Z Česka přímo až do Jižní Koreje. Pražské letiště obnovuje pravidelnou linku do Soulu

Přímé spojení mezi českou metropolí a hlavním městem Jižní Koreje bude zajišťovat aerolinka Korean Air. První let proběhne koncem března.

Filip HouskaFilip Houska

Palác Kjonbokkung v Soulu

0Zobrazit komentáře

Pražské letiště si dnes připravilo dobrou zprávu pro všechny, kteří rádi cestují do Asie. Vrací se totiž přímé spojení mezi českou metropolí a Soulem, hlavním městem Jižní Koreje, které bude zajišťovat dopravce Korean Air. Naposledy se do této destinace pravidelně létalo v březnu roku 2020, pak tomu ale vystavila stopku pandemie koronaviru.

„Jde o důležitý milník nejen na cestě k obnově provozu a návratu k číslům z roku 2019, ale také v rámci budování sítě přímých linek do Asie. Jižní Korea se řadí k trhům s nejvyšší poptávkou z regionu Asie,“ komentuje Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha, a dodává, že obnovení tohoto dálkového spojení patří k nejvyšším prioritám.

První obnovený přímý spoj mezi Prahou a Soulem, zajišťovaný Boeingem 777-300ER od Korean Air s kapacitou 291 sedadel, je naplánován na pondělí 27. března s tím, že zpočátku bude linka v provozu třikrát týdně – každé pondělí, středu a pátek. Ve hře je i navýšení frekvence na čtyři lety týdně během letní sezóny, to ovšem bude záviset na vývoji poptávky.

„Praha, která se může pochlubit staletou historií a bohatým kulturním dědictvím, je vlajkovou lodí mezi destinacemi Korean Air ve střední Evropě. Obnovení této linky nám dává příležitost navázat tam, kde jsme skončili a aktivně se podílet na rozvoji spolupráce obou zemí v mnoha různých odvětvích,“ zmiňuje Jeong-soo Park z Korean Air.

V roce 2019 bylo spojení z Prahy do Soulu velmi úspěšné – v obou směrech tehdy cestovalo přes 190 tisíc lidí. Dohromady pak Česko v roce 2019 evidovalo asi 387 tisíc příjezdů z Jižní Koreje, o rok později kvůli pandemii pouze 42 tisíc, v roce 2021 pak jen osm tisíc. „Turisté z Asie jsou pro český cestovní ruch klíčoví z důvodů vysoké bonity. Průměrná denní útrata se pohybuje kolem čtyř tisíc korun,“ říká ředitel agentury CzechTourism Jan Herget.

S obnovením linky se také posílí aktuálně chybějící kapacity nejen do Jižní Koreje, ale díky navazujícím letům ze Soulu také do dalších destinací v Asii se silnou poptávkou. Mezi ně patří Thajsko, Japonsko, Vietnam a Indonésie nebo Austrálie.

Dobrou zprávu si pro cestující koncem minulého roku připravilo i letiště v Českých Budějovicích, které uvede své první lety do Řecka a Turecka. Vhod to může přijít zejména těm, kteří nebydlí v Praze, respektive nechtějí vážit cestu na pražské letiště. Do Prahy se vrátí i přímá linka do New Yorku.