Za retweet přispěju na drony pro Ukrajinu. Jan Barta plánuje poslat až 50 milionů, nechce dalšího Hitlera

Miliardář a investor Jan Barta na síti X rozjel další pomoc pro zemi, která se brání ruskému agresorovi. Konkrétně jde o sbírku na drony Nemesis.

Peter BrejčákPeter Brejčák

jan-barta-ukrajina-drony

Foto: CzechCrunch

Jan Barta chce znovu pomáhat Ukrajině

0Zobrazit komentáře

Od chvíle, co Rusové před dvěma lety zahájili invazi, patří miliardář a investor Jan Barta v českém byznysu mezi největší podporovatele Ukrajiny. Teď v reakci na váhání amerických republikánů s dalším balíkem pomoci pro napadenou zemi, ale i na památku ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, jenž minulý týden zemřel ve vězení, se Barta rozhodl pro další pomoc – již „tradičně“ na sociální síti X (dříve Twitter).

„Žijeme v době, která se stále více podobá druhé polovině třicátých let minulého století. Nemohl bych žít sám se sebou s vědomím, že jsem neudělal víc pro to, abych zastavil dalšího Hitlera,“ píše Bárta v tweetu s tím, že za každé jedno sdílení věnuje sto dolarů (přibližně 2 360 korun) na drony pro Ukrajinu.

Na sociální síti publikoval tento vzkaz v neděli v devět večer, v době psaní článku již přilákal 6 800 retweetů, což znamená pomoc ve výši celkem 680 tisíc dolarů – asi 16 milionů korun. Barta zároveň upozornil, že jeho limitem jsou dva miliony dolarů, tedy 47 milionů korun. Nevyloučil ale případný bonus navíc.

Konkrétně jde o příspěvek do sbírky na drony Nemesis, jejímž cílem je vybrat dostatek prostředků na nákup deseti tisíc zařízení. Má jít o technicky vyspělé drony, které v reálném čase dokážou díky kamerám přenášet vše, co vidí, svým operátorům. Jejich konstrukce má být navíc přizpůsobena použití ukrajinskou armádou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Rusku se dnes v počtu dodávaných FPV dronů podařilo několikanásobně přečíslit ukrajinskou stranu a na bojišti je tento fakt čím dál tím více znát,“ upozorňují organizátoři sbírky, kteří se s odkazem na československou válečnou historii a tehdejší výcvik parašutistů v exilu nazývají Skupina D. V předsednictvu, které na činnost spolku dohlíží, jsou zástupci Armády České republiky, neziskového sektoru z organizace Post Bellum a odborné veřejnosti.

Barta již v roce 2022 ve snaze podpořit ukrajinskou armádu dražil v aukci na Twitteru oběd sám se sebou, na což od dvou dárců vybral 2,2 milionu korun. Zároveň na Aukru vydražil za 2,5 milionu korun i svůj vůz Aston Martin. Investiční skupina Pale Fire Capital, kde kromě Barty působí i Dušan Šenkypl, David Holý či Petr Krajíček, chvíli po začátku invaze věnovala Ukrajině 22 milionů a připravila také stovky lůžek pro uprchlíky. Díky tomu ubytovali přes 600 ukrajinských žen a dětí.

Jsem víc než „ta Vietnamka“. Jako influencerka jsem na vrcholu, teď podnikám, říká Bé Hà Nguyen

Influencerka, kterou sleduje půl milionu lidí, se teď soustředí na vlastní byznys. Česko je skvělé a není tak těžké tu uspět, říká v podcastu Crunch.

0Zobrazit komentáře

Bé Hà Nguyen, jedna z nejúspěšnějších českých influencerek, dává v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým nahlédnout do byznysu tvůrců obsahu na sociálních sítích v Česku a říká, že otázky na vietnamskou identitu ji už nudí. „Nejsem perfektní zástupkyně vietnamské komunity a myslím si, že je na mé personě i něco zajímavějšího než můj původ,“ říká v rozhovoru. Pusťte si jej v úvodu článku, na YouTube, Spotify nebo v Apple Podcasts.

Profily 27leté Thu Ha Nguyenové, kterou český internet zná od jejích youtuberských začátků pod jmény Míša, Bé Hà Nguyen nebo Stylewithme, sleduje na YouTube, Instagramu a TikToku přes 400 tisíc followerů. Rodačka z Varnsdorfu, která s natáčením lifestylových vlogů začínala před 11 lety z dětského pokojíčku a dosud ji živí především spolupráce se značkami, na podzim rozjela i hmatatelný byznys – vlastní značku šperků Vàng, které vyrábí v Česku.

„Sociální sítě jsou rybníček, kterému rozumím, ale i když pocházím z podnikatelské rodiny, tak jsem si to v tom pravém slova smyslu asi nikdy nezažila. Fungovala jsem vždy jako tvůrce, hodně jsem otevírala dveře ke své komunitě jiným značkám a říkala jsem si, proč nedávám prostor i nějakému svému produktu,“ vysvětluje. Ha Nguyenová tak následuje vzor nejsledovanějších influencerek generace Z, jako je Emma Chamberlain nebo Victoria Paris – první má vlastní velmi úspěšnou značku kávy, druhá nedávno uvedla kolekci šperků.  

Sama svůj úspěch připisuje tomu, že dlouhodobě tvoří inspirativní obsah bez senzací, který se točí kolem módy, cestování, jídla a well-beingu. A že včas vycítí moment, kdy je třeba přeskočit z YouTube na Instagram a poté na TikTok. Podle Nguyenové je také důležité vycítit estetický trend, který na dané síti zrovna panuje, a zároveň do něj zapojit vlastní rukopis. 

Bé Hà Nguyen

Foto: CzechCrunch

Bé Hà Nguyen byla hostem podcastu Crunch

„Třeba Reels na Instagramu a tiktoková videa na první pohled vypadají skoro totožně – jsou rychlá, úderná, na výšku. Z vlastní zkušenosti ale vím, že stejné video se na obou platformách uplatní tak v jednom případu z deseti. TikTok je víc organický, syrový, trochu chaotický. I na Instagramu je teď mezi influencery trendy autenticita, ale trochu jinak – ukážete se nenamalovaní, v teplákovce nebo s akné na obličeji, ale pořád je to trochu ‚učesané‘,“ vysvětluje influencerka.

A tvrdí, že v Česku není tak těžké se prosadit. „To, co dělám, můžu dělat i díky tomu, že žiju v Česku. Kdybych se rozhodla dělat to samé v Asii, tak nejspíš neuspěju, protože ten trh je dravý a vy musíte být taky. Má to ale i druhou stránku – jde tu dosáhnout jen jistého maxima a to pak buď udržovat, nebo se smířit s tím, že to bude mírně padat. I mně trvalo se nastavit tak, že je vlastně v pohodě už nerůst exponenciálně. Na komunitu, kterou jsem vybudovala, jsem pyšná. I proto jsem začala s podnikáním,“ dodává Nguyenová. 

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V minulosti dala několik rozhovorů na téma vyrůstání Vietnamců v Česku a kolem dětství a specifik vietnamské výchovy se točil i její podcast Malá. Sama ale vnímá, že se debata za poslední roky posouvá.

Grandhotel Evropa jako W Prague

Přečtěte si takéPražský hotel láká běžné lidi na snídaně, kuchařku Chili a home officeNa home office do pětihvězdičkového hotelu? Klidně, W Prague láká běžné lidi na snídaně i kuchařku Chili

„Myslím, že tato témata nebyla ze strany české kultury tolik prozkoumaná, proto chápu ten zájem. Když se mě někdo zeptá na Vietnam, zvyky nebo kulturu, ráda odpovím. Ale nejsem perfektní zástupce vietnamské komunity, mám spoustu evropských rysů, uvažování a celý můj život je boj o to, co si z čeho ‚vyzobu‘. Každá kultura má něco a tyto dvě jsou navíc naprosto odlišné, takže ten střet je často výrazný. Ale myslím, že je na mě i něco zajímavějšího než můj původ,“ dodává Bé Hà (doslovně Malá Hà).

Pusťte si celý rozhovor. Co v něm ještě zaznělo?

  • Proč si myslí, že je Česko skvělá země k životu, a co by na něm změnila?
  • Jak přemýšlí nad dopadem obsahu na duševní zdraví svých followerů?
  • Kdy jí vietnamský původ pomáhá?
  • A kdy si musela od tvorby dát pauzu?