Zavřeno, insolvence, exekuce… Brašnářství Tlustý skončilo přesně tak, jak jeho majitel strašil

Na vršovické adrese Brašnářství Tlustý už nehledejte. Za to jej najdete v rejstříku insolvencí, dlužníků a těch, co na sobě mají exekuce.

Luboš KrečLuboš Kreč

ivan-petruv-3Story

Koláž: CzechCrunch / Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův z Brašnářství Tlustý

0Zobrazit komentáře

Ivan Petrův, majitel druhdy oblíbeného Brašnářství Tlustý, loni v létě pohrozil, že jeho firmě hrozí krach. Požádal proto zákazníky, aby u ní nakoupili a tím jí pomohli. Mnozí jej vyslyšeli, jenže letité problémy společnost nakonec stejně doběhly, takže je nyní v insolvenci a na dveře své prodejny pověsila štítek „Zavřeno“. A vychází najevo řada znepokojivých informací o jejím fungování.

V červenci z toho byla pořádná mela: Petrův nejprve oznámil, že Brašnářství Tlustý je na hraně krachu, načež se zvedla velká vlna solidarity. Jenže o pár dní později už hlásil, že s krizí to možná není tak horké a že jen potřeboval klienty upozornit, že u něj mají utrácet. Už za to sklidil hodně kritiky, následně se na firmu tak trochu zapomnělo.

Jenže Petrův s překvapivými a ne zrovna čestnými kroky nepřestal. Už v září, jak upozornil Deník N, převedl v tichosti byznysové aktivity svého e-shopu pod novou společnost XXL Box. Důvod byl prostý – původní firma Brašnářství Tlustý spadla do exekuce kvůli statisícovým dluhům, a tak se od ní chtěl před zákazníky co nejvíc odpoutat. Kdyby totiž posílali peníze na její účet, exekutoři by na ně dosáhli.

Aby toho nebylo málo, finanční úřad ji v polovině prosince zařadil na seznam nespolehlivých plátců DPH. To znamená, že její obchodní dodavatelé ručí za to, že uhradí daň z přidané hodnoty – a pokud ne, musí ji zaplatit za ni. Jinými slovy je to varovný signál, že s ní nikdo nemá dělat byznys.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Před klienty se ovšem do Vánoc Petrův tvářil, že se nic neděje, ještě těsně před Štědrým dnem na svém facebooku značka propagovala, ať si lidé koupí kabely nebo pásky, nabízela tak i dárkové poukazy. Jeden z diskutujících na sociální síti k nim trefně poznamenal: „Nabízíte dluhopisy, ale inzerujete je jako dárkové poukazy.“

Po novém roce se ale vše provalilo. Nejprve se u společnosti Brašnářství Tlustý objevila zmínka o tom, že je dočasně uzavřená, nejen na jejích dveřích, ale i na jejím profilu na Googlu. Podle informací CzechCrunche došla trpělivost i majiteli vršovického areálu, kde podnik sídlil, takže Petrův a spol. dostali výpověď.

A v úterý 14. ledna na sebe Brašnářství Tlustý podalo insolvenční návrh, ze kterého plyne, že společnost celkem dluží přes 12 milionů korun. V něm Ivan Petrův připouští, že toto eseróčko je v podstatě mrtvé: „S ohledem na celkovou situaci podnikání, kdy společnost disponuje omezeným majetkovými hodnotami (v podstatě pouze movité věci) a čelí řadě závazků, z nichž některé jsou již ve stavu exekučního vymáhání, a nelze presumovat, že by z budoucích tržeb bylo možno ekonomickou existenci společnosti zachránit.“

To jediné, co má podle insolvenčního návrhu nějakou hodnotu, jsou zásoby firmy a pár kožedělných strojů, které by se teoreticky mohly rozprodat. CzechCrunch požádal o vyjádření k problémům firmy přímo Ivana Petrůva, ale ten jakýkoli komentář odmítl: „Nebudeme se mediálně vyjadřovat.“

CzechCrunch Jobs