Renáta Kellnerová mění tvář PPF a otáčí ji víc na Západ. Budoucností skupiny jsou mé děti, říká

Počínání Renáty Kellnerové v čele PPF si všímá americká agentura Bloomberg, které nejbohatší Češka poskytla exkluzivní rozhovor.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

renata-kellnerova

Foto: PPF

Renáta Kellnerová, spolumajitelka skupiny PPF

0Zobrazit komentáře

Když nejbohatší Čech a většinový vlastník obchodního impéria PPF Petr Kellner před téměř třemi lety tragicky zahynul při leteckém neštěstí na Aljašce, málokdo věděl, jak vypadá jeho manželka. To se ale změnilo a Renáta Kellnerová je teď prakticky synonymem PPF. Právě tak uvádí ojedinělý rozhovor s nejbohatší Češkou americká agentura Bloomberg, které Kellnerová popsala, jaké má o fungování podniku představy nebo jak se zaměření skupiny otáčí víc na Západ.

Od převzetí kontroly nad PPF Renáta Kellnerová dohlíží na expanzi podniku a na jeho ústup z Asie. Rozsáhlý konglomerát, který má sídlo v Praze, dnes působí v pětadvaceti zemích, zaměstnává 61 tisíc lidí a věnuje se aktivitám v telekomunikacích, médiích, finančních službách či v elektronickém obchodování.

V rozhovoru, který Kellnerová vedla přes e-mail a jenž byl podle Bloombergu jejím prvním veřejným komentářem pro média od převzetí vedoucí úlohy v PPF, manažerka vypráví o náročných začátcích. Po manželově nečekané smrti se nejprve musela seznámit se složitými aktivitami podniku.

„První prioritou bylo zajistit stabilitu PPF a pak znovu začít rozvíjet podnikání,“ říká šestapadesátiletá Kellnerová, která zatím komunikovala s médii pouze formou oficiálních tiskových zpráv nebo prostřednictvím výročních zpráv skupiny. „Uvědomila jsem si, že PPF je pro mě osobní záležitost a že mým úkolem je připravit naše děti na to, aby jednou mohly tu skupinu samy vést.“

Kellnerová od převzetí vedoucí role v podniku už na tomto obchodním impériu zanechala svůj otisk. Dohlížela na významný odklon od Asie, kdysi klíčového zdroje příjmů skupiny, a přesunula pozornost zpět na západní trhy. Vybrala si nového výkonného ředitele a rozešla se s některými blízkými spojenci svého zesnulého manžela. Firmu přivedla do úplného rodinného vlastnictví, když odkoupila podíly dvou menšinových akcionářů, a následně jmenovala sebe a své tři dcery do představenstva nové holdingové společnosti. V ní je uložen veškerý jejich majetek.

Z Kellnerové je teď nejbohatší žena ve střední Evropě, odhadované čisté jmění rodiny podle indexu miliardářů agentury Bloomberg činí 11,8 miliardy dolarů (274 miliard korun). Kellnerová stále více času věnuje přijímání klíčových investičních rozhodnutí. Jako ústřední bod svého přístupu uvádí úzkou spolupráci s výkonným ředitelem PPF Jiřím Šmejcem, jedním z Kellnerových bývalých investičních partnerů.

„Pokud to situace vyžaduje, jsme schopni rozhodnout o obchodech za jediný víkend,“ řekla v rozhovoru s Bloombergem. „V PPF jsme hrdí na to, že jsme velmi flexibilní v reakci na investiční příležitosti,“ říká manažerka s tím, že skupina PPF není typickým investičním fondem s předepsanými pravidly, co a jak dlouho má v portfoliu držet. „Můžeme být trpěliví, a proto krátkodobé výnosy nejsou primárním parametrem, když zvažujeme investiční příležitosti,“ dodává Kellnerová.

renata-kellnerova2

Foto: CzechCrunch

Nejbohatší Češka Renáta Kellnerová ve výroční zprávě PPF

Kořeny PPF sahají do začátku 90. let, do doby těsně po pádu komunismu, kdy Československo začalo prodávat státní majetek. Využilo k tomu kuponovou privatizaci, kdy lidé mohli vyměnit investiční kupony za nově vydané akcie firem či podílové listy investičních fondů. Jak se společnost PPF vyvíjela, její aktiva se postupně rozrostla na současných zhruba 43 miliard dolarů (999 miliard korun), píše Bloomberg.

Renáta Kellnerová má zároveň jasno také o dlouhodobé budoucnosti PPF. Ráda by, aby její rodina zůstala většinovým vlastníkem skupiny i v příštích desetiletích. Postupně do ní zapojuje i své děti, jak ostatně potvrzují výše zmíněné kroky z poslední doby. „Až budou připraveny, předám jim s čistým svědomím hlavní odpovědnost. O budoucnost se nebojím, protože už teď se do jisté míry podílejí na chodu našich společností,“ dodává Kellnerová.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym