Začalo natáčení třetí řady seriálu Euforie. HBO ukázalo první záběr se Zendayou, čeká nás časový skok

Euforie patří mezi největší seriálové hity HBO. Zendaya, Sydney Sweeney, Hunter Schafer nebo Jacob Elordi v něm hrají mladé lidi s velkými problémy.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

euphoria-hbo-zendaya-hunter-schafer

Foto: HBO

Hunter Schafer a Zendaya v seriálu HBO Euforie

0Zobrazit komentáře

Už je to téměř šest let, co na obrazovky vtrhla Euforie a prakticky okamžitě se stala jedním z největších hitů v historii HBO. Přitom dosud vyšly pouze dvě řady a ještě poměrně nedávno nebylo jisté, jestli vznikne další. Seriál o problémech – či spíše intenzivních traumatech – současné mládeže měl totiž až příliš velký úspěch a do cesty se mu postavilo hned několik překážek. Teď ale konečně oficiálně začalo natáčení vysoce očekávané třetí řady.

Euforie sleduje příběhy několika středoškolaček a středoškoláků, jejichž životy provází samé těžké situace. Hlavní hrdinka Rue (Zendaya) si kvůli psychickým problémům vypěstovala závislost na drogách, které se opakovaně snaží zbavit. V první řadě se dívka sblíží s Jules (Hunter Schafer), jež hledá svoji identitu podobně jako všichni její vrstevníci, ona ale navíc nedávno prošla tranzicí. Rue, Jules i další přitom jako by neměli čas vydechnout a dostávají se z jedné krize do druhé.

V seriálu je takřka na denním pořádku psychické i fyzické zneužívání, vydírání, šikana, sebepoškozování, domácí násilí, psychické problémy a tak dále. Cassie, již hraje Sydney Sweeney, přes její fyzickou krásu pronásleduje tělesná dysmorfie a problémy se sebevědomím. Nate (Jacob Elordi) zase na první pohled zjevem i chováním působí jako typická hvězda střední školy, pod povrchem jsou ale sklony k zlobě a násilí, za nimiž se skrývá jeho složitý vztah k vlastní sexualitě.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený euphoria (@euphoria)

Tvůrce Sam Levinson zkrátka vzal témata, která řeší dnešní mladší generace, propojil je v poutavě temných příbězích a spolu s talentovanými herci je převedl na obrazovku s vytříbeným stylem. U mladšího a dospělého publika se první řada Euforie stala nejsledovanějším seriálem HBO. Popularitu druhé řady, která vyšla počátkem roku 2022, překonávala jedině Hra o trůny. Třetí konečně vstupuje do produkce téměř přesně tři roky od premiéry zatím poslední epizody. Co od ní očekávat?

Zatím to vypadá, že se už nevrátíme na střední školu. Jednak by na hereckém obsazení už mohlo být příliš vidět, že tento věk mají za sebou, jednak se tvůrce Sam Levinson nechce točit v kruzích a chce posunout postavy výrazněji vpřed. Rozhodl se proto, že třetí řada by měla začínat asi pět let po té druhé. „Bude fascinující, jak vše, co zažili na střední, ovlivní jejich dospělost a kým se stanou v mnohem větším světě,“ poznamenala v podcastu The Awardist Zendaya, která je také výkonnou producentkou seriálu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Herečka, jež začínala v dětských seriálech z produkce studia Disney, měla ve druhé polovině minulé dekády nemalý úspěch coby zpěvačka a už před Euforií začala stoupat k výšinám Hollywoodu díky roli MJ ve Spider-Manovi. Práce v HBO ji ale zásadním způsobem pomohla ustanovit coby velice schopnou seriózní umělkyni – ve 24 letech se díky Euforii stala nejmladší nositelkou ceny Emmy za hlavní roli a o dva roky později jí připadl také status nejmladší herečky se dvěma Emmy.

To z ní udělalo jedno z nejžádanějších jmen mladé generace Hollywoodu. Objevila se v obou částech Duny, letos získala nominaci na Zlatý glóbus díky dramatu Rivalové a nedávno ji do svého příštího projektu obsadil Christopher Nolan.

Dostat Zendayu na natočení celé řady seriálu tak není jednoduché – a totéž platí také pro ostatní herce a herečky z Euforie, z nichž seriál udělal hvězdy. Sydney Sweeney se objevila v Bílém lotosu, komedii S tebou nikdy nebo hororu Neposkvrněná, Jacob Elordi zase předloni zvládnul čtyři filmy včetně Saltburn a Priscilly a po boku Margot Robbie si zahraje v adaptaci literární klasiky Na větrné hůrce.

Sam Levinson se mezitím sám pustil do jiného projektu, kontroverzní minisérie Idol s The Weekndem. Předloni veškeré práce v Hollywoodu na dlouhé měsíce přerušily stávky a Levinson později s vedením HBO, ale také se Zendayou narazil kvůli nedotaženým scénářům seriálového hitu. Ve druhé polovině roku 2023 navíc kvůli nezáměrnému předávkování drogami zemřel představitel oblíbeného hrdiny Feze Angus Cloud.

Kromě něj ve třetí řadě Euforie neuvidíme ani Barbie Ferreiru coby svéráznou Kat Hernandez. Ta už při natáčení druhé řady chtěla svoji postavu vyvíjet jiným směrem než Levinson, odstoupila ale z blíže nespecifikovaných důvodů. Kdy nové pokračování uvidíme, zatím není jasné, před koncem letošního roku to ale jistě nebude. Tvůrci chystají celkem osm epizod.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Dogman je mega dobrej, říká žák třetí třídy. Tenhle psí polda ale rozesměje i čtyřikrát staršího diváka

Do kin právě přiběhl napůl pes, napůl policajt – Dogman! Animák podle parádního komiksu od Dava Pilkeyho, který dospěláky nedotlačí k utrpení.

dogman-reg

Foto: Cinemart

Dogman! Supr policajt, supr pes, supr hrdina!

0Zobrazit komentáře

Znáte Dogmana? Superpolicajta, který vznikl přišitím psí hlavy na lidské tělo? Je to hrdina, je to polda, je to parťák, je to superoblíbená postavička z komiksů pro mladé čtenáře. A teď je z něj film. Míří na žáky prvního stupně, ale pobaví i hravé dospělé. Abychom ho správně ohodnotili, přizvali jsme si experty z obou skupin. Tu první zastupuje Vincent, věk 8 a tři čtvrtě roku. Tu druhou Michal, věk čtyřnásobný.

Vincent: Doufal jsem, že film bude dobrej. Ale čekal jsem, že bude horší. Přitom byl mega dobrej!

Michal: Je Dogman film pro děti s jednociferným věkem? Je. Je to blbost, ze které bude starším lidem krvácet mozek? Není! Tedy pokud v sobě máte aspoň trochu dětské hravosti a vaše duše už není utýraná každodenní náloží stupidních dětských animáků. Tenhle hyperaktivní psolda (to jako pes + polda) vás rozesměje. A to jak svými gagy, tak popkulturními odkazy. Třeba i na Apocalypse Now.

Vincent: Ve filmu se furt něco děje. Je super, že i když Dogman zachrání město, tak se ještě něco stane. Ale kdybych film točil já, udělal bych ho víc na pohled podobnej knížce. Jako nakreslenej pastelkou, ne úplně dobarvenej a zářivej a animovanej jako ve filmu. To by se mi líbilo víc. Ve filmu mi to nevadilo, ale bylo to hodně barevný, ne jako komiks.

Michal: Film má hodinku a půl a i díky akční animaci uteče jako voda – vlastně ne, uteče jako přívalová vlna, která vás smete neustálými vizuálními vtípky i ztřeštěnými dialogy a dalšími psími kusy. Jestli jste typ člověka, který řeší, jak může fungovat továrna na oživovací sprej a proč se nikdo nepozastavuje nad existencí sešitého psočlověka, spláchne vás do kanálu. Jestli jste divák, který se uchechtne při myšlence, že největším zdrojem strachu psího poldy bude obří vysavač, jste na správném filmu. I když původní komiksy třeba vůbec neznáte.

Vincent: Kdo knížky nečetl a šel by na film, tak mu můžou uniknout některý detaily. Třeba zlá ryba Přemek, tu ve filmu jenom rychle představí, neukážou celej jeho příběh.

Michal: Já jsem komiksy od Dava Pilkeyho nečetl. Ale hned mi je Vincek půjčil. Jednu jsem slupnul asi za dvacet minut. Ani film, ani komiks nemají kdovíjaké ambice mít přehnaný přesah nebo skrytou hloubku, ale občas vás dojmou nějakým poselstvím nebo trošililinku smutnou scénou. Která se ale zakrátko překlopí do radosti a legrace.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vincent: Celkově to ale bylo hodně stejný jako komiksy. Odehrávalo se tam hodně věcí myslím z prvních tří knížek, ale byly tam i jiný situace nebo postavičky. Nebo se věci dějou v jinej moment. Já jsem si sice představoval, že tam bude víc věcí jinak než v knížce, ale ani tak mě to nenudilo. Bavilo mě, že jsem tušil, co by se mohlo stát. Ale i to, že tam byly věci, co jsem se nedočetl.

Michal: Mě zase bavilo, že někdo natočil film pro děcka, u kterého jsem se často bezelstně smál, občas uchechtl dospělácké narážce a po skončení jsem těch 89 minut nelitoval. A ještě si toho komiksového Dogmana šel přečíst.

Se svolením Lucie Černohlávkové, Vincentovy mámy