Z Pickey je Forendors. Česká platforma pro tvůrce musela změnit jméno a spouští mobilní aplikaci

Denisa Hrubešová a David Slačálek po dvou letech zjistili, že název jejich firmy není ideální. K nové značce přidali i možnou konkurenční výhodu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

forendors-pickey

Foto: Forendors

Spoluzakladatelé Forendors David Slačálek a Denisa Hrubešová

0Zobrazit komentáře

Dosud Bohumil Pečinka a Petros Michopulos ve svém populárním podcastu Kecy a politika posluchače lákali, aby si v případě zájmu jejich tvorbu předplatili na platformě Pickey. Nově budou muset lákat na Forendors. Neznamená to však, že by se svým pořadem přešli na jinou službu. Kabát totiž mění Pickey, jehož zakladatelé po dvou letech existence došli k závěru, že bude lepší se přejmenovat – jednak prý kvůli snazší výslovnosti a také z právního hlediska. Firem s podobnými názvy existuje vícero. Novinkou je také spuštění mobilní aplikace, která má přinést větší pohodlí při poslechu a sledování pořadů pro předplatitele.

Denisa Hrubešová a David Slačálek spustili Pickey v roce 2021 jako online platformu pro tvůrce, kteří chtějí svůj obsah všeho druhu nabízet za předplatné. Šlo o jednu z domácích alternativ americké služby Patreon, která tento systém, kdy lidé platí tvůrcům napřímo za jejich práci, prokopala. Rozvoj české platformy podpořili také investoři. Prvních několik milionů korun do firmy výměnou za desetinový podíl vložil podnikatel Petr Bureš, později se přidala také vývojářská společnost Quanti, která přinesla právě i vývojářské kapacity. Ty se v posledních měsících hodily pro vývoj nové mobilní aplikace.

pickey

Přečtěte si takéJak Denisa Hrubešová díky tetování dala výpověď a rozjela PickeyStartupový punk Denisy Hrubešové aneb Jak díky tetování dala výpověď v práci a rozjela Pickey

Předplatitelé podcastů a dalších pořadů ji již budou muset hledat pod novým názvem Forendors, což je zkratka z anglického spojení for endorsements, tedy pro podporu. „Změnu jména děláme ze dvou důvodů. První je větší přívětivost pro podcastery mezi našimi tvůrci. Vyslovovat a vysvětlovat ‚pickey‘ v podcastu nebylo úplně jednoduché. Forendors vyslovováno přesně, jak se píše, bude mnohem snazší pro všechny naše tvůrce. Navíc vystihuje to, co děláme. Jsme tu pro podporu,“ vysvětluje spoluzakladatelka Denisa Hrubešová. Druhý důvod byl právní.

„Upřímně jsem netušila, kolik jiných projektů vsadilo na podobná jména, která by se zamlouvala i nám. Vybrat nové jméno nebylo vůbec jednoduché. S jeho finálním návrhem a volbou nám pomohl Michal Pastier. Jsem zvědavá a těším se, kolik nových tvůrců budeme na Forendors.cz moci ještě letos oznámit,“ doplňuje Hrubešová.

Konkrétní čísla – tedy například to, jaké má firma tržby či kolik předplatitelů na platformě napříč tvůrci je – prozradit nechce. Na českém trhu se totiž nepoměřuje jen se zahraničním Patreonem, ale také konkurenční platformou Herohero, za kterou stojí spoluzakladatel GoOutu Vojtěch Otevřel. A bojuje se jak o tvůrce, tak o předplatitele.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Právě proti Herohero teď bude mít Forendors jednu potenciální konkurenční výhodu. Spouští zmíněnou mobilní aplikaci, kterou Herohero nenabízí, a tak stejně jako dosud Pickey umožňuje pořady sledovat a poslouchat jen v prohlížeči. Aplikace Forendors nabídne také možnost stáhnout si audio do offline módu a poslouchat ho kdykoliv i bez připojení k internetu. „Na českém trhu není zase tolik monetizačních platforem, obzvlášť pokud pro své publikum chcete takové věci, jako je například podpora v češtině. (…) Neustále hledáme, co nového či lepšího můžeme tvůrcům i jejich podporovatelům přinést. A tak jako první na českém trhu nyní přinášíme mobilní aplikaci,“ říká Hrubešová.

Nejznámějšími tvůrci na Forendors jsou již zmínění političtí komentátoři Bohumil Pečinka a Petros Michopulos, který byl spolu s politikem a podnikatelem Pavlem Drobilem nedávno hostem našeho CzechCrunch Podcastu. Na podzim se na Forendors objeví tvůrci oceňovaného podcastu Hodina dějepichu s jejich novým projektem Stanice hrůzy, který jeho tvůrci chtějí monetizovat již od druhého dílu. Mezi další známé tváře patří Ester Geislerová a Honza Vojtko s jejich podcastovou verzí Terapie sdílením, Michelle Losekoot, Markéta Lukášková, Kate Trávníčková, Kristýna Kohoutová či podcasteři Vojta a Kryštof z Brain We Are.

Český fond určený na investice se společenskými dopady má dalších 600 milionů. Podpořili ho Winkler či Barta

Tilia Ventures cílí na projekty, které chtějí změnit prostředí, v němž žijeme – od zdraví po boj s korupcí. Její druhý fond podpořila řada osobností.

Peter BrejčákPeter Brejčák

Silke Horáková

Foto: Silke Horáková

Investorka a filantropka Silke Horáková

0Zobrazit komentáře

Investice musí mít i společenský dopad. S tímhle přesvědčením rozjeli před pěti lety Silke Horáková a Petr Vítek první český fond zaměřený výhradně na financování projektů, které se snaží zlepšit prostředí, v němž žijeme. Tilia Ventures tehdy na své aktivity měla přes 43 milionů, teď uzavřela svůj druhý fond Impact Seed Fund, s nímž cílí už na 32 milionů eur, v přepočtu bezmála 781 milionů korun.

Prozatím má Tilia potvrzených 26 milionů eur, tedy 634 milionů korun. První transakce jsou již prý v pokročilé fázi a měly by být brzo oznámeny. Rozšířil se také počet jejích partnerů.

„Druhý fond představuje skutečný milník. Spustili jsme první takzvaně impaktový fond v regionu, ale postupem času jsme zjistili, že kapitál, který jsme měli k dispozici, nestačí. S příchodem Pavla Petřeka a Andyho Graye a podstatně větší velikostí máme nyní potenciál dosáhnout skutečné změny,“ říká Silke Horáková. Ta je mimo jiné také spolumajitelkou vydavatelství Albatros Media. Petr Vítek, druhý zakladatel Tilie, stál pro změnu u zrodu sítě Impact Hub, která do Česka přinesla coworking.

220220_evka-neuman_tilia-ventures_big_00015-extended-min

Foto: Tilia Impact Ventures

Tým Tilia Impact Ventures

Druhý fond Tilie je financovaný Evropským investičním fondem (EIF) jako hlavním investorem a Českou spořitelnou. Podporu mu poskytla také řada známých jmen z českého byznysu včetně Libora Winklera z RSJ, Zbyňka Frolíka z Linetu, Ondřeje Bartoše z Credo Ventures, Jana Barty z Pale Fire Capital, Tomáše Valy ze Sika, Václava Kurela z Benefit Plus a dalších.

„Posledních dvanáct měsíců bylo náročných na získávání finančních prostředků, takže institucionální podpora EIF byla pro fond klíčovou kotvou. To, že se k nám jako investor připojila Česká spořitelna, je skvělým potvrzením naší mise. Navíc je nám ctí, že máme za investory tolik velkých českých podnikatelských mozků,“ doplňuje partner fondu Pavel Petřek.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tilia se zavázala k prosazování pozitivních změn v oblastech klima a udržitelnost, vzdělání a rozvoj, spravedlivá a inkluzivní společnost a zdraví a dobrý život. Její zahajovací fond uskutečnil dopadové investice, které řešily různé problémy od boje proti plýtvání potravinami ve startupu Munch (jež se spojil s Nesnězeno) přes zlepšení recyklace materiálů ve startupu Cyrkl až po boj proti korupci ve veřejných výdajích, což řeší Datlab.

„Náš region je dlouhodobě známý svými technickými talenty. V poslední době se však objevuje vlna podnikatelů, kteří se snaží řešit některé z nejpalčivějších environmentálních a sociálních problémů naší doby. Jsme rádi, že můžeme těmto zakladatelům nabídnout trpělivý kapitál, poradenství a síť, která je podpoří na jejich cestě za globální změnou,“ dodává Petr Vítek, generální partner Tilie.