Český startup se rozhodl analyzovat NFT a raketově vystřelil. Přilákal prestižní Y Combinator a získal rekordní investici

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

nftscoring

Foto: NFTScoring

David Mokoš a Adam Zvada, spoluzakladatelé startupu NFTScoring

0Zobrazit komentáře

Být ve správný čas na správném místě. To platí ve světě startupů možná dvojnásob. Adam Zvada a David Mokoš měli načasování skutečně dobré. Po několika společných projektech se rozhodli prozkoumat svět fenoménu zvaného NFT a zaujali de facto celou kryptoscénu. Jako teprve třetí český startup se dostali do prestižního amerického akcelerátoru Y Combinator, a přestože existují teprve pár měsíců, už se jim podařilo získat velkou investici v desítkách milionů korun.

Řeč je o projektu zvaném NFTScoring. Ten pomáhá investorům analyzovat příležitosti v oblasti NFT, tedy nezaměnitelných tokenů, které aktuálně známe hlavně jako obrázky roztodivných opic či pixelovatých panáčků prodávajících se za závratné sumy. Dvojice Čechů se rozhodla, že vytvoří službu, která bude sloužit k ověření hodnoty nakupovaných digitálních děl a také pomáhat s hledáním nových investičních příležitostí mezi NFT. Jelikož je celý trh nový a extrémně volatilní, přináší velké množství rizik.

„Zájem je obrovský, za tři měsíce od spuštění máme téměř 100 tisíc aktivních uživatelů měsíčně, hlavně jsme se ale stali oblíbeným nástrojem rostoucí komunity profesionálních NFT investorů,“ říká Adam Zvada, spoluzakladatel NFTScoring. Zájem přitom mají i investoři. Společně s Y Combinatorem, v němž každoročně ze stovek přihlášených startupů uspěje jen hrstka nejlepších, se do projektu NFTScoring rozhodli investovat také dva české venture kapitálové fondy, Presto Ventures a Credo Ventures, a angel investoři v podobě Filipa Douška a Petera Fedoročka, zakladatelů startupu Stories, a Larryho Čermáka ze společnosti The Block.

Důkaz, jak horké zboží prakticky cokoliv napojené na svět NFT a všechny související technologie je, přináší velikost takzvané pre-seedové investice, která je v tuzemských poměrech rekordní. Adam Zvada s Davidem Mokošem totiž začali na novém startupu pracovat teprve před šesti měsíci, ale investoři jim už nyní neváhali poslat celkem 37 milionů korun. Například ve Spojených státech nejsou takové částky v brzkém stádiu firmy ojedinělé, ale v českém kontextu jsme tak vysokou investici prozatím neviděli.

nftscoring-web

Foto: NFTScoring

Český startup NFTScoring analyzuje NFT

„Vlna zájmu o NFT loni raketově odstartovala a NFTScoring se na ní samozřejmě veze. Věříme, že nejde jen o hype, že jsme na začátku demokratizace webu, která bude spojená právě s užitím NFT technologie. Nový typ zlaté horečky potřebuje nový typ krumpáčů a lopat. NFTScoring vyvíjí novou sadu nástrojů, která je potřebná pro to, aby se trh s NFT profesionalizoval, integroval s ostatními a dostal se tak do mainstreamu,“ říká Ondřej Bartoš, Partner v Credo Ventures.

Sami zakladatelé svůj startup NFTScoring rámují oblastí zvanou web3. Ta má zjednodušeně řečeno nahradit současnou podobu internetu mnohem otevřenější a transparentnější verzí a ve velkém se do ní rozhodla investovat i třeba skupina Miton. Web3 má být založen na nových technologiích v čele s blockchainem a jednou z předností má být jeho decentralizace. S tím pak souvisí i nezaměnitelné tokeny zvané NFT, které sice aktuálně známe hlavně jako digitální obrázky, jejichž majitelé se zapisují právě na blockchain, ale do budoucna tato oblast dle mnohých odborníků skýtá mnohem širší využití.

Presto Ventures

Presto Ventures je pražská investiční společnost, která podporuje talentované zakladatele…

Na to sází i Zvada s Mokošem, které zajímá zejména technologická příležitost v celém sektoru. Už jejich současná služba NFTScoring ale dokázala přilákat desítky tisíc investorů. Ti jsou na podobné služby, které pomáhají analyzovat dostupné příležitosti, zvyklí například z akciových či forexových trhů, ale podle Zvady zatím ve světě NFT taková věc nebyla. I díky tomu už tuzemský startup registruje měsíční příjmy v desítkách tisíc dolarů.

„Světu NFT chybí infrastruktura, kterou známe z finančních trhů, a díky neexistující regulaci je pro retailové investory téměř nemožné se v tomto světě pohybovat bez důkladné znalosti projektů,“ potvrzuje Roman Nováček z Presto Ventures. K oběma tuzemským fondům se připojil v rámci prvního investičního kola také zmíněný Y Combinator, v němž v poslední várce uspělo jen 2,3 procenta přihlášených startupů z celého světa. NFTScoring se do něj dostal po Supernově a Deepnote teprve jako třetí český projekt.

Celý tým NFTScoring aktuálně čítá deset lidí, kteří ho vyvíjí z Prahy. Peníze od investorů přitom půjdou právě na jeho rozšíření. Samotní zakladatelé už spolu pracují na několikátém projektu. Zvada s Mokošem po působení v Avastu založili agenturu Cognitic zaměřenou na umělou inteligenci a pak společně pracovali na startupu GoDeliver, kde řešili logistiku poslední míle. „NFT je nový trh, díky unikátnosti každého aktiva velmi odlišný od jiných. Jsme jedni z prvních na světě, budujeme infrastrukturu, u které doufáme, že na ní vznikne nepřeberné množství nový aplikací,“ doplňuje Mokoš.

Presto Ventures

Presto Ventures je pražská investiční společnost, která podporuje talentované zakladatele…