Z pivovarského brownfieldu udělala Plzeň technologické centrum. Cílí na mladé, aby neodcházeli pryč

Přestavba bývalého pivovaru vyšla na 800 milionů. TechTower láká startupy, nabízí kanceláře, dílny i laboratoř virtuální reality.

Peter BrejčákPeter Brejčák

techtowertop

Foto: Petr Polák

Technologický park TechTower v Plzni

0Zobrazit komentáře

Ve Slovanech na okraji Plzně se pivo Světovar vařilo mezi lety 1910 až 1932 a jeho ambicí bylo konkurovat značkám jako Prazdroj a Gambrinus. Po velké hospodářské krizi byl však druhým jmenovaným pohlcen a fungoval jako lahvovna, po druhé světové válce celý areál jako sklady využívala armáda, která zde zůstala až do devadesátých let. V roce 2008 byl objekt prohlášen kulturní památkou – a teď se dlouho nevyužívaný browndfield nadechuje k novému životu.

Začátkem února se tam otevřel technologický park TechTower, který má fungovat jako prostor zejména pro inovativní podnikání a startupy. Rekonstrukce vyšla na 780 milionů korun, původní odhady mluvily o půlmiliardě, a na ploše deseti tisíc metrů čtverečních nabízí zázemí a kanceláře pro inovativní firmy, technologické nadšence, programátory a začínající podnikatele a studenty. Prostor funguje pod záštitou Správy informačních technologií (SIT) města Plzeň.

„Dáváme tím signál, že Plzeň už nebude montovnou, ale městem s přidanou hodnotou, kde podporujeme moderní technologie a rozvíjíme chytré mozky, které tady chceme udržet,“ uvedl při otevření primátor Plzně Roman Zarzycký. Revitalizovaný areál je dobře obsloužený linkami MHD, výhodou jeho polohy je také rychlé dálniční spojení s Prahou a Německem.

Prostory, které zahrnují kromě kanceláří také coworking a sdílené dílny, desetimetrovou nádrž na testování podvodních robotů, velký multifunkční sál, laboratoř virtuální reality nebo restauraci s kavárnou, už jsou obsazené z více než osmdesáti procent – a do dvou měsíců by měly být pronajaté všechny.

techtower2

Foto: Petr Polák

TechTower v Plzni se nachází v areálu bývalého pivovaru

Jednou z firem, která má v TechToweru nové sídlo, je šest let fungující CIE Group s osmatřiceti zaměstnanci. Tvoří aplikace ve virtuální realitě, které předloni spolu s městem ve vybraných základních školách zavedla do výuky. Dalším z nájemců s třiceti pracovníky je pak například Škoda Digital, součást plzeňské Škoda Group, kde se zabývají digitalizací a technologiemi, zejména pro kolejová vozidla.

„TechTower je kus skládačky, který zapadá do Plzeňského Inovačního Ekosystému PINE, jímž projdou ročně stovky účastníků od školek přes základní, střední a vysoké školy až po mladé inovativní podnikatele,“ uvedl ředitel SIT Plzeň Luděk Šantora s odkazem na programy, jež z žáků v lavicích dělají startupisty.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

S výstavbou TechToweru začala Plzeň v prosinci 2019, architekti při rekonstrukci budov vycházeli z původního železobetonového skeletu, využili klenbové skořepiny i cihlové vyzdívky. „Předmětem rozsáhlé přestavby byly zejména dva objekty – ležácké sklepy s dvaatřicetimetrovou vodárenskou věží a bývalá správní vila,“ řekl šéf odboru investic Pavel Grisník.

Město přitom chce co nejdříve dokončit obnovu celého areálu, jenž má pět hektarů. Plánuje tam stovky bytů, další technologický park a parkovací dům na polovinu března tam chystá městský dopravní podnik zprovoznění tramvajové vozovny za 1,7 miliardy.

Naproti již otevřenému projektu TechTower jsou dvě opuštěné zchátralé budovy – kotelna s bývalým výdejním skladem vojáků a vila s kancelářemi. Obě jsou památkově chráněné a město je postupně opraví a přebuduje na TechTower II, kde se má nacházet polygon testování robotů v podzemí a na povrchu, dále prototypové dílny, laboratoře a kanceláře.

S přispěním ČTK

Česko produkuje skvělé lidi, ale málo světových firem. Potřebujeme zabrat, říká Richard Valtr z Mews

České „srdce“ mnoha hotelů má hodnotu těsně pod miliardou amerických dolarů a dnes je uznávanou firmou. Jenže jak těžké je vlastně vyrůst?

Iva BrejlováIva Brejlová

cc25_mews

CzechCrunch

Richard Valtr z Mews

0Zobrazit komentáře

Startup Mews poskytuje služby pro řízení a správu ubytovacích zařízení včetně platebních řešení a poslední dobou sbírá samé superlativy – má jednu z nejvyšších investic směřovaných do projektu českého zakladatele vůbec, jeho hodnota se zastavila těsně pod hranicí jedné miliardy amerických dolarů, globálně obsluhuje přes 360 tisíc lůžek a přes jeho systém jen za poslední rok proteklo asi pět miliard dolarů. Společnost začala v Česku a dodnes tu má nejvýznamnější vývojové centrum. Zároveň ale na své poměry také velmi málo zákazníků, těžiště našla v zahraničí. Jaké to je, vyrůst odsud do světové velikosti?

„Nebylo to od začátku jednoduché,“ říká jasně Richard Valtr, který Mews založil s Nizozemcem Matthijsem Wellem. Když chtěl se svým systémem růst, potřeboval peníze. Ale dlouho mu nikdo nevěřil, že by firma z malé země ve střední Evropě mohla konkurovat velikánům, které v tu chvíli trh ovládali.

Otočil se do světa a dnes říká, že je za to rád. „Těch peněz ve střední Evropě není až tak moc,“ popisuje s tím, že v tomto smyslu mají podnikatelé ve Spojených státech výhodu. „Firmy se tam rodí americké, pak je pro ně docela lehké stát se světovými,“ vysvětluje.

Jde to ale otočit, dodává. „Protože máme tak malý trh, že musíme už od počátku přemýšlet světově,“ popisuje i svůj případ pro audiosérii projektu CC25, výběru pětadvaceti českých startupů, které bude zajímavé sledovat.

Mews je jeden z nich a s Richardem Valtrem jsme si povídali nejen o jeho cestě, ale i tom, jaký je z pohledu dnes už světového startupisty český ekosystém, zdejší talenty a jak úspěšně vidí místní mladé firmy ve světě. Česko podle něj produkuje skvělé talenty. Jak je to však se společnostmi?

***

Poslechněte si sérii jako doprovodný projekt v rámci CC25, ve kterém mapujeme český startupový trh, ukazujeme jeho velikost a představujeme dvacet pět českých firem, které v příštích letech bude zajímavé sledovat. Projděte si údaje o tom, co všechno loni dokázal ekosystém nastřádat, jak se vyvíjí nebo kdo je zdejší startupista.

V první epizodě série jsme mluvili o tom, jak startupový svět v Česku vlastně vypadá, jaké obory zasahuje i jak mění naše životy. Druhé vydání se zaměřilo na pohled na mladé firmy ze strany investora, řešili jsme jej s Vojtou Ročkem z Presto Ventures, který svébytně popsal, co zdejší startupy trápí.