Webbův teleskop si opět posvítil na krásu vesmíru. Podívejte se na úchvatné snímky spirálních galaxií

Nové fotografie jsou součástí dlouhodobého projektu, který nabízí nový pohled na zkoumání vzniku kosmu.

Jiří BlatnýJiří Blatný

face-on-spiral-galaxy-ngc-3351

Foto: NASA, ESA, CSA, STScI, Janice Lee (STScI), Thomas Williams (Oxford), PHANGS Team

Spirální galaxie NGC 3351

0Zobrazit komentáře

Vesmírný teleskop Jamese Webba to znovu dokázal a opět ukazuje podobu kosmu v novém světle. Přes sto padesát vědců z celého světa s jeho pomocí zachytilo spirální galaxie vzdálené desítky milionů světelných let. Jak fascinující podívaná to je, o tom se můžete přesvědčit v galerii níže.

Vědci si od nových snímků a dat s nimi spojených slibují, že jim pomohou lépe pochopit původ a vývoj galaxií i hvězd. Na snímcích je vidět výrazně červený hvězdný prach a také struktury plynů, ze kterých vznikají nové hvězdy. Před aktuálním strojem data programu poskytovaly starší vesmírné dalekohledy, třeba legendární Hubbleův.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba odhaluje kosmické útvary v ostré oranžové a červené barvě, čímž se jeho snímky liší právě od Hubbleova teleskopu. Oproti svému předchůdci, který vnímal především viditelné světlo, totiž snímá primárně to v infračerveném spektru, které lidské oko nevidí. I díky tomu dohlédne nejen do obrovských dálek, ale i hluboko do minulosti. Vůbec poprvé díky němu lidstvo vidí až k počátkům vesmíru, tedy do doby před zhruba 13 miliardami let.

Aktuální snímky z Webbova teleskopu jsou součástí rozsáhlého a dlouhodobého projektu, na kterém se podílí přes 150 astronomů z celého světa. Dalekohled začal fungovat na konci roku 2021 a od té doby už několikrát prokázal své schopnosti zachytit různé kouty vesmíru v novém světle, což dává astronomům nová data pro výzkum původu galaxií, hvězd a dalších vesmírných objektů.