Z pivovarského brownfieldu udělala Plzeň technologické centrum. Cílí na mladé, aby neodcházeli pryč

Přestavba bývalého pivovaru vyšla na 800 milionů. TechTower láká startupy, nabízí kanceláře, dílny i laboratoř virtuální reality.

Peter BrejčákPeter Brejčák

techtowertop

Foto: Petr Polák

Technologický park TechTower v Plzni

0Zobrazit komentáře

Ve Slovanech na okraji Plzně se pivo Světovar vařilo mezi lety 1910 až 1932 a jeho ambicí bylo konkurovat značkám jako Prazdroj a Gambrinus. Po velké hospodářské krizi byl však druhým jmenovaným pohlcen a fungoval jako lahvovna, po druhé světové válce celý areál jako sklady využívala armáda, která zde zůstala až do devadesátých let. V roce 2008 byl objekt prohlášen kulturní památkou – a teď se dlouho nevyužívaný browndfield nadechuje k novému životu.

Začátkem února se tam otevřel technologický park TechTower, který má fungovat jako prostor zejména pro inovativní podnikání a startupy. Rekonstrukce vyšla na 780 milionů korun, původní odhady mluvily o půlmiliardě, a na ploše deseti tisíc metrů čtverečních nabízí zázemí a kanceláře pro inovativní firmy, technologické nadšence, programátory a začínající podnikatele a studenty. Prostor funguje pod záštitou Správy informačních technologií (SIT) města Plzeň.

„Dáváme tím signál, že Plzeň už nebude montovnou, ale městem s přidanou hodnotou, kde podporujeme moderní technologie a rozvíjíme chytré mozky, které tady chceme udržet,“ uvedl při otevření primátor Plzně Roman Zarzycký. Revitalizovaný areál je dobře obsloužený linkami MHD, výhodou jeho polohy je také rychlé dálniční spojení s Prahou a Německem.

Prostory, které zahrnují kromě kanceláří také coworking a sdílené dílny, desetimetrovou nádrž na testování podvodních robotů, velký multifunkční sál, laboratoř virtuální reality nebo restauraci s kavárnou, už jsou obsazené z více než osmdesáti procent – a do dvou měsíců by měly být pronajaté všechny.

techtower2

Foto: Petr Polák

TechTower v Plzni se nachází v areálu bývalého pivovaru

Jednou z firem, která má v TechToweru nové sídlo, je šest let fungující CIE Group s osmatřiceti zaměstnanci. Tvoří aplikace ve virtuální realitě, které předloni spolu s městem ve vybraných základních školách zavedla do výuky. Dalším z nájemců s třiceti pracovníky je pak například Škoda Digital, součást plzeňské Škoda Group, kde se zabývají digitalizací a technologiemi, zejména pro kolejová vozidla.

„TechTower je kus skládačky, který zapadá do Plzeňského Inovačního Ekosystému PINE, jímž projdou ročně stovky účastníků od školek přes základní, střední a vysoké školy až po mladé inovativní podnikatele,“ uvedl ředitel SIT Plzeň Luděk Šantora s odkazem na programy, jež z žáků v lavicích dělají startupisty.

S výstavbou TechToweru začala Plzeň v prosinci 2019, architekti při rekonstrukci budov vycházeli z původního železobetonového skeletu, využili klenbové skořepiny i cihlové vyzdívky. „Předmětem rozsáhlé přestavby byly zejména dva objekty – ležácké sklepy s dvaatřicetimetrovou vodárenskou věží a bývalá správní vila,“ řekl šéf odboru investic Pavel Grisník.

Město přitom chce co nejdříve dokončit obnovu celého areálu, jenž má pět hektarů. Plánuje tam stovky bytů, další technologický park a parkovací dům na polovinu března tam chystá městský dopravní podnik zprovoznění tramvajové vozovny za 1,7 miliardy.

Naproti již otevřenému projektu TechTower jsou dvě opuštěné zchátralé budovy – kotelna s bývalým výdejním skladem vojáků a vila s kancelářemi. Obě jsou památkově chráněné a město je postupně opraví a přebuduje na TechTower II, kde se má nacházet polygon testování robotů v podzemí a na povrchu, dále prototypové dílny, laboratoře a kanceláře.

S přispěním ČTK

Rubriku Startupy podporujíjt-retina