Z chleba pivo a pak zase chléb. Restaurace Eska a pivovar Zichovec roztočily cirkulární spolupráci
Ne nadarmo se říká, že pivo je tekutý chléb. Povýšit toto slovní spojení na novou úroveň se podařilo pivovaru Zichovec ve spolupráci s pražskou restaurací Eska. Neprodaný chléb posílá Eska spadající pod gastronomickou síť Ambiente sládkům, ti jím krmí pivní kvasnice a vzniká tak základ pro celožitný speciál s názvem Tekutý chleba.
Pokud jste strávili někdy delší dobu v zahraničí, pak jste se dost možná těšili domů právě na český chléb a pivo. Spojit je v jedno napadlo Martina Štangla z Esky po exkurzi v zichoveckém pivovaru. „Líbila se mi jejich progrese, moderní přístup k pivovarnické tradici i chuť experimentovat. Proto jsem oslovil tamního sládka a zeptal se ho, jestli by neměl zájem uvařit chlebový speciál,“ líčí šéfkuchař karlínské restaurace.
Neboť experimentování a cirkulární ekonomika je blízká oběma podnikům, spolupráce mohla začít. Recept na svrchně kvašené pivo typu IPA s názvem Tekutý chleba vznikl poměrně rychle, samotná výroba zabrala sládkům čtyři až pět týdnů. „Chlebové pivo se vaří jako každá jiná IPA. Jde jen o to, zohlednit ingredience v těstě a pivu. To znamená obilí v syrové a ve sladované podobě,“ vysvětluje zichovecký sládek Mikuláš Preisler.
Chléb zastupuje v receptuře část sladu, uvolňuje aromata i chutě, ale především cukry, které jsou potřeba pro kvasinky a následné kvašení. Využití chleba pro výrobu piva nicméně není až taková novinka, ale celožitná piva se nevaří tak často jako piva z ječmene nebo pšenice.
A protože chleba z michelinské Esky obsahuje 33 % žita, použili sládci 33 % žitného sladu. Výrazné české žito pak zpracovávají s pomocí amerických chmelů. „Recept jsme pojali tak, aby žito v chlebu i žitný slad dodávaly pivu bohaté tělo, ale zároveň nebyly zase tolik intenzivní a nápoj zůstal pitelný,“ poznamenává Preisler.