Z pláten na domácí televize. Očekávaný Tenet v kinech vydělal 350 milionů dolarů a míří na Blu-ray i internet

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Merry-Go-Round AKA Tenet

Foto: Vertical Ent.

Hlavní roli ve filmu Tenet hraje John David Washington

0Zobrazit komentáře

V Česku se v březnu kina zavřela, v květnu otevřela a v říjnu zase zavřela. Mezitím jsme měli možnost navštívit alespoň několik premiérových projekcí z velké části českých filmů – a pak tu byl Tenet. Studio Warner Bros. se snímek s rozpočtem okolo 200 milionů dolarů rozhodlo vydat i přes velice nejistou situaci a celý filmový průmysl si dělal poznámky. Další velké premiéry ale nenásledovaly a Tenet se v polovině prosince vydá na fyzické nosiče a online.

Dosud největší původní projekt Christophera Nolana, spletitá sci-fi jízda Tenet, měl být prvním blockbusterem v kinech po několikaměsíční pandemii a absenci výraznějších premiér. Místo toho se, vedle Mulanu uvedeného zároveň online na Disney+, stal jediným velkofilmem na plátnech za posledního více než půl roku. Ačkoliv nelze říct, že finančně selhal, neuspěla jeho snaha do sálů vrátit diváky a hlavně filmy.

Jelikož si studio bylo vědomo hygienických opatření po světě i možných obav lidí, rozhodlo se Nolanův film vydat v různých oblastech postupně a držet ho v kinech mnohem déle, než je typické. Od srpnovo-záříjové premiéry tak snímek po celém světě vydělal kolem 350 milionů dolarů, v USA však jen necelých 54 milionů. To proto, že zásadní trhy v New Yorku a Los Angeles se dosud plně neotevřely.

Hlavní roli ve filmu Tenet hraje John David Washington

Jak zmiňuje magazín Deadline, situaci výrazně pomohly alespoň asijské země, kde se nyní filmům relativně daří, ale oproti normální době to stále není žádná sláva. Aby se Tenet stal výdělečný, jeho příjmy by se podle odhadů musely pohybovat minimálně v rozmezí 400 a 500 milionů dolarů.

Nástup druhé vlny pandemie tento prospekt výrazně oddálil. Warner Bros. se proto rozhodlo takřka hned po devadesátidenní době, kdy mají kina exkluzivní práva na distribuci filmů, velkolepé akční sci-fi poslat na obrazovky.

Ve Spojených státech se Tenet na DVD, Blu-ray i online objeví 15. prosince, v Česku o den později, přičemž předobjednávky jsou už spuštěné. Počítat lze podle dosavadních zvyklostí patrně i s vydáním na streamovacích platformách od HBO, které stejně jako Warner Bros. patří pod konglomerát Werner Media, ale zatím není známo kdy.

Sám Nolan v nedávném rozhovoru pro Los Angeles Times řekl, že ho příjmy Tenetu těší i zneklidňují zároveň. Výdělek snímku blížící se 350 milionům dolarů považuje za velice dobrý, avšak obává se, jak ho interpretují studia. „Místo toho, aby se dívala, kde se filmu dařilo a jak tam mohou získat potřebný příjem, dívají se, kde nedostál předcovidovým číslům, a budou to používat jako důvod pro to, aby nechali kinaře zaplatit veškeré ztráty z pandemie,“ říká.

Merry-Go-Round AKA Tenet

Foto: Vertical Ent.

Hlavní hrdina John David Washington a režisér Christopher Nolan při natáčení filmu Tenet

Britský režisér patří k nejvýraznějším proponentům stříbrného plátna, jehož rozměrům svou tvorbu přizpůsobuje natáčením na obří formát IMAX za použití kamer nebo rozsáhlých praktických efektů. Například Tenet do velké míry funguje jako útok na smysly i mysl, schopný zcela pohltit diváky, co ho nechají. Podpora kin má ale kromě kulturního významu také mnohem praktičtější aspekt – zajišťují práci desítkám tisíc lidí.

V současné situaci nicméně mnoha sálům hrozí definitivní zavření, za což mohou jak nevyhnutelná karanténní opatření, tak studia obávající se ztrát. Podle Nolana by se měla více zaměřit na oblasti, kde Tenet uspěl, a místo pouhého vzhlížení k nejisté budoucnosti nebo streamovacím službám se také pokusit „přizpůsobovat současné situaci a znovu budovat filmový byznys“.

jan-lukacevic

Přečtěte si takéVybírá miliony pro lékaře a teď je v prestižním výběru mladých lídrů. Vědec Jan Lukačevič bude radit šéfovi NATOVybírá miliony pro lékaře a teď je v prestižním výběru mladých lídrů. Vědec Jan Lukačevič bude radit šéfovi NATO

Prozatím jediným studiem, které umělcova slova alespoň částečně následovalo, je Disney. Jeho Mulan s rozpočtem kolem 200 milionů dolarů vyšel v kinech a online zároveň a podle odhadů v součtu vydělal podobnou částku jako Tenet. Pro Disney to nicméně znamenalo spíše opačný důsledek než pro Nolana, jelikož nedávno ohlásilo plány se do budoucna mnohem více zaměřit na pouze digitální distribuci svých titulů.

disney-mulan-2

Foto: Falcon

Mulan je prvním blockbusterem vydaným paralelně v kinech i online

V současnosti jsou přesto oba filmy v podobné situaci a vydávají se na fyzické nosiče a do online obchodů. Mulan tak půjde v Česku zanedlouho poprvé zhlédnout doma přes oficiální cesty, stejně jako Tenet.

Většina blockbusterů bezesporu nejvíce vynikne na plátně, momentálně ale tento způsob distribuce zažívá jedno z nejtěžších období za svou existenci. Příchod domácího vydání a vysoce nejisté budoucnosti Tenetu v kinech přesto pro cinefily skýtá alespoň pár pozitivních zpráv. Jednou z nich je samozřejmě možnost film blíže zkoumat pro lepší porozumění jeho složitého vyprávění, druhou bonusové materiály, kde jim s tím pomohou samotní tvůrci.

V případě TenetuMulanu se jedná o dva odlišné přístupy k distribuci za pandemie, ani jeden se nicméně prozatím pro vedení velkých studií neukázal jako dostatečně profitabilní a přesunuty už byly téměř veškeré větší premiéry do konce roku. V následujících týdnech a měsících tak bude otázka, zda a jak dlouho je takový postup udržitelný a jak se bude filmový průmysl zotavovat.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym