Z Olomouce k velkému prodeji. Vývojáři bulharsko-českého Sciantu za stovky milionů mění majitele
Nenápadná česko-bulharská společnost Sciant v Olomouci zaměstnává desítky lidí, kteří pracují na projektech pro klienty napříč Evropou, Severní Amerikou i Asií. Před začátkem pandemie se technologické firmě podařilo zařadit mezi tisícovku nejrychleji rostoucích v Evropě podle deníku Financial Times a nyní hlásí významný milník ve svém rozvoji. Má nového majitele.
Sciant, který má oficiální sídlo v bulharské Sofii a tři roky provozuje pobočku také v hanácké metropoli, odkud řídí své celosvětové obchodní, marketingové i konzultační aktivity, oznámil svůj prodej. Od původních zakladatelů jej kupuje bulharská IT firma Sirma Group Holding. Výši transakce ani jedna ze stran nekomentuje, podle odhadů CzechCrunche se pohybovala v řádu stovek milionů korun.
Skupina Sirma získává celkem osmdesát procent Sciantu, zbylých dvacet procent si prozatím nechávají původní zakladatelé a část tohoto podílu připadá také klíčovým zaměstnancům. Sirma však získává opci na koupi zůstávajícího podílu, a to k 1. dubnu 2024. V poslední době jde v tuzemsku o další z exitů vývojářských společností ve stovkách milionů korun. V říjnu jsme psali o prodeji nenápadných DataSentics do rukou francouzského giganta Atos.
„Sciant bude dál fungovat jako nezávislá dceřiná firma pod hlavičkou Sirma Group. Do skupiny Sirma už nyní patří deset dalších takových společností působících v různých oblastech, jako jsou například IT služby, umělá inteligence či zdravotnické systémy,“ popisuje pro CzechCrunch spoluzakladatel a ředitel české pobočky Sciantu Stephen Burke.
Američan z Olomouce
Burke je původem Američan, který profesně působil po celém světě. V Indii se poznal se svou současnou manželkou Míšou, která jej přivedla právě do Olomouce – a odtud začal společně s bulharskými kolegy budovat byznys Sciantu. Ten rychle rostl až do loňské pandemie, kdy kvůli velkému zaměření firmy na klienty v oblasti cestovního ruchu ztratil velkou část příjmů. Letos však už vývojářská společnost hlásila výraznou poptávku po službách, což se má podepsat také na klíčových ukazatelích.
Z loňských zhruba 80 milionů korun se mají letos tržby Sciantu navýšit na asi 125 milionů korun, tedy o více než polovinu. „Sciant byl v zisku pokaždé od svého vzniku s jedinou výjimkou – v roce 2020 hospodaření skončilo vyrovnaným výsledkem. Důvodem byl jednak dopad pandemie na sektory dopravy, logistiky a cestovního ruchu, z nichž pocházejí naši významní klienti, zároveň jsme se ale rozhodli i v horších časech udržet tým a nepropouštět,“ říká Burke.
„Už letošní rok ukázal, že šlo o velmi dobré rozhodnutí. Zatímco našim konkurentům chyběli po ekonomickém oživení zaměstnanci, my jsme mohli přijímat nové zakázky a růst rychleji než oni. Za rok 2021 tak očekáváme zisk před úroky a daněmi (EBIT) na úrovni kolem dvanácti procent,“ doplňuje Burke.
V případě nového majitele jde o násobně větší firmu, tržby Sirmy loni dosáhly třiceti milionů eur, tedy asi tři čtvrtě miliardy korun. Bulharská IT skupina se zabývá vývojem řady softwarových řešení od platebních služeb a podnikových nástrojů přes aplikace a mobilní platformy po rozpoznávání obličejů a další kognitivní programy.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Naše exportní zaměření, cílové trhy a portfolio produktů a služeb se dokonale shodují. Společně se stáváme silnějšími a konkurenceschopnějšími, protože akvizice mimo jiné usnadní vstup skupiny na nové trhy a do nových geografických oblastí,“ říká Tsevtan Alexiev, generální ředitel Sirma Group Holding.
„Přechod pod Sirma Group nám umožní růst ještě rychleji. Budeme si moci dovolit najmout více zaměstnanců a využít tak naplno potenciál, který ve vývoji softwaru a dalších nám blízkých oborech vidíme. Jen letos rostla poptávka po našich produktech o 60 procent, část nových zakázek jsme však už museli z kapacitních důvodů odmítat,“ popisuje Stephen Burke.
Od začátku letošního roku Sciant vyrostl z loňské stovky zaměstnanců o tři desítky i díky otevření nové pobočky v Albánii. V následujícím roce má v plánu nabírat další posily do týmu, což se má týkat také Olomouce. Konkrétní plány v této oblasti však společnost zatím nekomentuje a čeká na dokončení celoročního plánu na příští rok, k čemuž by mělo dojít v lednu.