Založil Foxconn, dvorního dodavatele Applu, a v Česku koupil zámek. Teď chce být prezidentem Tchaj-wanu
Terry Gou je dvaasedmdesátiletý úspěšný byznysmen, který by rád promluvil také do politiky. Řeší i ožehavé vztahy Tchaj-wanu a Číny.
Terry Gou, zakladatel společnosti Foxconn
Prezidentem Tchaj-wanu se chce stát člověk, který by mohl mít jedno ze svých sídel v České republice. Do boje o nejmocnější politický post v zemi, která dlouhodobě řeší komplikované vztahy s Čínou a udržuje vřelé vztahy se západním světem v čele se Spojenými státy, se přihlásil Terry Gou. Dvaasedmdesátiletý byznysmen se proslavil a zbohatl jako zakladatel Foxconnu, dvorního dodavatele součástek pro společnost Apple a další technologické obry, a teď by rád promluvil také do politiky. Zajímavou českou linku v tomto příběhu představuje zámek Roztěž u Kutné Hory, který tchajwanský miliardář v roce 2002 koupil a udělal si z něj vlastní sídlo s golfovým hřištěm.
Prezidentské volby se budou na Tchaj-wanu konat v polovině ledna příštího roku. Stávající prezidentka Cchaj Jing-wen je ve funkci již druhé volební období, a tak se bude hledat nový prezident. Favorité vycházejí ze dvou hlavních místních politických stran, Demokratické progresivní strany (DPP) a Kuomingtangu (KMT), nicméně velké ambice hlásí také Terry Gou, který do voleb vstupuje jako nezávislý kandidát. Zakladatel Foxconnu chtěl původně kandidovat za KMT, jenže tato strana vsadila na někoho jiného, a tak jeden z nejbohatších mužů v zemi jde do voleb na vlastní pěst.
Pokud by Terry Gou nakonec lednové volby skutečně vyhrál, byl by v politice nováčkem, koketuje s ní však již několik let. O jeho politických ambicích se mluvilo delší dobu a o post prezidenta Tchaj-wanu se chtěl ucházet již v předchozích volbách v roce 2020. Také tehdy plánoval kandidovat za stranu KMT, jenže v primárkách neuspěl a nakonec se voleb vůbec neúčastnil. Tentokrát se rozhodl zkusit štěstí jako nezávislý kandidát. Pár dní po oznámení své kandidatury také ohlásil, že odstupuje z představenstva Foxconnu. Už v roce 2019 předal exekutivní řízení firmy Youngu Liuovi.
Do prezidentské volby jde Terry Gou s jasnými vizemi ohledně toho, jak by měly vypadat tchajwansko-čínské vztahy, sází přitom na své velké byznysové zkušenosti. Jeho Foxconn, který na Tchaj-wanu jako Hon Hai Precision Industry založil v roce 1974, se postupně stal jedním z největších smluvních výrobců elektroniky na světě. Mezi jeho klíčové partnery patří například Apple, který od Foxconnu odebírá součástky pro své iPhony a další zařízení, a zásadní jsou pro celé byznysové a výrobní impérium Terryho Goua továrny v Číně. Udržuje proto vztahy s čínským prezidentem, historicky se ale setkal také s nejvyššími politickými činovníky ve Spojených státech.
V příběhu Foxconnu a Terryho Goua najdeme i poměrně významnou českou linku. Několik továren má Foxconn také v Česku, kde zaměstnává tisíce lidí a patří mezi největší zaměstnavatele u nás. Jednu z továren má firma v Kutné Hoře, kde se to Terrymu Gouovi a jeho první manželce Sereně zalíbilo natolik, že před dvaceti lety koupili zámek v Roztěži, ze kterého si vytvořili rekreační sídlo s golfovým hřištěm. „Před šesti lety má manželka Serena s Maureen (manželka šéfa českého Foxconnu Jima Changa – pozn. red.) objevily tento zámeček a byly tak uchváceny, že jsme se rozhodli investovat tu nejen do výroby, ale také něco udělat pro Česko a zachránit jednu památku,“ říkal v roce 2007 Terry Gou v ojedinělém rozhovoru pro MF Dnes.
Jeho manželka krátce po koupi zámku podlehla rakovině, i proto se dnes celé sídlo jmenuje na její počest Casa Serena Resort. Gou se později oženil se svou druhou ženou, Deliou Tseng, mají tři děti a podle magazínu Nikkei Asia se společně rozhodli 90 procent svého jmění rozdat. Podle americké agentury Bloomberg aktuálně činí Gouovo jmění zhruba sedm miliard dolarů (155 miliard korun). Má ale skutečně šanci uspět v tchajwanských prezidentských volbách? A jaká politická situace v této zemi panuje? To vysvětluje v rozhovoru pro CzechCrunch sinoložka Markéta Záhumenská, analytičky projektu Sinopsis.
Na Tchaj-wanu v lednu proběhnou prezidentské volby. O jak klíčové volby jde a o co se v nich hraje?
Vzhledem k tomu, že prezident může odvolat premiéra a s ním i celou vládu, bývá tchajwanský politický systém často klasifikován jako poloprezidentský. Prezident Tchaj-wanu je zároveň i vrchním velitelem ozbrojených sil a zastupuje národ v zahraniční politice. V kontextu vztahů přes Tchajwanskou úžinu to znamená, že budoucí politický lídr ostrova bude mít stěžejní vliv na to, jakým směrem se budou v příštích čtyřech letech tchajwansko-čínské vztahy ubírat. Netřeba dodávat, že tyto volby tak budou mít značné geopolitické důsledky. V současnosti jsou na scéně celkem čtyři kandidáti a jejich názory na vztah s Čínou se podstatně liší.
Pojďme si jednotlivé kandidáty představit.
Současný viceprezident Laj Čching-te z vládní Demokratické progresivní strany (DPP) je stejně jako současná prezidentka Cchaj Jing-wen pro větší odstup od Čínské lidové republiky. Druhý nejsilnější kandidát Chou Jou-i z Kuomingtangu (KMT) se naopak zasazuje o užší spolupráci s Čínou. Příkladem tohoto postoje je například jeho nedávný návrh, podle kterého by se z ostrova Kinmen, jenž leží zhruba dvanáct kilometrů od Číny, stala pilotní ekonomická zóna a dopravní uzel, který by pomohl usnadnit vzájemnou „mírovou“ výměnu. Podle vládní DPP by však tento krok mohl v případě čínského útoku snížit obranyschopnost ostrova.