Zapomeňte na Google, je tu Bing. Vyzkoušeli jsme budoucnost vyhledávání poháněnou umělou inteligencí
Nová verze vyhledávače Bing od Microsoftu ohrožuje Google a ukazuje budoucnost zkoumání internetu. Staví na umělé inteligenci od OpenAI.
„Jak letos oslavit Valentýn?“ Pátrání na internetu v nové verzi vyhledávače Bing od Microsoftu začíná jako obvykle. Do příslušné kolonky ve vrchní části obrazovky napíšete, co chcete vědět, a systém vám ukáže seznam odpovídajících webových stránek seřazených pod sebou. Nová verze Bingu, který byl dlouhá léta kvůli nevalným výkonům spíše terčem posměchu, však po pár okamžicích vytahuje těžký kalibr. Na pravé straně se objeví okno s funkcí nazvanou Chat, kde vám odpověď vyjede v souvislém textu, tvrzení jsou navíc řádně ocitovaná, takže je lze ihned ověřit. Microsoft minulý týden do svého vyhledávače integroval textový generátor ChatGPT a hodil tak rukavici konkurenčnímu Googlu. Na novou verzi prohlížeče jsme se nyní měli možnost podívat i v CzechCrunchi.
Poté, co minulý měsíc Microsoft poslal miliardy do startupu OpenAI, který mimo jiné vyvíjí textový generátor ChatGPT, představil před týdnem podle očekávání novou verzi prohlížeče Bing, do kterého právě zmíněný program ChatGPT integroval. K dispozici je zatím po zapsání na čekací listinu. Technologie od OpenAI se stará o funkci nazvanou Chat, která běžné výsledky internetového vyhledávání přetaví do souvislého textu. Dokáže to navíc nejen v angličtině, ale i v češtině. Postup je stejný jako v případě jakéhokoliv textového nebo obrazového generátoru – uživatel napíše otázku či pokyn a program mu za okamžik odpoví.
Textové generátory, včetně toho od OpenAI, i přes své úctyhodné schopnosti odpovědět téměř na cokoliv také ukazují, že je stále potřeba jejich výsledky kontrolovat. Dokáží totiž věrohodně napsat i výmysl a nejde jim odkazování na původní zdroje. Proto jsem byl také zčásti skeptický, jak dobře bude program v dresu Microsoftu fungovat.
Nutno však podotknout, že generátor v prohlížeči je oproti samotnému programu ChatGPT o několik docela zásadních kroků napřed. Dokáže citovat zdroje, což je poměrně významný posun směrem k věrohodnosti jeho výtvorů, byť se určitě stále vyplatí řídit se heslem důvěřuj, ale prověřuj. Citace se objeví v podobě, kterou zná každý, kdo někdy psal ve škole seminární práci – číslo za konkrétním tvrzením odkazující na poznámku pod čarou, kde si lze rozkliknout danou webovou stránku, ze které program čerpal.