Zakladatelé Brain One představili platformu Hedepy. Nabídnou na ní psychoterapii přes video

Peter BrejčákPeter Brejčák

hepedy

Foto: Hedepy

Zakladatelé Brain One Martin Zdražil, Lukáš Krčil, Roman Zámečník spolu se Žanetou Krčilovou

0Zobrazit komentáře

Podle některých odhadů jsou v Česku tři miliony lidí trpící psychickými problémy a jejich počet se i kvůli covidu nadále zvyšuje. Aby se pomoc k lidem dostala snadněji, zakladatelé marketingové agentury Brain One představili novou platformu Hedepy, se kterou klientům garantují rezervaci online video sezení s odborně vzdělaným psychoterapeutem do čtyřiadvaceti hodin.

„Při první vlně covidu jsme provedli výzkumné šetření formou rozhovorů s klienty terapie nebo se zájemci o terapii. Zjistili jsme, že se Češi stydí o svých psychických problémech mluvit. Proto na ně zůstávají sami a odborníka vyhledají, až když jim to přeroste přes hlavu,“ popisuje CEO Hedepy Lukáš Krčil.

Svět psychoterapie je podle třicetiletého podnikatele pro většinu laiků velkou neznámou. V Česku prý neexistuje obecná znalost rozdílu mezi psychologem a terapeutem. „Lidé se bojí šarlatánů,“ říká. Nová platforma se tak snaží odbourat předsudky k psychoterapii a přinést do oboru standardizaci.

Aktuálně je na Hedepy k dispozici patnáct profesionálních psychoterapeutů, kteří svůj přístup prezentují ve videomedailonku. Klienti si tak mohou předem zjistit, ke komu jdou. Základní kapitál v řádu milionů korun na vznik platformy a její start vložili zakladatelé Brain One společně se Žanetou Krčilovou, jež se stará o komunitu terapeutů.

Hedepy zároveň vzniká za podpory českých odborníků na psychoterapii, přičemž samotný produkt je aktuálně ve fázi validace byznys modelu. Hledání pomoci i samotná sezení, jež probíhají online přes videohovor, jsou na platformě podle jejích tvůrců anonymní. Klienti nemusí za terapeuty nikam dojíždět a na výběr mají odborníky z celé republiky.

„Řada zahraničních výzkumů navíc potvrzuje, že online sezení je stejně efektivní jako sezení tváří v tvář,“ říká Roman Zámečník, který má v Hedepy na starosti vývoj produktu. Startup se tak snaží navázat na trend teleterapie, která získává větší pozornost zejména posledních letech díky rozvoji aplikací umožňujících videohovory.

hepedy2

Foto: Hedepy

Rozhraní online psychoterapeutické platformy Hedepy

„V České republice existuje výrazná populace lidí, kteří mohou z psychoterapie výrazně profitovat. Nemusí jít výhradně o osoby s duševním onemocněním, naopak, z terapie může těžit každý, kdo se rozhodne k osobnímu růstu. Osobně vnímám takzvanou teleterapii jako slibnou cestu, kterou však nevyužije každý klient. To ovšem platí o každé psychoterapii a psychoterapeutovi,“ popisuje pro CzechCrunch Adam Žaludek z Centra krizové intervence Psychiatrické nemocnice v Bohnicích.

„Během teleterapie bývá větší nárok na pozornost terapeuta, některé techniky lze použít omezeně. Klienti naopak mohou kvitovat větší bezpečí ze vzdálenosti a býti více v kognitivní rovině. Přínos v našich podmínkách ukáže až čas. Pravdou zůstává, že jelikož v současné době je pozastaveno získání takzvané funkční specializace v psychoterapii pro lékaře, bude poptávka po psychoterapii větší než nabídka,“ dodává Žaludek.

socialbakers-team2-min

Přečtěte si takéSocialbakers si připisují jeden z největších českých exitů. Za miliardy korun míří do amerických rukouSocialbakers si připisují jeden z největších českých exitů. Za miliardy korun míří do amerických rukou

Tvůrci Hedepy věří, že samotná platforma fungující jako marketplace nabízí výhody i pro samotné terapeuty. Ti si díky ní nemusí budovat své webové stránky, shánět klienty nebo řešit administraci rezervací. „Spuštění naprosto předčilo naše očekávání. Za první týdny proběhly na Hedepy vyšší desítky placených sezení a samo od sebe se nám ozvalo dalších třicet profesionálních terapeutů se zájmem o spolupráci,“ přibližuje Krčil.

„V brzké době plánujeme spuštění další verze Hedepy, která terapeutům nabídne možnost dalšího vzdělávání a klientům ještě rychlejší propojení se správným terapeutem. Jsme připraveni tady být pro všechny klienty, kteří budou potřebovat pomocnou ruku při případné další vlně covidu,“ doplňuje Zámečník.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym