Že nás Poláci válcují? Ne ve všem. Čeští miliardáři mají větší chuť dobýt byznysový Západ
Tím, jak poklesla aktivita zahraničních investorů, se otevírají nové příležitosti pro tuzemské podnikatele – a ti míří na Západ víc než dřív.
Michal Strnad, Karel Komárek a Daniel Křetínský
Glosa Luboše Kreče. Britská vláda dala před dvěma týdny svolení Danielu Křetínskému, že může koupit tamní poštu. Legendární značka Royal Mail tak bude v českých rukou, jde navíc o rekordní českou transakci v zahraničí – druhý nejbohatší Čech za burzovně obchodovanou firmu zaplatí v přepočtu 108 miliard korun. Není přitom zdaleka jediným tuzemským miliardářem, který o sobě dává na Západě víc a víc vědět.
Křetínský je z českých magnátů na Západě nejaktivnější, kromě britské pošty do jeho hájemství patří také britské a německé elektrárny, ve Francii drží mimo jiné silnou mediální skupinu a má zájem o část německého průmyslového kolosu ThyssenKrupp.
V ambicích dát o sobě vědět v Evropě, či dokonce v USA, mu zdatně sekunduje Michal Strnad, jemuž patří zbrojní skupina Czechoslovak Group, kterou převzal po svém otci. Ten se před pár dny dohodl na nákupu muniční divize společnosti Vista Outdoor. Zaplatí za ni více než 50 miliard korun a stane se největším výrobcem malorážové munice na světě, včetně nábojů značky Remington.
Českým investorům patří i další klasické jméno zbrojního byznysu, a to Colt, který už v roce 2021 ovládl miliardář René Holeček se svou skupinou Česká zbrojovka.