Zaměstnanecké akcie i rychlejší víza. Evropští zakladatelé včetně Tomáše Čupra vyzývají k přijetí startupových standardů
Evropský startupový ekosystém nebyl nikdy silnější, generuje stále větší firmy a přitahuje stále více talentů i kapitálu od investorů, s čímž ruku v ruce rostou také ambice zakladatelů a jejich týmů. V mnohém však starý kontinent oproti taktéž rychle rostoucí globální konkurenci pořád zaostává. A pomoci změnit to chtějí evropští zakladatelé včetně Tomáše Čupra.
Podle analýzy společnosti McKinsey se v Evropě rodí 36 procent všech globálních startupů, avšak podíl mezi těmi nejúspěšnějšími – tzv. jednorožci, jejichž hodnota přesahuje jednu miliardu dolarů – je jen na úrovni 14 procent. V tomto ohledu jsou úspěšnější startupy ze Spojených států, kde sídlí polovina globálních jednorožců, i Asie, odkud jich pochází třetina.
Evropské startupy se totiž často potýkají s překážkami, které jejich protějšky v jiných koutech světa řešit nemusí. Teď ale mladým firmám začíná svítat na lepší časy. Pětadvacet evropských zemí včetně České republiky minulý týden podepsalo deklaraci Evropské komise s názvem Startup Nation Standard (SNS), která si za cíl klade zjednodušit legislativu ovlivňující působení startupů i celého ekosystému.
Samotná komise totiž uznává, že startupy hrají v evropské ekonomice klíčovou roli, což se v reakci na současnou pandemii koronaviru a následné vzpamatování z hospodářské recese pravděpodobně projeví ještě více. Častěji než nedostatek peněz, kterých je na trhu dost, je přitom v rozvoji brzdí jiné záležitosti.
Adopce startupových víz i zaměstnaneckých akcií
„Mnoho pozornosti se věnuje fundingu. Pokud ale máte zajímavou společnost, není z mé zkušenosti náročné získat financování, ale přilákat a udržet talenty,“ popisuje pro CzechCrunch zakladatel Rohlíku Tomáš Čupr, jenž nedávno uzavřel největší startupovou investici české historie.
Jeho online supermarket rychle roste doma i v zahraničí, a tak Čupr dokáže přesně pojmenovat mnoho oblastí a regulí, jejichž změna by růstu a obecně rozvoji firem pomohla. Mnoho z nich se týká zaměstnanců, ať už jde o víza při lákání posil ze zahraničí, nebo zaměstnanecké akcie, které jsou ve startupovém světe stále větším tématem.