Emmy 2022: Nejlepší seriál roku je satira bohatých Bílý lotos. Hrdinka Euforie Zendaya má rekord

V souboji mezi streamovacími službami letos HBO rozdrtilo Netflix. Ten ale v hlavních kategoriích uspěl s dystopickým hitem Hra na oliheň.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

the-white-lotus-hbo-emmy-winner

Foto: HBO

Nejvíce cen Emmy letos získala satira Bílý lotos

0Zobrazit komentáře

V průběhu poslední dekády si televize vybudovala snad větší prestiž než kdykoli dříve ve své historii. Vděčí za to nástupu streamovacích služeb, rostoucím rozpočtům a zájmu o kvalitní tvorbu. Spolu s tím také vzrostla relevance televizních cen Emmy, u nichž už dávno není potřeba opakovat, že jde o televizní Oscary. Oproti oceněním Akademie, často udělovaným málo známým či nedostupným filmům, navíc Emmy mnohdy dostávají divácké hity. Letos přitom dominovaly seriály Bílý lotos, Ted Lasso nebo Boj o moc.

Všechny tři patří streamovacím službám. A totéž platí pro naprostou většinu titulů, jejichž názvy v noci na pódiu losangeleského Microsoft Theater zazněly. Seriály z tradičních lineárních televizí se mezi nominovanými či oceněnými dnes už objevují spíše sporadicky a hlavní otázkou už tak několik let bývá, jestli si více sošek odnese Netflix, nebo HBO.

Loni televizní ceny naprosto ovládla největší streamovací služba, když vyhrála rekordní počet kategorií a všechny ostatní služby či televizní stanice nechala daleko za sebou. Letos se ale karta obrátila. Loňský rekord Netflixu s 44 cenami se sice překonat nepodařilo, galavečer ale patřil hlavně HBO. To letos vyhrálo 37 kategorií, z nichž 12 bylo vyhlášeno už dříve (Emmy se dělí na technické/kreativní a hlavní/umělecké ceny).

boj-o-moc-succession-hbo

Foto: HBO

Seriál HBO Boj o moc

Bodoval hlavně Bílý lotos, podle počtu ocenění nejlepší televizní titul uplynulého roku. Satira odehrávající se ve fiktivním havajském resortu pro bohatší návštěvníky vyhrála ceny pro nejlepší minisérii či antologii a pro nejlepší vedlejší herce Murraye Barletta a Jennifer Coolidgovou. V kategoriích režie a scénáře u minisérie pak uspěl Mike White, hlavní tvůrce Bílého lotosu, který na říjen chystá pokračování. Pět včerejších ocenění doplnilo ještě pět dalších z technických kategorií.

Cenu v typicky nejprestižnější kategorii, nejlepším dramatickém seriálu, podruhé v řadě vyhrál Boj o moc. Další dvě Emmy za něj dostali také Matthew Macfadyen jako nejlepší vedlejší herec v dramatu a Jesse Armstrong jako autor nejlepšího scénáře. Z nejvýraznějších výher HBO je nakonec třeba zmínit ještě cenu pro americkou herečku a zpěvačku Zendayu za hlavní roli v Euforii, druhém nejsledovanějším seriálu v historii prémiové televize. Šestadvacetiletá herečka se tím stala nejmladší ženou oceněnou dvěma Emmy. Při svém prvním vítězství v roce 2020 byla tou vůbec nejmladší herečkou, která ocenění získala za hlavní roli.

Ačkoliv televizní ceny letos ovládlo HBO, ani Netflix s 26 soškami celkem a třemi z hlavních kategorií nepřišel zkrátka. Byť oproti loňsku jde o velký propad. K včerejšímu výsledku mu pomohlo veleúspěšné dystopické drama Hra na oliheň. Hwang Tong-hjŏk uspěl v kategorii nejlepší režie dramatického seriálu a zlatou sošku si domů odnesl také představitel hlavního hrdiny I Čong-dže. Třetí cenu Netflixu zajistila Julia Garnerová za vedlejší postavu v drogovém thrilleru Ozark.

V celkovém počtu získaných Emmy je pak mezi HBO, Netflixem a ostatními velká díra. Služby jsou následovány Hulu s osmi cenami, Apple TV+ a televizí NBC se sedmi cenami a Disney+ s Prime Video s šesticí cen. Pořadí u hlavních kategorií je přitom jiné – například Disney+ včera nebylo ani mezi nominovanými, Apple TV+ ale získalo čtyři sošky, všechny za oblíbenou komedii Ted Lasso.

euphoria-hbo-zendaya-3

Foto: HBO

Zendaya se stala nejmladší herečkou se dvěma Emmy za výkon v hlavní roli

Skoro stejně jako ocenění jsou přitom zajímavé tituly, které u poroty, sestávající z více než 25 tisíc televizních profesionálů, neuspěly. Ani jednou například při předávání nezazněl název Stranger Things, jinak divácky jednoho z nejúspěšnějších seriálů současnosti. Retro sci-fi několik Emmy dostalo, všechny ale v technických kategoriích.

Ještě překvapivější je úplná ignorace Volejte Saulovi, vychvalovaného spin-offu Perníkového táty. Drama říznuté černou komedií v průběhu šesti let dostalo celkem 46 nominací, žádnou ale neproměnilo. Poslední šanci dostane příští rok s šestou řadou, která letos v srpnu hit o neobvyklém právníkovi ukončila – opět k velké chvále kritiky i diváků.

Nakonec ještě zmiňme seriály a minisérie, které letos získaly celkově nejvíce Emmy. Dominoval Bílý lotos s deseti cenami, následovaný Euforií a Hrou na oliheň s šesti a Stranger Things s pěti (opět, jen v technických kategoriích). Po čtyřech pak získal animovaný hit Arcane, Ted Lasso a Boj o moc. Seznam všech nominovaných a oceněných je dostupný například na oficiálním webu Emmy.

Načítám formulář...