Záchrana památek i pomoc skrze virtuální realitu. Cena kreativních hrdinů je pro ty, kdo mění Česko

Každý dělá něco jiného, všichni ale dělají něco užitečného. Pro jednotlivce i pro celou zemi. Druhý ročník mezinárodní ceny bude mít vítěze v dubnu.

Eliška NováEliška Nová

socha-2

Foto: Senlife

Opravená budova augustiniánského kláštera, která nyní slouží jako domov pro seniory

0Zobrazit komentáře

Karin Lednická uspěla už v nejedné literární soutěži. Její kniha Šikmý kostel zajistila pozornost kraji, který byl dlouhá léta opomíjen. Karviná se stala dějištěm příběhu, jenž se odvíjí na pozadí historických událostí, které se tu odehrávaly trochu jinak. Je to počin, který evidentně není hodný pouze literárního ocenění. Lednická byla totiž letos nominována i na Cenu kreativních hrdinů.

Mezinárodní ocenění mělo premiéru v Česku v roce 2021, a to s podtitulem Potřebujeme více kreativců do zasedacích místností. V zasedačkách českých firem podle všeho stále není lidí s tvůrčím myšlením dost. Nositelé mezinárodní ceny se tak budou hledat i letos. Výběr aspirantů je pestrý. Lednická, která Česko obohatila také faktografickou knihou o nepříliš známé tragédii v moravskoslezské obci Životice, je nominována v kategorii za přínos v regionálním měřítku.

Ve stejné kategorii má nominaci například také Linda Havrlíková. Ta založila projekt Naše vlna, jehož mottem je Česká vlna, to je jiné merino! Havrlíková s ním chce upozornit na to, že ovce se nestříhá, aby se vlny zbavila, ale naopak proto, aby se vlna z ovce získala. Zpracováním české ovčí vlny přispívá projekt k ekologii a také k údržbě krajiny.

„Sdružujeme zpracovatele vlny, pradlenky, pletařky, tkalce, pasáčky a chovatele, střihače ovcí, řidiče, textilní designérky, studenty a kamarády různých profesí, kteří mají společný cíl. Dát smysl a využití ovčí vlně, kterou ještě nedávno museli farmáři pálit a vyhazovat, protože ji nikdo nechtěl,“ uvádí společnost na svých stránkách s tím, že se zabývá zkoumáním možností komplexního využití lokálního přírodního a obnovitelného zdroje, jakým ovčí vlna je, ale také osvětou a prodejem vlněných produktů a meziproduktů.

Ve skupince je také Filip Molčan a jeho Good Sailors, což je firma, která propojuje podnikání a podporu handicapovaných. Good Sailors fungují už od roku 2002 a poskytují služby v oblasti IT konzultací a vývoje aplikací. Nápad na spojení užitečného s potřebným přišel ve chvíli, kdy se k nim přidal programátor, který byl na vozíku.

„Mysleli jsme si, že po prvním úspěšném ročníku bude složité další kreativní jedince se smysluplnými projekty, podniky a neziskovky najít, ale nemohli jsme se víc mýlit. V tomto ročníku se nám sešlo 52 nominovaných,“ říká předseda poroty Peter Olah, který pracuje jako architekt interiéru modelů značky Škoda Auto. Ta je platinovým partnerem Ceny kreativních hrdinů. Mediálním partnerem je také CzechCrunch.

ondrej_kratky

Foto: Liftago

Ondřej Krátký, spoluzakladatel a šéf přepravní služby Liftago

Finalistů je nakonec 25, rozděleni jsou do pěti kategorií od přínosu v osobním měřítku přes měřítko místní, regionální a národní až po mezinárodní. Zaměření je stejně jako předloni na osobnosti, které jsou nositelem změny. Ceny se budou udělovat 13. dubna ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi.

Zmíněné kategorie tedy vydají hned pětadvacet příběhů. Je mezi nimi ten Veroniky Kamenské a aplikace Nepanikař, která poskytuje rychlou psychologickou pomoc, nebo Jany Tvrdé s projektem VR Life, který přináší cvičení ve virtuální realitě. V další kategorii se umístil Lukáš Drásta se společností Senlife. Ta mění rozpadlé památky v Česku na potřebné domovy pro seniory. Nominaci má také Kateřina Štědrá z neziskové organizace Bieno, která se zasazuje o oživení zelených dvorků, vnitrobloků a městských veřejných prostranství.

zachranka-1

Foto: Záchranka

Mobilní aplikace Záchranka

V národním měřítku můžou cenu vyhrát spoluzakladatel Liftaga Ondřej Krátký či Filip Maleňák, který stojí za aplikací Záchranka. Za přínos v mezinárodním měřítku je ve výběru například biotechnologický startup Myco Davida Šohaje Minaříka, který zkoumá, vyvíjí a vyrábí materiály z houbového mycelia, nebo Nikola Pokorný, který se na pražském ČVUT zabývá energeticky efektivními budovami.

„Téměř všechny projekty mají souvislost s ESG a zastupují široké spektrum společností, namátkou od přírody po zdravotní péči, různé komunity, vědu, strojírenství či obchod. Vzhledem k tomu, že posuzování dosahu přínosu je také součástí rovnice, není vždy jednoduché a přímočaré je mezi sebou srovnávat. Všichni nominovaní jsou vítězové, kteří tak či onak dláždí naši cestu k udržitelné budoucnosti,“ říká Bastiaan Brouns, ředitel Nizozemsko-české obchodní komory, která cenu pořádá.

Nominace

V kategorii 1 : 1 – přínos v osobním měřítku
Mike Gloger – Mebster
Veronika Kamenská – Nepanikař
Vítek Škop – Vivid Books
David Škrobánek – Dobrý táta
Jana Trdá – VR Life

V kategorii 1 : 1 000 – přínos v místním měřítku
Lukáš Drásta – Senlife
Leoš Jiřele – Solea
Jana Kuklová – Kikiriki Games
Kateřina Štědrá – Bieno vnitrobloky
Lenka Záhorková – Tak to bylo

V kategorii 1 : 100 000 – přínos v regionálním měřítku
Linda Havrlíková – Naše vlna
Karin Lednická – spisovatelka
Amanda Mataija – Prague Integration
Jakub Med – H2O Hospodář (Rhyme)
Filip Molčan – Good Sailors

V kategorii 1 : 1 000 000 – přínos v národním měřítku
Ondřej Krátký – Liftago
Klára Laurenčíková – Vládní zmocněnkyně pro lidská práva
Filip Maleňák – aplikace Záchranka
Johanna Nejedlová – Konsent
Jan Spratek – Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy

V kategorii 1 : 1 000 000 000 – přínos v mezinárodním měřítku
Petr Báča – MIWA
Mojmír Baron – Mendelova univerzita v Brně
Stanislava Bezdíček Králová – Vídeňská univerzita, Centrum pro mikrobiologii a vědu o environmentálních systémech (CMESS)
Nikola Pokorný – Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze
David Šohaj Minařík – Myco

Diskuze (0)

Novinka

Anonym