Z nejvyšších pater londýnského City zpátky do Prahy. Manželé Hlavsovi chtějí s Fondee naučit Čechy investovat

Peter BrejčákPeter Brejčák

manzele-hlavsovi-minStory

Foto: Fondee

Eva a Jan Hlavsovi opustili vysoké pozice v Londýně a budují vlastní fintech

Z nejvyšších pater světových bank sídlících v Londýně zpátky do Česka budovat vlastní startup úplně od nuly. Manželé Hlavsovi měli ještě nedávno ve svých pracovních pozicích na starosti transakce v miliardách liber, po narození první dcery se ale rozhodli své zkušenosti využít v budování vlastního digitálního projektu, pomocí kterého chtějí Čechy naučit lépe investovat.

„Fondee funguje jako online služba pro jednoduché investování do akcií a dluhopisů. Naší hlavní misí je přitom změnit způsob, jakým Češi uvažují o zhodnocování peněz – nedávný průzkum nám potvrdil, že v otázce investic mají co dohánět,“ říká pro CzechCrunch Honza Hlavsa.

„Většina Čechů totiž stále investicím nerozumí a úspory posílá buď na konzervativní spořicí účty, nebo naopak do poměrně riskantních produktů na trhu. Případně velmi často platí poplatky tam, kde to absolutně není třeba, jednoduše proto, že jim chybí základní znalosti,“ doplňuje dále Honzova manželka Eva.

Chtějí tak lidem nabídnout trochu jiný způsob, jak z peněz udělat víc peněz, aniž by člověk potřeboval mít při ruce poradce nebo zkostnatělou banku. Vše proto probíhá online – po registraci klient vyplní investiční dotazník a vybere si jedno ze sedmi portfolií dle rizikovosti. Když pak po zainvestování pošle další peníze, Fondee je vloží do stejného portfolia. Ty se jednou za dva týdny rebalancují tak, aby se vrátily do původního modelu.

eva-hlavsova_1-min

Foto: Fondee

Eva Hlavsová, spoluzakladatelka Fondee

Podobně jako další investiční služby se Fondee snaží zachovávat co nejnižší poplatky pro klienty. Ti proto platí roční poplatek 0,9 procenta z objemu peněz, který se účtuje na měsíční bázi. K tomu jsou připočteny poplatky v samotných ETF (veřejně obchodované fondy), ze kterých jsou složená investiční portfolia, na úrovni 0,15 procenta ročně.

Celkově by tak měl za jeden rok klient zaplatit 1,05 procenta a podle tržní analýzy Hlavsových jde o polovinu toho, co si účtují tradiční hráči oboru nebo banky. Vstupní ani výstupní poplatky si Fondee neúčtuje. Klienti mohou investovat už od jedné tisícovky korun, čímž chce rozbíhající se fintechový startup oslovit i širší veřejnost.

Konkurence, jako je například služba Portu investiční skupiny Wood & Company, se přitom Fondee neobává. „Je pravdou, že způsobem fungování je Fondee Portu blízké. Věříme ale, že když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Zároveň je trh dostatečně velký pro nás oba. Češi zatím pravidelně investovat jednoduše neumí,“ popisuje Eva Hlavsová.

„Věříme, že jsme tím pravým nástrojem pro moderní lidi, kteří chtějí chytře zhodnotit své peníze. Jsme přesvědčeni, že rozumíme potřebám těchto lidí, stejně tak rozumíme zákonitostem fungování finančních trhů. Nehrajeme si na důležité kravaťáky, s kterými se lidé moc neidentifikují,“ doplňuje svoji polovičku Honza Hlavsa.

Od správy 500 milionů dolarů k vlastnímu startupu

V předchozí kariéře přitom měli oba z dvojice k zmiňovaným „důležitým kravaťákům“ opravdu blízko. Eva Hlavsová, držitelka dvou magisterských titulů z ekonomie na Karlově univerzitě a University of Cambridge, původně pracovala jako analytička na ministerstvu financí, později se však přesunula do Londýna, kde šestiletou kariéru v bankovním domě Morgan Stanley zakončila na pozici viceprezidentky.

V jádru jednoho z nejdůležitějších finančních center planety se pohyboval i Honza Hlavsa. Po studiu prestižní London School of Economics se podílel na správě a investicích 500 milionů dolarů v private equity fondu Greenstone Resources. V mezinárodní korporaci Rio Tinto pak čtyři roky spolupracoval na globálních miliardových transakcích. Po letech v Londýně se však manželé rozhodli pro změnu.

„Hlavním impulsem pro návrat do Česka bylo narození naší první dcery. Nejprve jsme si dali dlouhou dovolenou, dva měsíce jsme chodili po Šumavě a přemýšleli, kam se posunout dál. Fondee z toho vypadlo jako nejlepší nápad,“ popisuje čtyřiatřicetiletý spoluzakladatel Fondee.

jan-hlavsa-min

Foto: Fondee

Jan Hlavsa, spoluzakladatel Fondee

„Žádná podobná platforma v té době v Česku neexistovala a přišlo nám, že je na čase, aby se Češi konečně naučili investovat chytře a bez zbytečných poplatků. Tak, jak je to úplně běžné třeba na Západě. Vznikl jednoduchý nástroj, který jim to umožňuje,“ dodává spoluzakladatelka firmy.

Fondee oficiálně vzniklo v roce 2017, kdy také dostalo licenci od České národní banky. Během dalšího roku se pak manželská dvojice pustila do tvorby marketingové strategie a kódování a v loňském září pak spustila první pilotní vlnu uživatelů „friends & family“.

„Nejtěžší je přesvědčit širší veřejnost, že investice nejsou žádná věda.“

V letošním lednu pak spustila ostrou verzi s otevřenou možností registrovat se pro všechny uživatele. Od prvotního nápadu k plně funkčnímu produktu se tak dvojice dostala za přibližně dva a půl roku, přičemž celý vývoj, který vyšel na přibližně deset milionů korun, Hlavsovi financovali z vlastních rodinných úspor. Své investice nelitují a s prací na vlastním startupu jsou manželé ve srovnání s velkými korporacemi spokojeni.

„V korporátu máte jasně dané, co a jak máte dělat, startup je nikdy nekončící jízda. V jednu chvíli tak třeba vyjednáváte smlouvu s dodavateli a o chvíli později stěhujete nábytek do kanceláře, protože to je prostě zrovna potřeba udělat. Ale ten pocit, že vám vzniká pod rukama něco úplně nového, to je k nezaplacení,“ popisuje Hlavsa.

fondee-team-min

Foto: Fondee

Tým stojící za Fondee

Podle očekávání se má Fondee stát profitabilním, jakmile si sáhne na jednu miliardu korun ve spravovaných financích. Aktuálně má Fondee 400 klientů a velikost investic na klienta je v rozpětí od nižších desítek tisíc až po miliony korun. Cílem je nabrat do příštího roku další tisíce klientů.

„Nejtěžší je přesvědčit širší veřejnost, že investice nejsou žádná věda a své peníze může jednoduše násobit skutečně kdokoliv. Ať už má našetřeno nižší desítky tisíc, nebo o nějakou tu nulu za číslem navíc,“ říká Hlavsová.

Mezi další plány rozvoje pak patří rozšiřování nabídky portfolií, a to i na základě podnětů od samotných klientů. Kolem nich se pochopitelně točí téměř všechny aktivity, které Fondee dělá – hlavním cílem firmy je totiž zpopularizovat západní způsoby investování i u nás.

„Chceme edukovat společnost tak, aby se obešla bez pomoci zkostnatělých institucí a zbytečných poplatků. Chceme se stát solidní platformou, která lidem pomůže zhodnotit peníze efektivně a na dlouhodobé bázi. Míříme k tomu, aby lidé začali mít v investování přes Fondee optimálně vyšší důvěru, než jakou dnes mají k poradcům nebo bankám,“ dodává Honza Hlavsa.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina