Youtubeři vysází 20 milionů stromů po celém světě. Začnou v poničené Kalifornii, Keni a Jižní Indii

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Youtubeři z iniciativy Team Trees

0Zobrazit komentáře

Když v květnu minulého roku dosáhl youtuber a filantrop Jimmy „MrBeast“ Donaldson dvaceti milionů odběratelů, spustil kampaň, která si dala za cíl vybrat 20 milionů dolarů na vysázení stejného počtu stromů. Veřejná sbírka dosáhla své mety před Vánoci a nakonec lidé dali dohromady 21,5 milionu dolarů, a tak nyní tým Donaldsona oznámil, kam přesně jednotlivé stromy poputují.

Nové sazenice se rozletí doslova do celého světa – do USA, Austrálie, Brazílie, Kanady, Číny, Indie, Francie, ale i rozvojových zemí jako Haiti, Indonésie, Madagaskaru nebo Nepálu. Jak uvedla organizace The Arbor Day Foundation, s níž Donaldson spolupracuje, celá akce potrvá až do roku 2022.

V první fázi se začne sázet mimo jiné 100 tisíc stromů v Kalifornii, které částečně nahradí ty, jež minulý rok shořely při tamních ničivých požárech. Magazín The Verge uvádí, že oheň zde zničil přes sedm kilometrů čtverečních půdy. 350 tisíc stromů ale míří ihned také do Keni, dalších 400 tisíc do jižní Indie.

Podle Marka Robera, jednoho z youtuberů, co se na akci podíleli, samozřejmě nejde o akci, která by měla spasit planetu. „Pointa byla ukončit dekádu ve velmi pozitivním duchu,“ řekl Rober, přičemž odkázal na fakt, že se jedná o první akci tohoto druhu a v tomto rozsahu, kterou iniciovaly osobnosti na YouTube. Do sbírky celkem přispělo půl milionu dárců z celého světa včetně Elona Muska a dalších významných osobností.