Změní umělá inteligence rovnováhu sil na světě? A co nám řekne o mozku? Elitní summit zkusí odpovědět

Třetí ročník konference Singularity University v Praze se uskuteční na Žofíně a proběhne 2. a 3. října. Téma bude rozvoj umělé inteligence.

Luboš KrečLuboš Kreč

singEvent

Foto: SingularityU Czech Summit

Záběr z konference SingularityU Czech Summit

0Zobrazit komentáře

Praha počátkem října nahlédne do budoucnosti. Opět, chtělo by se dodat – na Žofíně se uskuteční třetí ročník konference Singularity University Czech Summit, za kterým stojí přední jména českého byznysu a který do metropole přiveze špičkové postavy světové vědy. Tématem bude, jak jinak, umělá inteligence, její rozvoj a všechno, co to (ne)přináší. CzechCrunch je mediálním partnerem akce.

O nedozírném potenciálu počítačových technologií hovořil už ve čtyřicátých letech geniální britský kryptolog a zakladatel moderní informatiky Alan Turing. Ve stejné době začal o tématu intenzivně přemýšlet také maďarsko-americký matematik John von Neumann, který také v tomto kontextu jako první použil výraz singularita – zjednodušeně stav, kdy umělá inteligence předčí tu lidskou ve všech směrech a začne se sama rozvíjet.

Po nástupu služeb jako ChatGPT nebo Midjourney jde o téma zase o něco bližší, byť stále dost vzdálené. Ostatně futurolog Raymond Kurzweil před bezmála dvaceti lety odhadl, že singularita nenastane dřív než v roce 2045 – a to je známým a velkým techno-optimistou. A právě Kurzweil stál u vzniku projektu Singularity University.

Ta si klade za cíl vzdělávat a šířit osvětu o možnostech, které pro společnost a byznys představují nejnovější technologie. V Praze se letos na podzim, konkrétně 2. a 3. října na Žofíně, uskuteční už třetí ročník summitu (a první po pandemii), který probíhá pod hlavičkou SingularityU a který je zaměřený právě na umělou inteligenci.

„Představíme nejnovější technologie a inovace, které budou ovlivňovat náš život a měnit svět byznysu a celou společnost. Spolu se špičkovými odborníky v oblasti AI budeme objevovat její potenciál, ale také diskutovat o možných hrozbách nebo etických aspektech, které skýtá. Zaměříme se na oblasti budoucnosti energetiky, zdravotnictví a medicíny, e-mobility nebo finančnictví či vzdělávání,“ upozorňuje Eva Hanáková, ředitelka SingularityU Czech Summit.

Konference má v zádech silná podnikatelská jména, za ideou dostat Singularity University do Česka stojí zakladatel investiční firmy BHM Group a jeden z nejbohatších Čechů Tomáš Krsek, dále někdejší spolumajitel investiční skupiny Penta a zakladatel rodinné firmy Odyssey 44 Martin Kúšik, Radek Pokorný z pražské advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & Partner, a Jan Sýkora, spolumajitel finanční společnosti Wood & Company.

Hlavní hvězdou dvoudenní konference bude Tim Marshall, autor populárně-naučných knih V zajetí geografie a Moc geografie v 21. století, které se objevily v žebříčcích The New York Times Bestseller či Sunday Times Bestseller. Marshall, který má desítky let zkušeností i jako válečný zpravodaj pro BBC nebo Sky News, bude v Praze řešit například to, jaké hrozby představují pro naši společnost současné závody o ovládnutí AI.

Další elitní vystupující bude profesorka ze Stanfordu, lékařka a vědkyně Divya Chanderová, jež spolupracuje se společností Neuralink založenou Elonem Muskem a NASA. Je také členkou pracovní skupiny amerického prezidenta pro oblast telemedicíny. Její přednáška bude hodně aktuální: Jak jednoduché je hacknout lidský mozek a jak AI a robotika radikálně mění zdravotnickou péči.

Expert na biomedicínu Adam Pantanowitz, který stál mimo jiné za projektem Brainternet, v jehož rámci se mezinárodnímu týmu vědců podařilo připojit lidský mozek k internetu, pohovoří o revolučním potenciálu umělé inteligence. Vizionář Ramez Naam bude přednášet o nových trendech v oblasti energetiky a mimo jiné odhalí jak slibné startupy v tomto sektoru, tak novinky v oblasti skladování energie.

Peter Ditlevsen, profesor na Institutu Nielse Bohra na Kodaňské univerzitě, nedávno s kolegy publikoval v časopise Nature článek, který vyvolal velký ohlas ve světových médiích – uvedli, že oceánské proudění, jehož součástí je i systém Golfského proudu, se může zhroutit, a hrozila by tak nová doba ledová. V žofínském paláci bude proto Ditlevsen diskutovat o budoucnosti planety.

Shuo Chenová, profesorka z Berkeley a šéfka venture kapitálového fondu IOVC, který investoval například do online supermarketu Instacart nebo potravinářského startupu Every, se v Praze zaměří na budoucnost práce v éře umělé inteligence. Chenová dříve pracovala v Goldman Sachs s klienty jako Alibaba nebo Tencent, působí rovněž v komisi kalifornského guvernéra pro oblast mentálního zdraví populace.

bryan

Přečtěte si takéVýstřední milionář prý mládne, píchá si do žil synovu krevVýstřední milionář mládne. Píchá si do žil synovu krev, podstupuje kolonoskopii a vypadá… zvláštně

Českými zástupci na SingularityU Czech Summit budou lékař a podnikatel Martin Tolar, jenž se svou firmou Alzheon vyvíjí lék na na Alzheimerovu chorobu, či jeden z předních expertů na lidský mozek, neurochirurg a přednosta Neurochirurgické kliniky UFV David Netuka. Ten poodhalí, jak umělá inteligence odhaluje tajemství lidského mozku a jak technologie ovlivňují mozek našich děti a nás dospělých.

Hlavními partnery SingularityU Czech Summit 2023 jsou Komerční banka a investiční skupina Progresus. CzechCrunch je mediálním partnerem akce. Shrnutí ročníku z roku 2018 je k dispozici zde, rekapitulace druhé konference z roku 2019 zase tady.