Změna klimatu stála EU za posledních 40 let skoro 500 miliard eur. Klíčem k nápravě jsou i budovy
Česká rada pro šetrné budovy přišla s opatřeními, která by pomohla s dekarbonizací stavebnictví. Je mezi nimi urychlení renovací i vývoj materiálů.
Až 35 procent emisí, které vyprodukuje Česko, má původ v provozu budov, další představuje samotná výstavba. Bydlení je tak zásadním zdrojem znečištění. Neznamená to, že by se nemělo stavět. Česká rada pro šetrné budovy dala s podporou Evropské banky pro obnovu a rozvoj dohromady několik bodů, jak to dělat tak, aby se co nejméně zatěžovalo životní prostředí.
Důležitou roli v dekarbonizaci budov by měly hrát kvalitní renovace. Ty je podle projektu takzvané roadmapy nutné urychlit a také podpořit. „Státní správa a samosprávy si musí tuto agendu osvojit, převzít odpovědnost a jít příkladem jako vzorný investor a správce environmentálně šetrných nemovitostí,“ stojí v závěru dokumentu. Dřívější data národní rady pro šetrné budovy ukázala, že v Česku je 2,3 milionu rezidenčních domů, jejichž věk je v průměru padesát let.
Návrhy zahrnují například také podporu výrobců stavebních materiálů při dekarbonizaci výroby. Podle rady pro šetrné budovy by proto měly být aktualizovány technické normy, které by podpořily využití přírodních a recyklovaných materiálů, případně alternativ s nízkou uhlíkovou stopou. Ruku v ruce s tím by se také měla rozvíjet nízkoesmisní energetika, a tedy i zapojení obnovitelných zdrojů do chodu všech typů budov nehledě na vlastníka.
Posílit je podle projektu potřeba také podporu výzkumu v technické oblasti, zejména takový, který se zaměřuje na chytré sítě, ukládání energie, vývoj nových materiálů s nízkou uhlíkovou stopou či technologie, které zachytávají a skladují nebo využívají uhlík.