Zatočí s papírováním. Nová umělá inteligence od českého Rossumu má být lepší účetní než model OpenAI
Revírem Aurory je byrokracie, ve které se podle tvůrců vyzná lépe než model GPT-4 od OpenAI. Zvládne ale zpracovat i data o politických kampaních.
Umělá inteligence, která se zorientuje ve fakturách a smlouvách lépe než kdejaký byrokrat. Tak lze ve zkratce popsat nový AI model Aurora od českého Rossumu. Podle něj je to první český model tohoto typu. Startup pomáhá firmám s efektivnějším papírováním a díky umělé inteligenci automatizuje práci s daty z digitálních dokumentů. Podle spoluzakladatele Tomáše Gogára je ale nová Aurora oproti předchozím systémům rychlejší a nevymýšlí si informace. A dokáže pomoct i s analýzou volně přístupných politických dat.
Průměrný člověk podle Gogára zvládne zpracovat zhruba 25 tisíc faktur ročně, na světě se jich za jeden rok pošle přes 30 miliard. „Chceme zajistit, aby jich jeden člověk zvládl zpracovat milion,“ uvádí Gogár. Jak na to? „Auroru jsme trénovali na největším souboru dat z dokumentů tohoto typu,“ vysvětlil při představení nového modelu spoluzakladatel Rossumu.
Aurora byla trénována na milionech opravdových smluv. Velký transakční jazykový model (T-LLM), jak ho firma označuje, má být podle tvůrců v porozumění a práci s informacemi pocházejícími z oficiálních dokumentů výkonnější než dnes asi nejznámější velký jazykový model GPT-4 od americké OpenAI.
Výhodou tréninku čistě na smlouvách a nejrůznějších dokumentech podle Gogára je, že Aurora „nehalucinuje“, tedy neuvádí nepřesné informace. To je typicky jedním z nešvarů největších jazykových modelů, jako je kromě toho od OpenAI i Gemini od Googlu a další, které vycházejí z velkého objemu nesourodých dat na internetu a jsou k takovým chybám náchylnější.