WhatsApp začíná bojovat s šířením fake news. Zprávu tak nově přepošlete jen pěti kontaktům

Michal MarekMichal Marek

whatsapp-iphone2

Fake news, různé poplašné a nenávistné zprávy jsou fenoménem poslední doby a jejich šíření výrazně napomáhají nová média. Díky sociálním sítím a různým aplikacím pro posílání zpráv je šíření dezinformací snazší a levnější než kdykolik předtím a zákonodárci proto tlačí na technologické firmy, aby s bojem proti fake news pomáhaly. WhatsApp, nejpopulárnější komunikační aplikace, která patří Facebooku, v důsledku toho představil novinku, která problematiku reflektuje.

WhatsApp včera v indonéské Jakartě oznámil, že výrazně omezí možnosti přeposílání zpráv. Jak informovala agentura Reuters, zprávu bude nyní možné přeposlat maximálně pěti adresátům či skupinám, což má omezit možnosti šíření nebezpečných řetězových zpráv. Dle WhatsAppu má toto opatření „pomoci zachovat WhatsApp takovým, jakým byl navržen: aplikací pro soukromou komunikaci“.

Nejpopulárnější komunikační aplikace na světě

V minulosti mohl uživatel aplikace WhatsApp přeposlat zprávu až dvacítce adresátů či skupin. Snížení limitu na pět si přitom WhatsApp vyzkoušel již v červenci v Indii, kde opatření zavedl po násilných událostech zahrnujících zabití a lynčování, které byly zapříčiněny právě šířením poplašných zpráv. V poslední době byl WhatsApp spojován například s šířením fám a falešných zpráv před prezidentskými volbami v Brazílii či při etnických nepokojích na Srí Lance.

messengers-android-messaging-whatsapp

WhatsApp má celosvětově kolem 1,5 miliardy uživatelů, což z něj dělá nejpopulárnější komunikační platformu na světě (za ním jsou Facebook Messenger a WeChat), a již dlouho se řeší jeho zneužívání za účelem šíření nepravd, manipulujících informací či hoaxů, a to bez možnosti kontroly a monitoringu, odkud obsah pochází. Aplikace je koncově šifrovaná a umožňuje stovkám uživatelům ve skupinách sdílet textový i audiovizuální obsah mimo dosah jakýchkoli autorit či samotných provozovatelů platformy.

michal-smida-twisto

Přečtěte si takéČeský fintech startup Twisto loni v obratu překonal miliardu korun. Letos skončí poprvé v ziskuČeský fintech startup Twisto loni v obratu překonal miliardu korun. Letos skončí poprvé v zisku

Omezením přeposílání zpráv chce WhatsApp šíření fake news alespoň zkomplikovat, i když jej samozřejmě nezastaví. Ve skupinách na WhatsAppu může být až 256 uživatelů a každý z nich může stále šířit obsah do dalších pěti skupin, tedy dalším 1 280 jednotlivcům. Před zavedením nového limitu ovšem mohl jediný uživatel zprávu rozšířit k dalším 5 120 lidem.

Aktualizace, která do aplikace nový limit zavádí, se začala včerejším dnem šířit mezi uživatele Androidu. Update pro operační systém iOS má následovat.