Žalob na OpenAI kvůli obsahu přibývá, po spisovatelích se na soud obrátil i deník The New York Times
Před časem podepsalo s OpenAI dohodu o spolupráci vydavatelství Axel Springer. Toto je nejspíš další kolo vyjednávání s mediálními domy.
Velké mediální domy i další tvůrci obsahu cítí, že jim skrze umělou inteligenci utíkají peníze. A tak se vrší žaloby na OpenAI. Posledním v řadě je vydavatelství The New York Times. Kde je problém? Přece v tréninku – i díky článkům ze slavného deníku ChatGPT odpovídá tak, jak odpovídá. A Šedá dáma, jak se občas listu přezdívá, z toho nic nemá. Stejně jako mnozí další.
Vydavatelství podalo žalobu na Microsoft a OpenAI k soudu v New Yorku. Mimo jiné v ní jeho právníci napsali, že společnost „chápe sílu a potenciál obecné umělé inteligence pro veřejnost i média.“ Ale že novinářský materiál by měl být ke komerčním účelům využíván jen se souhlasem jeho majitele.
A jak upozorňuje server CNBC, advokáti The New York Times dodali: „Tyto nástroje byly postaveny na a nadále využívají nezávislý žurnalismus a obsah, který je k dispozici jen díky tomu, že my a naši kolegové jsme ho sepsali, zeditovali a ověřili, to vše za vysokou cenu a nemalou expertizou.“
Shrnuto podtrženo – slavný deník žádá miliardy dolarů. Jak ale upozornil server The Information ve svém newsletteru, mnohem víc než o skutečnou žalobu jde v případě NYT o vyjednávací taktiku. Ostatně OpenAI na spor reagovalo prohlášením, ve kterém uvedlo mimo jiné toto: „Naše probíhající rozhovory s The New York Times byly produktivní a posouvaly se vpřed, takže jsme překvapeni a zklamáni tímto vývojem.“