Ze zastaralého plácku moderní zeleň. Brno začíná rekonstruovat park na Moravském náměstí

Jiří SvobodaJiří Svoboda

moravak-boxed

Foto: Consequence forma / Moare

Starou fontánu nahradí na Moravském náměstí moderní vodní plocha

0Zobrazit komentáře

Dohlédnete z něj na Janáčkovo divadlo, v těsné blízkosti se nachází rektorát Masarykovy univerzity nebo místní kostel svatého Tomáše. Rozlehlý park na Moravském náměstí, kterému v Brně neřekne nikdo jinak než Moravák, ale dlouhá léta chátral. Jeho dominantou už několik posledních let byla vypuštěná betonová fontána a staré cesty. To se však teď změní, protože město začalo prostor kompletně rekonstruovat.

V nové podobně bude park koncipován podle současného trendu, tedy navracení přírody do center měst. Ze zastaralého betonového plácku se tak podle města stane atraktivní veřejný prostor k odpočinku, hře i zábavě vhodný pro všechny věkové skupiny.

„Současnou podobu získal park v 70. letech 20. století. Aktuální stav parku už nevyhovoval, zvláště s ohledem na to, že se v posledních letech výrazně zvýšila intenzita jeho využívání pro konání různých kulturních akcí nebo adventních trhů,“ řekla u příležitosti zahájení prací brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Jedná se o park celoměstského významu, takže se logicky město na financování revitalizace podílí z více než 70 procent,“ dodala Vaňková. Zbývajících část zaplatí městská část Brno-střed. Práce zahrnují mimo jiné technologie pro zachycení dešťové vody, která poslouží pro zavlažování, velkou vodní plochu, doplnění zeleně a výstavbu kavárny s toaletami.

Realizovaná podoba parku vychází z výsledku veřejné soutěže. Přihlásily se do ní dvě desítky návrhů a už v roce 2016 uspěl ten od brněnských architektů Janici Šipulové a Martina Sládka z kanceláře Consequence Forma. Primátorka ocenila i velkou biodiverzitu, s níž pracují. V parku je v plánu dosázet například javory, duby, jerlíny nebo dřezovce.

„Novou dominantou parku se stane centrální multifunkční plocha s fontánou a vodními prvky, která bude sloužit kromě rekreačního i ke kulturnímu vyžití, například pro pořádání divadelních představení, komornějších koncertů a výstav,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Menc. Slibuje, že v prostoru celého parku budou rozmístěny také desítky herních prvků pro děti, například originální průlezky, hmatové a zvukové hry.

Celkově práce přijdou na 131 milionů korun, městská část už za přípravné náklady dala dalších deset milionů korun. V současné době je Moravské náměstí uzavřeno a chodci ho musí obcházet. Práce by měly trvat do listopadu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym