocemi přes kreativitu a technologie. Díky spojenectví se Hondou, která za mnoho let nasbírala rozsáhlé globální zkušenosti a úspěchy v automobilovém průmyslu, hodláme navázat na naši vizi, učinit prostor mobility emocionálním a přispět k rozvoji mobility zaměřené na bezpečnost, zábavu a adaptabilitu,“ uvedl šéf Sony Kenichiro Yoshida.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Generální ředitel Hondy Toshihiro Mibe k jeho prohlášení dodal, že byť jsou si obě společnosti blízké kulturně i historicky, jejich oblasti záměru se značně liší. V této odlišnosti však vidí přednost a možnost přinést do společného projektu to nejlepší ze sektorů, ve kterých podniky působí. Sony letos v lednu oznámilo i záměr vytvořit firmu Sony Mobility.

Tehdy prohlásila, že právě tato značka zastřeší její snahy o proniknutí na automobilový trh. Značka měla vzniknout letos, je ovšem otázkou, zda k jejímu vzniku po dohodnutém partnerství s Hondou dojde. Sony a Honda mezi sebou prozatím sepsaly předběžné memorandum o vzájemném porozumění s tím, že nově vzniklý podnik by měl začít fungovat ještě letos.

sony-vision-s7

Foto: Sony

Pohled do interiéru SUV, který je nabitý multimediálními systémy