Záchranu značky Kara posvětil soud. Pomůže jí Natland a Zdeněk Rinth, který ji kdysi prodal Michalu Mičkovi

Iva BrejlováIva Brejlová

kara-obchod

Foto: Kara

Slavná kožešnická značka Kara míří po problémech za záchranou

0Zobrazit komentáře

Tradiční tuzemská kožešnická značka Kara bude fungovat dál. Plán na to, jak a odkud získat peníze na její provoz a jak uspokojit věřitele, schválil insolvenční soud v Hradci Králové. Mimo jiné i proto, že takovým postupem získají víc peněz – a to rovnou o 30 procent – než kdyby firma skončila v konkurzu. Kara má 160 věřitelů, kteří po ní požadují 277 milionů korun.

S reorganizací do Kary, která pod majitelem společnosti C2H Michalem Mičkou skončila v insolvenci, vstupuje do majetkové struktury Natland Pohledávková V ze skupiny Natland. Tím takzvaně kapitalizuje pohledávku. Zároveň ale celkem 23 milionů na uspokojení dalších věřitelů přidává.

Další peníze by chtěla získat ze soudních sporů vedených proti „některým ovládajícím osobám a osobám s vlivem z managementu skupiny C2H, které jsou zodpovědné za situaci úpadku,“ uvedla skupina Natland. Výtěžek mají získat nezajištění věřitelé společnosti.

O zachování značky jako takové měl zájem jak Natland, tak Zdeněk Rinth, který je je předchozím majitelem Kary a který ji před lety prodal Mičkovi. Firmu opět řídí od května a vložil do ní už desítky milionů. Opakovaně uvádí, že je s firmou silně spojen a například pro DVTV zmínil, že je ochoten Kaře pomáhat i za vysoké náklady.

Dříve už také uvedl, že do její záchrany je připraven vložit až 90 milionů korun. Po jeho opětovném vstupu do firmy Kara lidem vyplatila mimo jiné dlužné mzdy a začala hledat nové zaměstnance. „Daří se nám ve všech segmentech, které byly v katastrofálním stavu,“ prohlásil v září Rinth. „Poskytl jsem Kaře úvěrový rámec 50 milionů, z něhož Kara čerpala k 11.listopadu 2021 37 milionů korun,“ uvedl teď.

micka

Foto: C2H

Dluhopisy Michala Mičky připravily lidi o stovky milionů

Podle vyjádření Natlandu začne vedení firmy na reorganizačním plánu pracovat hned, jak rozhodnutí nabude právní moci. „Mohl by být naplněn do měsíce,“ věří Tomáš Raška, majoritní vlastník skupiny. Ten o svých módních firmách hovořil pro CzechCrunch ve velkém rozhovoru, kde mimo jiné zmínil, že jeho módní e-shopy mají hodnotu vyšších stovek milionů korun.

Firmu bude i dál řídit Zdeněk Rinth. Podle Rašky je jeho osoba důležitou zárukou pokračování dobrých vztahů s obchodními partnery. Soud zároveň odmítl nabídku olomouckého investora Richarda Benýška, který chtěl aktiva firmy odkoupit. Návrhem se tak přímo postavil proti investiční skupině Natland, jejímu největšímu věřiteli. Benýšek přitom nabízel 103,88 milionu ve chvíli, kdy znalci hodnotu Kary vyčíslili na 80,5 milionu.

„Ostatně jednou věcí je částka, za kterou zájemce avizuje odkup majetkové podstaty a která je sice vyšší než hodnota majetkové podstaty stanovená znaleckým posudkem, jinou věcí je však skutečná míra uspokojení nezajištěných věřitelů v konkurzu, jejíž výše by byla ovlivněna náklady, jež by musely být vynaloženy na správu a zpeněžení majetkové podstaty v konkurzu (včetně odměny insolvenčního správce) a v neposlední řadě na uspokojení pohledávek,“ uvedl mimo jiné ve svém rozhodnutí soud.

Zákazníci společnosti budou uspokojeni stejně jako zapodstatové pohledávky v plné výši. Ostatní nezajištění věřitelé budou uspokojeni poměrně – na úrovni minimálně 9,59 až 12,54 procenta v závislosti na výsledcích incidenčních sporů,“ doplnil Raška.

Dřívější majitel Kary Michal Mička v únoru uváděl, že módní byznys ovlivnila především pandemie koronaviru. Třeba byznys Pietro Filipi byl z 90 procent postaven na prodeji v kamenných pobočkách, takže při jejich uzavření tržby spadly o polovinu. Skoro stejný pokles vykázala i Kara.

Tradiční kožešnická značka je v insolvenčním řízení od února. Skupina Natland v posledních letech zachraňovala i třeba módní e-shop Zoot, v insolvenci jsou i další Mičkovy firmy včetně Pietro Filipi. Právě na jeho záchraně by se Natland Pohledávková V mohla podílet také.