Z Twitteru se stává Muskovo pískoviště. O objektivitě a svobodě slova se ale musí ještě dost naučit

Ze známé sociální sítě se může po převzetí Elona Muska stát docela jiné místo. Začne se odehrávat podobný příběh jako v případě Facebooku?

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Z Twitteru se stává pískoviště Elona Muska

0Zobrazit komentáře

Komentář Jiřího Svobody: Mám Twitter opravdu rád. Mezi všemi většími sociálními sítěmi si zachovával zvláštní pozici a hned po Redditu byl asi nejblíže obyčejnému fóru pro diskuze a sdílení rychlých informací. Znakový limit vytvářel tlak na tvorbu často unikátních myšlenkových pochodů. Také ale nikdy nebyl tak atraktivní pro zadavatele reklamy – a výsledkem bylo, že Twitter za svou historii byl jen výjimečně profitabilní. S tímto vším je ale po převzetí ze strany Elona Muska nejspíš konec.

Šéf společností Tesla, SpaceX či The Boring Company začal zhurta. V podstatě okamžitě po svém kompletním převzetí vyhodil generálního ředitele Paraga Agrawala i finančního ředitele Neda Segala. Avizoval, že zruší doživotní blokaci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho vlastní účet na Twitteru se v posledních dnech hemží proklamacemi o objektivitě, takzvaném digitálním náměstím a svobodě slova.

A byť v prohlášení směřovaném zadavatelům reklamy ujistil, že se z Twitteru nemá stát „pekelná krajina“, kde je možné říkat cokoliv bez důsledků, šermování základními hodnotami demokratické společnosti z jeho úst nezní příliš důvěryhodně. Už totiž mnohokrát jsme se mohli přesvědčit, že je všechno, jen ne předvídatelný uchovatel starého a třeba i funkčního. Je to celebrita, která si nebere servítky, boří a následně znovu staví vše, co jí přijde do cesty – a navíc se u toho královsky baví.

Nejbohatší muž planety také ukázal, že z autorit všeho druhu si opravdu nedělá těžkou hlavu. Ty se ale doposud staraly hlavně o jeho byznys a peníze. Jestliže chce z Twitteru skutečně udělat digitální alternativu náměstí, kde bude padat plejáda názorů, vstupuje do oblasti lidskoprávní, kde jsou v sázce svoboda slova a demokracie jako taková. A pokud si i v tomto případě bude dělat z úřadů dobrý den, bude nebezpečný pro nás všechny.

Musk má díky svým byznysovým úspěchům a neotřelé komunikaci auru génia, který rozumí všemu, co se kolem něj šustne. Jenže to je naprostá mýlka. Možná ví skutečně hodně o platebních systémech, bateriích, vesmíru nebo solárních panelech, z jeho prohlášení jsem ale přesvědčený, že má jen základní znalosti o tom, jak fungují sociální sítě a mediální domy. A je otázkou, jestli skutečně do hloubky chápe podstatu svobody slova nebo objektivity.

Uniká mu, že tyto koncepty nejde spočítat, nacpat do rovnice a na tomto základu vyrobit raketu. Jsou to v praxi důležité, ale nedokonalé, neurčité entity, ke kterým se sice můžete snažit přiblížit, ale ve skutečnosti nikdy nebudou fungovat přesně tak, jak jsou na papíře. Musk má ale zřejmě pocit, že je Twitter rozbitý a je třeba firmu, respektive tuto sociální síť, do „ideálu“ nějak dostat.

To se mu zákonitě nemůže povést. Třeba svoboda slova není nikdy absolutní. A objektivita je ideál, který je například v případě veřejnoprávních médií sice vyžadován zákonem, ale v praxi je prostě neproveditelný. Hodnoty a názory jednotlivých aktérů zpráv a členů redakcí jsou v tomto případě do procesu tvorby vnášeny, ať chcete, nebo ne. Jediné, o co se média mohou ve skutečnosti snažit (a snaží), je férovost, nikoliv objektivita. A co je a není férové, můžete rozhodnout jen na základě vlastních hodnot.

Elon Musk ale zdánlivě žádné demokratické hodnoty nemá. Nebo s nimi alespoň navenek neoperuje. Je to tvrdý pragmatik a byznysmen. Může se tak nějakou chvíli snažit na Twitteru vytvořit „objektivní“ nastavení algoritmů, ale není hloupý. Rychle uvidí, že jím kritizovaná „institucionální předpojatost“ je potřeba, aby byla síť uživatelsky použitelná. A jestliže nechce mít na triku web plný spamu, porna a násilí (to vše už tady bylo), nezbyde mu nic jiného, než do budoucí podoby Twitteru vnést filtr, který nějaký hodnotový základ samozřejmě mít bude.

Příběh jako ve Facebooku

Šéf Tesly a SpaceX sice proklamuje, že chce bojovat s předsudky a rozdělenou společností, což je jistě úctyhodné, nicméně nepředpokládám, že bude chtít Twitter dotovat, takže mu nejspíš také rychle dojde, že se peníze nejlépe vydělávají právě na sociálních bublinách. Právě v nich jsou natolik polarizované názory na tu či onu kauzu, že to uživatele přilepí k obrazovce. To není žádný kontroverzní názor, ale tvrdý fakt, díky nimž i jiné sociální sítě vyrostly do dnešní velikosti.

Že vám to celé něco připomíná? Ano, Meta, tedy mateřská společnost Facebooku, je sice stále veřejně obchodovatelná firma, nicméně přes padesát procent akcií s hlasovacími právy má taktéž jeden jediný člověk – Mark Zuckerberg. Vývoj v jeho firmě je příkladem toho, co se stane, když má tak komplexní věc jako sociální síť pod palcem jedna osoba, jejíž dosavadní kariéra se odehrávala hlavně v technických, nikoliv společenských doménách.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

I Zuckerberg měl totiž jistě v určitém bodě pocit, že by Facebook mohl být objektivním zdrojem zpráv. Když ale Facebook vytvořil „objektivní“ algoritmy, vyrojila se kritika o přílišné viditelnosti dezinformačních zdrojů nebo nerelevantních příspěvků. Když se naopak pokusil vytvořit algoritmy, které potlačují dezinformace a nerelevantní příspěvky, byl kritizován za přílišnou uzavřenost a tvoření sociálních bublin.

Je to začarovaný kruh, a pokud ho chce Musk přetnout, bude muset stejně tak přetnout i přirozené tendence lidí směřovat k názorům a skupinám, které souzní s jejich pohledy na svět. A ještě u toho vydělat peníze. Nezbývá nic víc, než mu popřát hodně štěstí. Pokud se mu to podaří, bude to ve světě sociálních sítí revoluce a celá společnost bude skutečně demokratičtější. Pokud ne, alternativní řešení je jen jedno – že vznikne další mašina na peníze se všemi společenskými problémy s tím spojenými. Facebook doslova „v bledě modrém“.

Čína má po sjezdu. Si upevnil svou pozici, ale jen těžko splní sliby. Místo růstu mu jde o moc

Čínská ekonomika poprvé po více než 30 letech „poroste“ méně než rozvojové státy Asie i vyspělé ekonomiky.

Generální tajemník strany a prezident země Si Ťin-pching na sjezdu upevnil svou pozici

0Zobrazit komentáře

Během deseti let u moci se generální tajemník Komunistické strany Číny Si Ťin-pching vydává stále více autoritářskou cestou, v rámci níž upřednostňuje bezpečnost, státní kontrolu ekonomiky, asertivnější diplomacii, posilování armády a rostoucí tlak na ovládnutí demokratického Tchaj-wanu, píše ve svém komentáři pro CzechCrunch Kateřina Procházková, analytička projektu Sinopsis, který se na Čínu a její politiku dlouhodobě zaměřuje.

Sjezd čínských komunistů skončil o uplynulém víkendu právě opětovným potvrzením Si Ťin-pchinga ve funkci generálního tajemníka, kolem sebe má navíc nyní v politbyru v drtivé míře své spojence. Roste tak obava z toho, že se čínský vůdce bez názorové oponentury čím dál více odkloní od ekonomického rozvoje a zemi nasměruje k hlubší totalitě.

***

Čínská ekonomika čelí rostoucím problémům. Vládnoucí komunistická strana však na sjezdu slíbila ekonomický růst. Do 22 let by se mělo HDP Číny zdvojnásobit. Západní ekonomové takové sliby považují za nereálné. Predikují, že země řízená „neomezeným“ vládcem Si Ťin-pchingem a jeho klikou nebude takto prosperovat. Růstu nepomáhají ani restrikce spojené s politikou nulové tolerance vůči covidu, odliv zahraničního kapitálu, sankce ze zahraničí, krachující trh s realitami a snižující se produktivita práce.

Po 20. sjezdu Komunistické strany Číny, kde upevnil svou pozici generální tajemník Si Ťin-pching, světoví ekonomové odhadují, že jeho ideologické ambice, zejména kontrola země a strany, zbrzdí hospodářský růst země. Financial Times dokonce píší, že ČLR nemůže předehnat Spojené státy na pozici ekonomické supervelmoci dříve než v roce 2060, pokud vůbec.

Si a strana sice slibují do roku 2035 zdvojnásobit hrubý domácí produkt země, podle ekonomů to však v současné situaci není možné. Vyžadovalo by to totiž, aby čínská ekonomika rostla v průměru o téměř pět procent ročně po dobu 15 let. HDP Číny se ale pravděpodobně v následujících pěti letech udrží jen okolo pětiprocentní hranice. Mezinárodní měnový fond letos předpovídá meziroční růst čínského HDP na 3,2 procenta. Čínská ekonomika tak poprvé po více než 30 letech „poroste“ méně než rozvojové státy Asie, ale i vyspělé ekonomiky.

Projev s nesplnitelnými cíli

Třetina ze Si Ťin-pchingova dvouhodinového projevu, tedy představení stěžejního dokumentu strany, byla věnována ideologii, politickým otázkám a geopolitickým ambicím. Mnohem méně prostoru měly plány na ekonomický rozvoj či reformy.

Podle agentury Reuters použil Si ve svém projevu 89krát výraz „bezpečnost“, což je o 55 zmínek více než v projevu v roce 2017. Zatímco slovo „reforma“ zaznělo jen 48krát, ve srovnání s 68 zmínkami před pěti lety. „Doživotnímu“ lídrovi jde tedy spíše o udržení se u moci a bezpečnost strany a státu než o ekonomický růst a reformy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tohle vše potvrzuje analytiky dlouho popisovaný trend. Během deseti let u moci se Si vydává stále více autoritářskou cestou, v rámci níž upřednostňuje bezpečnost, státní kontrolu ekonomiky, asertivnější diplomacii, posilování armády a rostoucí tlak na ovládnutí demokratického Tchaj-wanu. A to i s vojenským obsazením, což by samozřejmě přineslo chaos do celého regionu.

„Budeme i nadále usilovat o mírové znovusjednocení s největší upřímností a maximálním úsilím, ale nikdy neslíbíme, že se zřekneme použití síly, a vyhrazujeme si možnost přijmout všechna nezbytná opatření,“ pronesl.

Lví podíl na špatných číslech má však právě strana a její generální tajemník. Investoři nevidí na letošním stranickém sjezdu nic pozitivního a změny, které přijdou v březnu, mohou možné ekonomické reformy a politiky zbrzdit a způsobit chaos. Mimo jiné bude s největší pravděpodobností jmenován nový premiér, Li Čchiang, který nahradí tržně orientovaného Li Kche-čchianga.

Situaci nepomáhá ani covid-19, hlavně tvrdé lockdowny, od nichž Čína zatím nehodlá upustit. Další bariérou prosperity je aktuální regulace a omezování soukromého sektoru na úkor sektoru státního. Pokračují a stupňují se také západní sankce, především ze strany Spojených států, s čímž jde ruku v ruce odliv západního kapitálu ze země.

Zapomenutý zázrak

Vyhlídky nejsou růžové ani pro soukromé podnikatele. Si na sjezdu přislíbil skoncovat s „chaotickou expanzí kapitálu“. Připustil sice, že stále podporuje soukromý sektor a trh by měl hrát klíčovou roli, avšak Čína by se měla především orientovat na „socialistický hospodářský systém“ a podporovat „společnou prosperitu“.

Jak umí Si Ťin-pching skoncovat s nepohodlnými ekonomickými elitami, ukázal v minulých letech například v případě miliardáře Jacka Ma a jeho firmy Alibaba, kterou částečně zestátnil. Že však na těchto firmách a lidech „čínský zázrak“ de facto vznikl, na to jako by znovuzvolený generální tajemník zapomněl.

Lví podíl na špatných číslech má však právě strana a její generální tajemník.

kingdom-come-deliverance-warhorse-studios-103

Přečtěte si takéFilm Kingdom Come 2 od Warhorse Studios jde pustit onlinePusťte si film Kingdom Come: Deliverance 2 online. Za přehrání zaplatíte méně než za lístek do kina

Dosažení „všeobecné prosperity a blahobytu“ si Si Ťin-pching stanovil jako jeden ze svých klíčových politických cílů. Hlavním úkolem je dle něj zmírnit ostré majetkové rozdíly mezi lidmi. Uvedl mimo jiné: „Musíme vybudovat socialistický tržní systém na vysoké úrovni, (…) neochvějně upevňovat a rozvíjet systém státního vlastnictví, neochvějně povzbuzovat a podporovat rozvoj soukromé ekonomiky, dát ale plně průchod trhu při rozdělování zdrojů a lépe zohlednit úlohu vlády.“ 

Na sjezd a upevňování moci Si Ťin-pchinga a jeho „kliky“ reagoval i trh. Hongkongská burza zaznamenala největší propad od roku 2008 a tehdejší světové finanční krize. Justin Tang, vedoucí asijského výzkumu ve společnosti United First Partners, k tomu řekl: „Trh tím reaguje na obavy, že zvolením takové řady Siových příznivců se upevnila neomezená moc vůdce a nebude zájem akceptovat politiku, která by byla příznivá pro trh.“