Za ekologičtější bitcoin. Startup Jacka Dorseyho investuje do těžby poháněné solární energií 5 milionů dolarů

bitcoin

Foto: Dmitry Demidko/Unsplash

Startup Square Jacka Dorseyho investuje do ekologičtější těžby bitcoinu

0Zobrazit komentáře

Bitcoin má za sebou poměrně turbulentní období. A to i na své poměry. Od doby, co Elon Musk prohlásil, že jej kvůli neekologické těžbě Tesla přestane akceptovat jako platební metodu, začala jeho hodnota klesat a na dřívější úroveň se dosud nevrátila. Nepomohly ani čínské regulace nebo dočasný zákaz těžby v Íránu. Naopak ceně bitcoinu pomohl Salvador, který ho přijal jako oficiální platidlo. Neekologická těžba by nicméně mohla být alespoň zčásti řešitelným problémem.

Společnost Square, která před časem sama nakoupila virtuální měnu za 170 milionů dolarů, tedy 3,6 miliardy korun, se nyní chystá vybudovat zařízení na těžbu bitcoinů poháněné solární energii. Za účelem snížení energetické náročnosti celého procesu se startup zakladatele Jacka Dorseyho, jenž zprostředkovává finanční služby a digitální platby, spojil s blockchainovým poskytovatelem Blockstream Mining.

„Square má v úmyslu investovat pět milionů dolarů (přes 100 milionů korun), Blockstream pak poskytne infrastrukturu a odborné znalosti pro výstavbu a správu projektu. Zařízení bude důkazem konceptu 100% obnovitelného energetického dolu na bitcoiny ve velkém měřítku, přičemž ekonomická stránka vybudování – včetně provozních nákladů a návratnosti investic – bude otevřena veřejnosti,“ uvádí Blockstream.

V praxi to bude mimo jiné znamenat, že kromě poskytování pravidelných zpráv o ekonomice projektu plánuje Blockstream Mining spustit také volně přístupný řídicí panel, který bude v reálném čase zobrazovat různé metriky, včetně výkonu a vytěžených bitcoinů. „Doufáme, že ukážeme světu, že toto těžební zařízení využívající jen a pouze obnovitelné zdroje je nejen funkční v reálném světě, ale také empiricky dokážeme, že bitcoin urychluje svět směrem k udržitelné budoucnosti,“ doplňuje Blockstream.

Zakladatel a šéf Twitteru Jack Dorsey

Těžba bitcoinu je aktuálně skutečně značně neekologická vzhledem k energetické náročnosti i produkovanému teplu, které při ní vzniká. Ona náročnost je přitom z aktuálního pohledu zcela nevyhnutelná kvůli bezpečnosti celé sítě. Energie totiž stojí peníze a to vytváří pomyslnou bariéru, která brání potenciálním útočníkům měnit údaje o transakcích.

Aby totiž mohl nějaký hacker „ovládnout bitcoin“, musel by převzít kontrolu nad více než polovinou těžebního výkonu sítě. A to je vzhledem k cenám elektřiny a aktuálnímu výkonu nereálné. Podobně pojištěny musí být víceméně všechny kryptoměny, nicméně například ethereum je stále ještě možné těžit například na výkonnějších grafických kartách, kdežto bitcoin prakticky vyžaduje moderní a extrémně výkonné ASIC čipy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Bitcoin tak patří k energeticky nejnáročnějším kryptoměnám, zatímco vznikají další, které jsou ekologicky šetrnější. Jeho neekologická těžba pak může být aktuálně problémem, ale výhledově se může vyřešit bez jakéhokoliv externího zásahu. Množství bitcoinů, které těžaři získávají, se totiž každé čtyři roky snižuje na polovinu – tím pádem musí hodnota bitcoinu vzrůst, aby se vyplácelo zachovávat stejné tempo těžby.

Zatímco od května 2020 představuje průměrná odměna těžařům 6,25 bitcoinu za deset minut, v roce 2033 to bude jen 0,78125 bitcoinu. Úměrně tomu tedy musí růst i cena za jednu virtuální minci. Pokud tak rychle neporoste, bude objem těžby a s ním spojená ekologická zátěž nižší.

Jack Dorsey, CEO společností Square a Twitter, je po Elonu Muskovi dalším významným nadšencem a propagátorem Bitcoinu. Kromě předchozích nákupů a práci na aktuálním projektu v jednom ze svých předešlých tweetů informoval o tom, že ve spolupráci s uživatelskou komunitou zvažuje vytvoření open-source hardwarové i softwarové peněženky.

Salvador je první zemí světa, která schválila bitcoin jako zákonné platidlo. Cena vyrostla na 35 tisíc dolarů

Filip HouskaFilip Houska

Nayib Bukele, prezident státu Salvador, který schválil bitcoin jako zákonné platidlo

0Zobrazit komentáře

O tom, zda je bitcoin měnou budoucnosti, se debatuje už dlouhé roky. I přes své velké výkyvy v posledních dnech a týdnech je s cenou 35 tisíc dolarů za minci (730 tisíc korun) stále nejhodnotnější kryptoměnou a mnozí ho považují za „moderní zlato“, uchovatele hodnoty. Malý středoamerický stát Salvador ovšem bitcoinu věří natolik, že z něj udělal své zákonné platidlo. Jde o první zemi na světě, která se k něčemu takovému rozhodla.

Návrh prezidenta Nayiba Bukeleho ležel na stolech tamních poslanců už pár dní. Až dnes v noci středoevropského času byl však parlamentem oficiálně přijat. Pro zavedení bitcoinu coby zákonné měny hlasovalo 62 z 84 poslanců a bylo rozhodnuto, že zákon vstoupí v platnost za devadesát dní od schválení. Platit ale bude i nadále možné americkým dolarem. Prezident Bukele si pak od tohoto rozhodnutí slibuje několik pro zemi důležitých výhod.

„Zavedení bitcoinu jako zákonného platidla přinese naší zemi finanční začlenění, investice, turistiku, inovaci a ekonomický rozvoj,“ napsal Bukele na svém Twitteru krátce před hlasováním v parlamentu, který ovládá jeho strana Gran Alianza por la Unidad Nacional (Velká aliance pro národní jednotu) a její spojenci. Přijetí nejpopulárnější kryptoměny současnosti by navíc mělo občanům Salvadoru žijícím v zahraničí usnadnit posílání plateb do vlasti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle Bukeleho, který je prezidentem malého státu ve Střední Americe od roku 2019, by mělo jít až o šest miliard dolarů remitencí ročně. Dále má bitcoin pro tisíce lidí v Salvadoru zpřístupnit začlenění do „legální ekonomiky“, čímž Bukele odkazuje na fakt, že až 70 procent obyvatel nemá bankovní účet a pracuje načerno. Zavedení kryptoměny se zkratkou BTC by to díky své povaze mělo změnit.

Pro Salvador tak jde nepochybně o velkou věc, kterou přijal i přes skutečnost, že se může odrazit na programu pomoci, o němž země jedná s Mezinárodním měnovým fondem a který přesahuje jednu miliardu dolarů. Stát dokonce umožní získat trvalé občanství každému, kdo v zemi investuje alespoň tři bitcoiny. Globální trh ale na tuto novinku reaguje poměrně chladně.

„Slabší reakce trhu na tak potenciálně přelomový krok pramení z globální atmosféry, která nyní kryptoměny obestírá. Tu určují zejména vlády a centrální banky klíčových ekonomik, jako jsou USA nebo Čína. Ty v současné době podnikají kroky směřující spíše k potlačení než podpoře kryptoměn,“ píše ekonom Lukáš Kovanda a dodává, že Salvador zdaleka nemá takovou sílu jako třeba Elon Musk, který dokáže s vývojem kryptoměn zatočit i pouhými tweety.

Bitcoin v posledních týdnech nezažívá dobré období. Hlavním spouštěčem pro pokles ceny bitcoinu bylo rozhodnutí americké automobilky Tesla, jež oznámila, že kryptoměnu z důvodu ekologické náročnosti přestává přijímat coby platidlo a nadále již další mince nebude nakupovat. Svou roli sehrály i čínské regulace. Nyní se bitcoin trochu oklepal, za 24 hodin zpevnil o zhruba tři procenta a dosáhl hodnoty 35 tisíc dolarů, stále je však daleko od ceny 63 tisíc dolarů, na níž byl v polovině dubna.