WeWork propustil 8 000 zaměstnanců, upravil byznys a jeho nový šéf hlásí: Příští rok se dostaneme do zisku
WeWork je často zmiňován jako typický příklad nafouknuté startupové bubliny. Provozovatel sdílených kancelářských budov a prostor dlouhá léta pálí obrovské peníze a jeho zamýšlený vstup na burzu se stal naprostým fiaskem, který je používán coby odstrašující příklad pro celý byznysový svět. WeWorkem navíc významně zacloumala i koronavirová krize, která poslala do domácí izolace velkou část nájemníků kanceláří. Možná ale právě tento moment WeWorku pomůže se ozdravit.
V čele WeWorku od října minulého roku stojí bolívijsko-americký manažer Marcelo Claure, který po turbulentním loňském roce dostal za úkol firmu stabilizovat a přivést ji do zisku. Na tom má zájem především japonský investiční gigant SoftBank, který skrze svůj startupový fond Vision Fund WeWork financuje a do značné míry právě kvůli sdíleným kancelářím WeWorku (a také své druhé velké investici do Uberu) hlásí rekordní ztráty.
Marcelo Claure proto přistoupil k razantním škrtům, které jsou v důsledku nejspíš ještě výraznější, než bylo původně v plánu. WeWork pod novým vedením v rámci úsporných opatření propustil již 8 000 lidí, což je vzhledem k původní 14tisícové bázi zaměstnanců krok skutečně razantní. Firma se zároveň zbavila některých nemovitostí a vyjednala nové nájemní smlouvy. To ale nejspíš nebude vše, protože nový výkonný předseda slibuje, že se WeWork již v příštím roce přehoupne do provozního zisku.
„Všichni si mysleli, že s WeWorkem se jedná o ‚mission impossible‘. Že nemáme žádnou šanci. Ode dneška za rok ale uvidíte WeWork, který vydělává a má skvěle diverzifikované portfolio,“ slíbil Claure v rozhovoru pro Financial Times.
Podle šéfa WeWorku nebude mít koronavirová krize na firmu až tak zásadní negativní dopad. Sice je pravda, že řada firem začala výrazně více spoléhat na práci z domova a ruší své kanceláře, ale jiné firmy prý naopak pronajímají místa WeWorku jako „detašovaná pracoviště“ v blízkosti bydlišť zaměstnanců, aby jim umožnily pohodlnou práci v kanceláři bez potřeby dlouhého dojíždění.