Zakladatel WikiLeaks Julian Assange se kvůli ochraně před vydáním stal ekvádorským občanem

assange
0Zobrazit komentáře

Hacker a zároveň zakladatel kontroverzního serveru WikiLeaks, který pravidelně publikuje citlivá vládní a korporátní data, Julian Assange, je již téměř pět a půl roku stíhán americkou vládou za uveřejnění armádních dokumentů a videí. Kvůli své bezpečnosti se po zahájení stíhání ukryl na území ekvádorské ambasády v Londýně, kde mu zároveň nehrozil ani postih za údajné znásilnění ve Švédsku (které bylo již odloženo) či za porušení podmínek kauce právě v Británii.

Po necelých 6 letech se navíc nyní Assange dočkal také ekvádorského občanství, které mu zaručuje určité výhody, jako například ochranu před londýnskou policií v rámci ambasády – a to i když tímto krokem ztratil status politického azylanta. Vláda Ekvádoru mu totiž po udělení občanství, které doplňuje jeho původní australské, udělila diplomatickou ochranu.

roklen

Přečtěte si takéČeskému fintech startupu RoklenFx vzrostl obrat směn o 263 procent na 10 miliard KčČeskému fintech startupu RoklenFx vzrostl obrat směn o 263 procent na 10 miliard Kč

Ekvádorská vláda zároveň jedná s hlavními představiteli země o tom, aby se mohl Assange bez problému pohybovat na jiném území, než je ambasáda, a zároveň na rozumné dohodě mezi oběma stranami. To pro něj ovšem stále neřeší možné stíhání ze strany USA.

Své nové občanství potvrdil Assange i na svém Twitteru:

WikiLeaks stále v plné síle

I přes problémy se zákonem kontroverzní server WikiLeaks stále funguje, a to na základě dobrovolných příspěvků svých uživatelů, které web přijímá formou platby v kryptoměnách Bitcoin, Litecoin či Zcash. Nedávno WikiLeaks zveřejnilo těsně po oficiálním vydání knihu amerického prezidenta Donalda Trumpa s názvem „Fire and Fury“ a přililo tak olej do ohně americké vlády.

Foto: New Media Days / Flickr