Zatočí s papírováním. Nová umělá inteligence od českého Rossumu má být lepší účetní než model OpenAI

Revírem Aurory je byrokracie, ve které se podle tvůrců vyzná lépe než model GPT-4 od OpenAI. Zvládne ale zpracovat i data o politických kampaních.

Jiří BlatnýJiří Blatný

rossum-founders

Foto: Rossum

Spoluzakladatelé startupu Rossum Petr Baudiš, Tomáš Gogár a Tomáš Tunys

0Zobrazit komentáře

Umělá inteligence, která se zorientuje ve fakturách a smlouvách lépe než kdejaký byrokrat. Tak lze ve zkratce popsat nový AI model Aurora od českého Rossumu. Podle něj je to první český model tohoto typu. Startup pomáhá firmám s efektivnějším papírováním a díky umělé inteligenci automatizuje práci s daty z digitálních dokumentů. Podle spoluzakladatele Tomáše Gogára je ale nová Aurora oproti předchozím systémům rychlejší a nevymýšlí si informace. A dokáže pomoct i s analýzou volně přístupných politických dat.

Průměrný člověk podle Gogára zvládne zpracovat zhruba 25 tisíc faktur ročně, na světě se jich za jeden rok pošle přes 30 miliard. „Chceme zajistit, aby jich jeden člověk zvládl zpracovat milion,“ uvádí Gogár. Jak na to? „Auroru jsme trénovali na největším souboru dat z dokumentů tohoto typu,“ vysvětlil při představení nového modelu spoluzakladatel Rossumu.

Aurora byla trénována na milionech opravdových smluv. Velký transakční jazykový model (T-LLM), jak ho firma označuje, má být podle tvůrců v porozumění a práci s informacemi pocházejícími z oficiálních dokumentů výkonnější než dnes asi nejznámější velký jazykový model GPT-4 od americké OpenAI.

Výhodou tréninku čistě na smlouvách a nejrůznějších dokumentech podle Gogára je, že Aurora „nehalucinuje“, tedy neuvádí nepřesné informace. To je typicky jedním z nešvarů největších jazykových modelů, jako je kromě toho od OpenAI i Gemini od Googlu a další, které vycházejí z velkého objemu nesourodých dat na internetu a jsou k takovým chybám náchylnější.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dalším plusem nového systému má být i rychlost, s jakou je ho možné „zaškolit“. Ke zhruba devadesátiprocentní přesnosti požadovaných úkolů bylo dříve podle spoluzakladatelů Rossumu Petra Baudiše, Tomáše Gogára a Tomáše Tunyse potřeba čtyři sta dokumentů. Novému modelu jich k tomu samému stačí dvacet.

Auroru lze ale používat i kreativněji. Rossum ji třeba nechal v reálném čase sledovat výdaje amerických prezidentských kandidátů na marketing v předvolební kampani. „Automaticky a levně zpracovává desítky tisíc reklamních faktur. Výsledná data navíc můžeme zpřístupnit komukoli, kdo by je chtěl analyzovat,“ vysvětluje startup na webu. Američtí prezidentští kandidáti musí ze zákona takové náklady přiznávat, a tak je použít právě v Auroře nebyl problém.

digitoo

Přečtěte si takéČeský startup je o miliony blíž k samostatným účetním strojůmMísto krabic s fakturami digitální účetní. Český startup získal pro svou umělou inteligenci přes 50 milionů

Rossum, pro jehož název byla inspirací divadelní hra od Karla Čapka R.U.R., vznikl v roce 2017. Ve stejné době do něj investovala skupina Miton. V roce 2021 získal od investorů sto milionů dolarů, tedy bezmála 2,2 miliardy korun, což se zařadilo mezi největší investice české startupové scény.

Vývojem systémů umělé inteligence se zaměřením na administrativu se zabývá i další český startup Digitoo zakladatelky Karin Fuentesové, která dříve v Rossumu vedla anotační tým. Na vlastních velkých jazykových modelech s širším zaměřením pracuje i česká internetová jednička Seznam, která na jejich vývoj dala desítky milionů korun. Firma je hodlá začlenit do různých služeb, od internetového vyhledávání po popis nabídky při nakupování online. První takové produkty chce představit letos.

CzechCrunch Jobs