Ze špinavých obalů dělá nové. Teď česká recyklační firma získává desítky milionů na rozvoj
Špinavé plasty obvykle končí ve spalovnách a na skládkách, jen ty šťastnější se přemění třeba v odpadkový koš. Ale firma z Nelahozevsi umí víc.
To, co běžně lidé vnímají jako odpad, tady prý přeměňují v plastové zlato. A pokud lze soudit podle investic, nebudou daleko od pravdy. České firmě ETW bratrů Loudových se během pěti let podařilo vybudovat firmu, která zaujala americkou společnost, investora Michala Dědka a ještě i investiční skupinu Prime Fund, jež od Dědka koupila část jeho podílu za desítky milionů korun. Další miliony mají jít v následujících letech na vývoj i expanzi.
Přesnou hodnotu transakce se strany rozhodly nekomentovat. Michal Dědek si v ETW nechává část svého původního podílu, dohromady s Prime Fundem pak mají ve firmě rozhodujících 54 procent. Hodnota ETW aktuálně podle vyjádření firmy dosahuje vyšších stovek milionů korun. Ostatně když si naposledy loni v únoru Dědek část podniku přikupoval, za 30 milionů získal tři procenta.
„Jsme rádi, že se nám po téměř dvou letech jednání podařilo dotáhnout prodej části našeho podílu v ETW. Přes nesnadné období pandemie jsme během let navýšili investici až na téměř dva miliony eur. Přestože v ETW stále držíme významný podíl, tuto částku se nám nyní podařilo násobně zhodnotit,“ říká Dědek.
„Ve společnosti ETW vidíme příklad firmy, jejíž produkt bude v jednadvacátém století hrát zásadní roli,“ doplňuje Dědka partner Prime Fundu Jan Svoboda. „Potenciál ETW je obrovský, ale bez zásadních investorských peněz by její šance na větší růst byla velmi obtížná,“ domnívá si.
Firma z Nelahozevsi umí něco, co podle vyjádření Dědka zvládne jen hrstka podniků na celém světě. Společnost se z vyhozených špinavých plastových obalů naučila vyrábět obaly nové. Obvykle se něco takového neděje, z recyklovaných plastů se běžně stává třeba odpadkový koš. A nejvíce znečištěný odpadní polyethylen končí z více než 90 procent ve spalovnách nebo na skládkách.
Bratři Tomáš a Petr Loudovi v roce 2022 uvedli do provozu první linku, která však dokáže dokonale vyčistit různé druhy plastů a jako finální produkt vyrobí vysoce kvalitní a čistý plastový regranulát. Ten se dá poté využít k výrobě strečových fólií, igelitových tašek, nádrží na vodu nebo potrubí. Mezi zákazníky ETW jsou desítky firem z Česka i zahraničí, vedle dalších třeba Zalando, Otma, Hamé Babice nebo Vitana.
„Víme, že naše technologie funguje. Umíme vyrábět regranulát, o který je a bude čím dál větší zájem jak v Česku, tak ve zbytku Evropy,“ myslí si Tomáš Louda. Věří, že proto je právě teď třeba investovat do rozšíření výrobních linek a zvyšování povědomí o produktech, aby firma získala co největší tržní podíl.