Z textilky centrum umění. V Ústí nad Orlicí vznikne galerie podle návrhu studia Chybík+Krištof

Galerie Perlou, která vznikne revitalizací brownfieldu v centru Ústí nad Orlicí, zná svou podobu. Má ambici stát se kulturním centrem regionu.

galerie-perlou-nahled

Foto: Chybík+Krištof

V Ústí nad Orlicí vznikne nové centrum kultury, umění a současné architektury

0Zobrazit komentáře

Na jaře letošního roku vyhlásilo Ústí nad Orlicí architektonickou soutěž na návrh Galerie Perlou, která má vzniknout přestavbou části objektů bývalé textilky Perla. Jejím vítězem se stalo renomované architektonické studio Chybík+Krištof. To se rozhodlo objekt pojmout jako odvážnou ikonu reprezentující architektonický jazyk 21. století, která přitom respektuje jeho industriální odkaz.

Nová galerie současného umění v centru Ústí nad Orlicí má ambici stát se významnou kulturní dominantou nadregionálního významu. Město plánuje bývalou textilní továrnu proměnit na multifunkční centrum, jehož součástí nebude pouze galerijní prostor, ale také veřejně přístupné nádvoří, kavárna a nezbytné zázemí.

Továrna Perla byla založena už v roce 1855 a po letech prosperity svůj provoz ukončila v roce 2009. Z původního areálu prošla velká část demolicí, zachována tak zůstala jen hrstka objektů: původní výrobní budova navržena Pavlem Janákem, kancelářská část bloku a kotelna s trafostanicí.

„Výstavní prostory galerie se nachází v historicky nejcennějších prostorech původní textilní továrny – v kotelně a trafostanici z 19. století. V interiéru jsou čitelné stopy jednotlivých historických vrstev přístaveb, které zachováváme jakožto fragmenty industriální doby. Rozsah bývalé továrny je čitelný i z otisků a vlysů na fasádě,“ vysvětluje Lucie Skořepová, architektka studia Chybík+Krištof.

perlou 2

Foto: Chybík+Krištof

Galerie vznikne v objektu bývalé kotelny a trafostanice z 19. století.

Textilní průmysl tak uvolnil místo kultuře, umění a soudobé architektuře. Architekti se v proměně lokality odrazili od nedalekého Roškotova divadla, jehož funkcionalistické pojetí skvěle reprezentovalo architektonický narativ první poloviny minulého století. Principy současného přístupu se studiu Chybík+Krištof podařilo zhmotnit pomocí novotvarů, které dotvářejí zajímavou, prostorově materiálovou koláž.

Hlavní roli v návrhu hrají historické hodnoty a dědictví textilní továrny Perla, kterým vzdává hold symbolickou cestou. Komín funguje jako odkaz průmyslové minulosti, ale s nově přidanou reflexní vrstvou se stává majákem kulturního centra, který je viditelný ze širokého okolí. Místo je nadto obohaceno dvěma novými veřejnými prostory propojenými kavárnou: vnitřním nádvořím a piazzetou uličního nároží.

Architekti nejvíce vyzdvihují výrazný řez, který jasně definuje výstavní části a doplňkové prostory kulturního hubu. „Tento strategicky umístěný průchod propojuje jednotlivá veřejná prostranství, čímž aktivuje celý prostor. K aktivaci parteru přispívá rovněž vhodně umístěný prostor kavárny v návaznosti na veřejná prostranství. Galerie se tak stává živým multifunkčním centrem otevřeným veřejnosti,“ dodává Skořepová.

Limitní náklady na realizaci Galerie Perlou město odhadlo na 70 milionů korun bez DPH, v této částce však nebylo započteno venkovní ani vnitřní vybavení a cena projektové dokumentace. Tříhektarový areál bývalé textilky Perla koupilo v roce 2011 Ústí nad Orlicí za 30 milionů korun a loni v září – po dvou letech výstavby a vybavování interiérů – otevřelo novostavbu domu dětí a mládeže. V plánu je zde dále výstavba nových ateliérů Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí za zhruba 100 milionů korun.

perlou 1

Foto: Chybík+Krištof

Součástí nového objektu bude také kavárna a veřejně přístupné nádvoří

Diskuze (0)

Novinka

Anonym